Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Ajutor tuburi electronice


Lonerider

Postări Recomandate

Am cateva tuburi electronice, unele noi, altele folosite, dar in stare buna. O sa le insir aici, cu rugamintea din partea celor care cunosc, sa-mi spuneti care ce sunt si care le-as putea folosi in audio. Multumesc.Pe de alta parte, daca am gresit cu locul postarii, rog adminii sa-l mute unde i-o fi locul...2 x DY86 – 1 new, 1 used1 x ECC84 – new2 x ECC85 – new1 x ECH81 – new1 x EF80 – used2 x EF183 – new1 x EF184 – used1 x PCC189 – new1 x PCF801 – used2 x PCF802 – new3 x PCH200 – 1 new, 2 used1 x PCL84 – used1 x PCL85 – new1 x PCL805 – new1 x PL84 – new3 x PY88 – 2 new, 1 used1 x PL500 – used1 x PL36 – new (a avut fire lipite pe borne pentru a inlocui alt tub, probabil, dar nefolosit)

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 54
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Lampile ce le ai sunt de televizor, cu filamentele alimentate serie la reteaua de 220V...unele se pot folosi in audio, dar cum nu ai perechi nu prea merita...doa ECH81 e din radio, si ECC-urile, astea au filamente alimentate la 6,3V - seria E. Lampile cu P au tensiunea variabila in functie de model, dar toate au acelasi curent de lucru - 300mA. In felul asta merg alimentate in serie - daca nu e setul complet din TV, plus rezistentele de acolo poti calcula ce tensiune ti-ar trebui in functie de lampile ce le pui in montaj...nu fa ceva cu lampi doar de dragul luminitelor, e periculos si greu de facut daca nu ai cunostinte/experienta de lucru cu lampile...Pe ce te bazezi in clasificarea new/used?...sper ca nu doar pe cum arata...DY86 e redresor pentru anodica de FIT a tubului, n-ai ce face cu ea, PY88 e dioda recuperatoare, EF183 are panta variabila, nu merge bine, ECh81 e buna pt. radiouri...la fel PCH200...sunt lampi rare, daca esti sigur ca sunt noi sau macar perfect functionale mai bine le dai la schimb pe triode mai folosibile...restul se pot folosi, dar rezultatele sunt slabe...Oricum, daca vrei sa faci ceva cu lampi ia in calcul ca lampile sunt cea mai mica problema - sunt ieftine...ai de facut doua trafuri de iesire si unul de alimentare care costa mult mai mult decat lampile necesare...eu as opri doar ECC85 si ECC84 - asta teoretic ar merge in audio dar nu am vazut scheme concrete cu ea...restul vinde-le sau da-le la schimb....Insa ai grija ca daca sunt lampi recuperate din TV si folosite, eventual spalate (nu neaparat de tine!...) risti sa te faci de ras...vinde de noi doar lampile de care esti sigur ca sunt noi...Pe radiomuseum.org si pe alte site-uri gasesti suficiente date despre lampile pe care le ai...

Link spre comentariu

"New" am clasificat ca fiind noi, adica nefolosite, "Used" ca scoase din aparate in stare de functionare. Toate tuburile au fost pastrate invelite in bucati de ziar si asezate intr-o cutie de carton si manevrate cu grija. Nu pot sti daca mai sunt functionale toate ca nu stiu cum le-as putea verifica. De aceea am intrebat ce sunt si la ce le-as mai putea folosi. Mai am un radio Orizont din 1962 si un tv Venus 4, care au fost functionale cand le-am urcat in podul case si le-am conservat acu 15-17 ani. Banuiesc ca au fost tinute pentru astea doua. Multumesc de raspuns.

Link spre comentariu

Ca sa nu stea cineva in locul tau sa butoneasca si sa scrie pe aici toata lista,cred ca ti-ar fi mai comod sa tastezi pe google fiecare lampa in parte si daca nu gasesti nimic despre una-doua,desi ma indoiesc,o sa cautam sa te lamurim.De ex un simplu "pl500" m-a dus(si) aici

http://www.radiomuseum.org/tubes/tube_pl500.html

Pt verificat vezi dupa datele de catalog care sunt pinii pt filament,faci o sortare grosiera dupa acest criteriu(daca au filamente intrerupte nu are rost sa-ti mai bati capul cu ele)iar cele cu filamente bune le poti verifica la un catometru(caz ideal si greu de realizat) sau in diverse montaje pe care vei dori sa le realizezi(nu as ignora sfaturile din postarea de mai sus,si nu ma refer la a ta...)

Succes.

Link spre comentariu

Ca sa nu stea cineva in locul tau sa butoneasca si sa scrie pe aici toata lista,cred ca ti-ar fi mai comod sa tastezi pe google fiecare lampa in parte si daca nu gasesti nimic despre una-doua,desi ma indoiesc,o sa cautam sa te lamurim.De ex un simplu "pl500" m-a dus(si) aicihttp://www.radiomuseum.org/tubes/tube_pl500.html

Am cautat si eu pe internet. Raspunsul de mai sus mi-a fost suficient, adica de pe unde si la ce au cam fost folosite. Am cautat si eu in internet, dar, nelucrand pana acum cu tuburi, ci doar cu semiconductori, mi s-a parut limba straina descrierea lor. Acum sunt lamurit partial, restul, ma mai edific in continuare.
Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...
  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 4 săptămâni mai târziu...

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări