Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Placa de bază fără "serial port"


1960

Postări Recomandate

Liviu M, eu sunt mai tălâmb, nu înţeleg aşa uşor.

Semnificaţia pinilor la conectorul de pe mb, or fi, dar unde anume ?

Ca să pot înţelege ceva, aşteptam un răspuns legat de imaginile acelea de aici .

Pe net, am găsit în sute de locuri semnificaţiile pinilor la zeci de tipuri de mufe, eu vreau în clar, ceea ce expun în imagini, sigur, dacă cineva poate să îşi dea seama.

Îmi place perseverenţa ta, cu usb-ul.

Lasă-mă să învăţ prima data cum se leagă acele fire, normal, sau încrucişat, să testez acel programator pe ceea ce am prin fiarele mele vechi, apoi, mai vedem.

Poate după pensionare ?

În pdf-ul mb-ului nu mai pun bază, mai ales că pe discurile cu drivere luate odată cu placa, nu există un pdf.

Ceea ce am, este de pe net, şi după cum se vede, nu prea seamănă.

Am plecat la muncă, sper că cineva se milostiveşte de mine şi spune direct :

......, le legi în ordinea firească, nu încrucişat, ori invers...

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 41
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Tu ai pus o poza despre care am crezut ca conectorul de pe placa ta de baza, adica poza atasata mai jos. In poza respectiva ai semnificatiile pinilor conectorului.Eu ti-am dat un link cu ordinea semnalelor in mufa - a doua poza. Nu-ti ramane decat sa legi intre ei pinii corespunzatori de la cei doi conectori. Mie imi dau direct - firul rosu (LINE1) vine la pinul 1, cel imediat deaasupra lui la pinul 2...Si totusi solutia USB e mai simpla si eleganta. :da

post-3707-139829345822_thumb.gif

post-3707-139829345823_thumb.gif

Link spre comentariu

M-am "luminat" după acest mesaj, Liviu M.

Le-am pus în ordinea din imagini, acum, rămâne să testez dacă iese fum de undeva, peste vreo două zile, când apare şi programatorul AD-PIC01S.

Dacă sughiţi, înseamnă că a ieşit fum. :da

Mulţumesc de răbdare şi de răspunsuri.

 

Numai bine, tuturor !

Link spre comentariu

@ Stefan Nicolae:

Se găseşte de unde să iasă, la ce băftos sunt...

 

De reţinut.

Am mult de învăţat legat de controlere, mai mult ca sigur că vă voi "enerva" şi cu alte probleme, totuşi sper să mă descurc, cu ceva simplu la început, mai ales că hex-urile şi softurile abundă pe net. Plecăciuni. Posted Image

 

 

Edit :

Rectificare la mesajul meu de deschidera a topicului.

Este vorba de o placă de bază ASUS M2N. Doar atât, fără alt index.

Link spre comentariu

Nu-i nici o problema. Omul cat traieste invata! Toti invatam, nu ne-am nascut destepti. :wetrwre

Offtopic: toti ne nastem destepti si ne prostim pe masura ce avansam in varsta. la inceput nu spunem prostii deloc, dupa aia nu facem afirmatii ci punem intrebari iar la un moment dat incepem a fim intrebati, atunci incep sa apara protiile. :nebunrau: si fenomenul ia amploare.
Link spre comentariu

Daca tot ti-ai dat seama ca ne-ai indus in eroare cu tipul placii

ce ar fi sa citesti totusi pdf-ul placii de baza, ca nu era chiar idiot producatorul...

Dragule, chiar nu mai era nevoie de acest comentariu al tău.

Nu începem să ne dăm în cap, pentru nişte greşeli, mai ales că acestea sunt recunoscute.

Dacă citeai cu atenţie tot topicul, mai ales acest mesaj al meu, în zona sa de final, ai fi remarcat faptul că pe discurile cu drivere şi alte alea, ale plăcii de bază, [cumpărată dintr-un magazin de IT, nu din târg] nu există un pdf referitor la acea placă de bază, aşa că, am fost nevoit să caut pe net, unde sunt n tipuri de M2N, motiv din care a survenit şi eroarea mea privind respectivul pdf al mb-ului.

Mulţumit ?

Mare adevăr ce spune cineva mai sus, legat de gradul nostru de inteligenţă, invers [sau direct proporţional ] cu vârsta.

 

 

Ca să revenim la discuţie, am făcut legăturile, sunt ok, a sosit şi programatorul, şi s-a lăsat o beznă totală peste mine, fiindcă IC Prog face figuri, ceea ce am citit şi prin alte topicuri, nu prea vrea să-şi ia driverul, am încercat rând pe rând cu v1.05, 1.05C, 1.06, 1.06D, aceleaşi figuri.

Lucrez cu XP Prof SP3, totul este la zi, e posibil ca acel programator să fie depăşit ?

Voi lua la puricat tot ce găsesc referitor la acest programator AD-PIC01S şi la aplicaţia IC Prog, poate voi reuşi ceva.

 

Dacă ştii ceva, şi tu mă poţi ajuta, dar hai să nu mai căutăm nod în papură, fără să citim mai întâi ce s-a scris.

Mulţumesc.

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări