Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Placa de bază fără "serial port"


1960

Postări Recomandate

Vă salut şi sper că în loc să râdeţi, veţi da un răspuns, cei ce cunoaşteţi aceste aspecte.

Am o placă de bază M2N-E SLI, şi am o nelămurire legat de portul care aici este paralel în loc de serial.

De curând m-am apucat de PIC-uri, nu ştiu prea multe, nu vorbim de asta, ceea ce mă interesează este următorul lucru :

Am pus în balanţă cele două variante de programator - homemade şi cumpărat , am ales să cumpăr un astfel de programator, pentru început, am citit datele sale, le-am comparat cu ale plăcii de bază, şi am observat că nu prea am cum să conectez una cu alta, programatorul are serial port, mb-ul meu, parallel port.

Pot conecta acest programator totuşi, la placa de bază, utilizând informaţiile de aici ?

Sau, utilizând un adaptor ?

Aş vrea un răspuns dacă se poate, nu am umblat cu aşa ceva până acum, şi nu aş vrea să mă trezesc că "prăjesc" ceva pe placa de bază.

Logic ar fi să meargă fără probleme, dar e mai bine să întreb, poate s-au lovit şi alţii de aşa ceva.

Mulţumesc.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 41
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Placa ta are serial port, conform cu linkul care l-ai dat, este portul com daca nu ti-ai dat seama..

Spune-mi, te rog, ca la proşti, care este, în imaginea de mai jos ?Eu nu văd decât paralel.Aceasta este o captură a mufelor plăcii, făcută acum 1 minut:post-30365-139829345204_thumb.gifÎn pdf, la specificaţii, scrie :post-30365-139829345215_thumb.gifSau am pus alt pdf ?

Avand in vedere ca la acel programator mai ai nevoie si de un alimentator nu ar fi o idee mai buna sa va orientati spre un programator pe USB?

Nu se pune problema de alimentator, iar pentru nevoile mele, ceea ce am prezentat este prea de ajuns...Nu doresc să mă complic, pentru început este tocmai bun.Mai târziu, poate voi construi chiar eu, unul pentru o gamă variată de microcontrolere şi memorii.
Link spre comentariu

Are ceva, jos, în stânga, nu pot intra acolo cu nasul, să văd.

Conform imaginii:post-30365-139829345221_thumb.jpg unde este vizibil în stânga , sus.

Totuşi, la întrebarea mea de bază, văd că nimeni nu vrea sau nu ştie să răspundă.

Se poate să mă lămuriţi la ce am întrebat în primul post, vă rog, dacă nu cer prea mult ?

 

Cu ajutorul unui adaptor paralel/serial, pot conecta acel programator în acea locaţie ?

 

Vă mulţumesc.

Link spre comentariu

Dupa cum se vede in gif-ul postat (caracteristicile MB), la Internal connectorsai 1 x com port connector. Deci ai un port serial care nu e scos in exteriorul carcasei.Si ca sa raspund exact la intrebarea din primul post, nu se poate ce vrei tu.Porturile seriale pot avea mufe DB9M(male) sau DB25M , mufe cu pini, iar pe placa de baza ai un conector DB25F, care este port paralel si nu poti face conversiede la portul paralel la serial cu adaptoarele la care te-ai referit.

Link spre comentariu

merge cu adaptor din paralel in serialdar zic eu ca e mai simplu sa ii pui asa ceva http://www.shopmania.ro/accesorii-siste ... al-1583996 si ai ambele porturi libere

Dupa cum se vede in gif-ul postat (caracteristicile MB), la Internal connectorsai 1 x com port connector. Deci ai un port serial care nu e scos in exteriorul carcasei.Si ca sa raspund exact la intrebarea din primul post, nu se poate ce vrei tu.Porturile seriale pot avea mufe DB9M(male) sau DB25M , mufe cu pini, iar pe placa de baza ai un conector DB25F, care este port paralel si nu poti face conversiede la portul paralel la serial cu adaptoarele la care te-ai referit.

M-aţi băgat în ceaţă de tot.Unul îmi spune că merge, celălalt că nu merge.Ok, am ales varianta cu adaptor paralel / serial, fiindcă am deja aşa ceva, ocuparea pentru 20 de minute a portului paralel cu acel programer, nu deranjează pe nimeni, portul este nefolosit, iar din punctul meu de vedere cred că este mai simplu să utilizez ceea ce am deja, dacă merge această variantă, decât să cumpăr.Voi testa. aşa cum dă Dumnezeu, cu ceea ce am, sperând să nu crape ceva, undeva.Da, am reuşit să văd, acela este COM1.O zi excelentă.
Link spre comentariu

Portul paralel LPT si portul serial COM sunt doua interfete enorm de diferite, ca hardware si protocol.Convertorul paralel-serial este posibil, dar contine electronica, nu e doar un simplu adaptor de conectica. Solutia perfecta pentru problema dvs. o aveti mai sus, acel bracket cu mufa COM care se conecteaza la placa de baza. Atentie si la setarile din BIOS pt. portul serial.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări