Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Placa de bază fără "serial port"


1960

Postări Recomandate

Se pare că varianta mea este combătută de mai multe persoane, fapt ce mă face să cred că nu este posibilă. De tensiunile pe pini mi-era teamă, dar nu am lucrat pe mb niciodată, deci nu ştiu.Între timp, căutând prin fiarele mele vechi, am dat şi peste un conector pentru serial, direct pe mb, dar...Pe placa de bază, soclul este cu un tip cheie, post-30365-139829345266_thumb.gifiar ce am eu, este un produs mai vechi, cu alt tip de cheie, post-30365-139829345277_thumb.gifCare ar fi poziţionarea corectă în soclul din mb ?Mulţumesc tuturor ce au avut amabilitatea şi plăcerea să dea un răspuns, indiferent de cum a fost.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 41
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

pui mana pe aparatul de masura si te uiti atent aici http://pinouts.ru/SerialPorts/Serial9_pinout.shtml (pinul 10 e cheia)

cu ce mi-am pierdut sambata http://i41.tinypic.com/23hlfyd.jpg (IDE 44 pini - IDE 44 pini). Astfel de panglici se gasesc destul de greu prin romanica iar de conectori nici nu mai spun.

 

 

Da, cred că asta este opţiunea cea mai sfântă. Verificarea tensiunilor pe pini.

Astfel de panglici, mai am încă vreo 5, din vechi dezmembrări de pc-uri, de prin 2005.

 

Eu mi-am pierdut-o la muncă, Sâmbăta.

Idem şi Duminica. Acum am revenit acasă.

 

Cum spuneam, nu mă interesează alte tipuri de programatoare, pentru început, am o "roabă" de 12F629, fac şcoală pe ele, apoi, când voi cunoaşte mai multe chichiţe despre microcontrolere, voi face unul mai "ţapăn", nu se pune problema pieselor, nici a proiectării, este o adevărată plăcere să faci ceva cu mîinile tale.

Am făcut multe prostioare homemade, cu tot felul de memeceuri şi cedebeuri şi alte tipuri de componente, acum, vreau să încerc şi aceste controlere. Dacă merge, merg mai departe, la un nivel superior de programare.

 

 

================

 

Nu am înţeles totuşi,

stiu ca mi-am pierdut crdibilitatea dar atasez ce folosesc eu la pc

Posted Image

se observa ca un pin e lipsa pe placa de baza si un pin pe mufa e astupat , asa ca nu aveam cum sa il conectez altfel

in bios nu am facut nicio setare

intre-timp mi-am construit si un pickit2

Nu am zis nimic rău, doar că m-aţi băgat în ceaţă cu răspunsurile anterioare.

adicontakt, dacă te vei uita cu atenţie la această imagine , vei observa că la mine sunt 10 pini, pe soclul ce vine pe mb, nu 9.

În rest, este la fel cu ce prezinţi tu.

 

Mă voi uita cu atenţie şi prin linkurile date de volhov, şi vă mulţumesc încă odată tuturor.

Sunt oameni, nu roboţi, deci, mai şi greşim, nu este o crimă.

 

 

Edit :

 

In primul rand PDF-ul placii de baza nu corespunde cu ce aveti dumneavoastra. Din

PDF reiese ca portul serial ar fi sub portul paralel (ca pozitie) iar in poza atasata

(Serial _ unde.gif) se vede cu totul si cu totul altceva.

Posted Image

 

V-am pus o captură direct din spatele pc-ului, cu mufele existente, M2N are din ce văd mai multe tipuri de aşezare.

De asemeni, am pus şi o imagine a mb, în întregime, aşa cum o am eu, aici :

viewtopic.php?f=66&t=98302#p886818

Scuze dacă am dat pdf-ul altei versiuni de M2N. :jytuiyu

Pe discul plăcii, nu am găsit pdf-ul.

Link spre comentariu

Pinoutul cred ca e standard de ceva timp.http://www.frontx.com/pro/cpx102_2.htmlVerifica pinul 5 daca e GND sunt sanse sa fie standard si poti risca o incercare.

Dînd la o parte capacul de pe conector, am văzut că panglica este lipită "încrucişat" :post-30365-139829345756_thumb.gifDin ce am putut să înţeleg cu puţina mea engleză, din linkul dat de tine, ar fi trebuit ca panglica să fie lipită la mufă, normal, în acest mod :post-30365-13982934577_thumb.gifDeci, ar trebui să rearanjez ordinea firelor panglicii, conform cu imaginea din acel link, nu ?Pentru a arăta la final, astfel?: post-30365-139829345771_thumb.gifNormal, respectând ordinea - firul marcat la 1, ş.a.m.d.Cine i-a pus pe ăştia să le lege în moduri diferite ?Mama ei de mufă, dacă nu era problema conectării în pc, nu mi-ar fi fost deloc teamă...
Link spre comentariu

Reiau ideea/sfatul deja prezentat mai sus - ia-ti direct programator pe USB (gasesti clone de pickit2 pe aici, pe forum).

Îmi pare rău că în loc de a răspunde direct problemei, [era mai util] mă sfătuieşti să cumpăr ceva ce nu am nevoie, nu sunt vreun mare electronist, nu mă ocup cu vânzarea de diverse kituri, ceea ce fac, o fac din pasiunea ce o am de vreo 35 de ani, o fac doar pentru uzul meu personal şi al familiei, diverse îmbunătăţiri prin casă şi atât. Uite aşa încep alte discuţii, pentru că nu se rămâne la ceea ce se întreabă.

Suntem unii mai "prostuţi" care am crescut cu PL500 şi EFT373, şi nu prea le avem cu modelele mai noi de mufe, fiindcă nu am avut nevoie de ele.

Deci, se poate să rămânem doar la ceea ce nu ştiu, este vorba de un pc aici, de vreo 2.000 de lei, nu vreau să îmi bat joc de el. Ca să fiu în ton cu tine, poate, în timp, dacă mă voi hotărî să fac minikituri diverse cu controlere pentru a le vinde, voi cumpăra şi un programer de câteva sute de lei.

Mulţam de sfat oricum.

 

 

Aştept în continuare un răspuns la obiect, dacă se poate, la acest mesaj :

viewtopic.php?f=66&t=98302&p=887450#p887439

Vă mulţumesc.

Link spre comentariu

Sorry, sfaturi de cum sa conectezi programatorul serial ai primit deja, poti s-o faci. Numai ca, dupa parerea mea, sunt sanse sa cumperi de 2 ori si sa te mai si chinui (la mine cel putin asa a fost).

Sfatul cu programatorul usb ti l-am dat pentru ca eu "m-am fript" deja: am prin sertare un programator serial care zace acolo de cand mi-am construit clona de icd2. Si mi-am construit clona pentru ca am fost total nemultumit de performantele programatorului serial.

Si nici eu nu "fac bani" din picuri si si eu tot pentru nimicuri prin casa folosesc picurile.

Iar o clona pickit2 era pe forum 80 de lei. Dupa parerea mea, merita diferenta.

Link spre comentariu

Aştept în continuare un răspuns la obiect, dacă se poate, la acest mesaj, viewtopic.php?f=66&t=98302&p=887450#p887439 despre conectarea mufei serial la portul COM1, şi ordinea în care se lipesc firele panglică , nu despre conectarea unui programator la portul serial, sau care programer este mai bun:

Dacă eu doresc să cumpăr acel programator, doar pentru 12F629, nu înţeleg cu ce ar deranja ?

Lăsaţi-mă să hotărăsc eu dacă este bun pentru mine sau am făcut o prostie cumpărându-l.

Nu doresc decât nişte lămuriri în privinţa acelei mufe doar pentru faptul [mă repet] că nu vreau ca dintr-o eroare de conectare sau lipire greşită a unui fir, să distrug o zonă a pc-ului.

Vă mulţumesc.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări