Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

sistem nou


Vizitator rdh30flda

Postări Recomandate

Vizitator rdh30flda

Sunt bobc la Electronica si Telecomunicatii si vreau sa imi fac singur amplificator + boxe. M-ar interesa sa-mi fac ceva 5.1 pe care sa-l conectez la DVD player.Exista vreun site care sa explice cum imi pot concepe o incinta proprie pt Subwoofer? Ideea e sa aiba niste explicatii despre acustica, de ce au ales acele cai spre iesire etc. . Sau macar un site cu multe modele, dar m-ar interesa si de ce au fost construite astfel. Ma inereseaza ff mult acest domeniu si vreau sa incep de la 0. M-am gandit sa-l fac de 100-150W ca sa-l nu il tin la maxim, si sa inceapa sa se auda bine de la macar 30Hz in sus. Un prieten mi-a zis ca imi fac eu o incinta, pun un bass reflex pe care il ajustez dupa ureche,insa mi se pare o idee proasta.Pt amplificatoare preamplificatoare am gasit o multime de scheme. Imi pot construi orice imi doresc, mai ales pt ca la partea de electronica am ajutoare.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 23
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Vizitator rdh30flda

da, m-am uitat deja insa nu e prea flexibil. Daca eu vreau sa amplasez bass reflexul intr-un colt sau la alta distanta?Insa cred ca am gasit pe cineva sa-mi explice. By the way, ies cumva mult mai scump daca imi fac eu boxele + ampl? in total vreo 200W reali (100 wooferul)? cam cu cat?Eu vreau sa ma joc putin, ca nu cred ca pot scoate ceva mai bun decat din fab....

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

pai sa vedem:1x hp15W = 175 lei2x hp10W = 200 lei2x pht 405 = 150 lei4x kit AMPLIFICATOR AUDIO CU FINALI MOSFET - 1X100W/4Ohm = 28 lei x 4 buc (2 buc in punte pe subwoofer (200W rms/8 ohm) si 2 bucati pt sateliti) = 112PAL, traf, suruburi adeziv, alte componente 150 leitotal: 787 LEI + munca ta si vei avea un sistem de 400W rms capabil de a sonoriza o nunta la nevoie. :supz:

Link spre comentariu

PAL, traf, suruburi adeziv, alte componente 150 lei

Sa ne spui si noua de unde le cumperi asa ieftine. :drinkers: Nu de alta dar pt ce puteri ai insirat acolo iti trebuie traf de cel putin 500VA.Oricum sistemul ala de la panasonic nici nu o sa se mai auda pus langa sistemul facut dupa reteta lui nexus.
Link spre comentariu

Domnule rdh30flda , baietii au foarte mare dreptate deci io personal am doua fullrange - adic doua incinte mai exact care is pe la 90litri cutiile ca si volum, echipate cu pnt411la inalta si bas hp15.Rivalizeaza cu orice alta boxa de pe la Media Galaxy sau altex sau orice alt magazin..Se pot scoate si la mici sonorizari.. Pe ale mele io le-am testat doar la un amplif cu 2n3055 facut de electromures si suna excelent ...........Filtru pui numa pe inalta si il faci singur :supz: doar esti student la electronica ...intreaba pe nexus iti da el schema de pe sait la el..Ps bobina o faci pe o carcasa de banda de teflon care costa 0,5ron si o gasesti la orice mag de instalatii :partyman: succes......

Link spre comentariu
Vizitator TheOne

nu va contrazice nimeni ca s-ar auzii puternic sistemul ala ,dar eu nu cred ca ar trebuii sa bage atatia bani pentru inceput ..... mai ales ca fara 10 mil si multa munca nu il face :rolleyes: mai bine de inceput un subwoofer cu hp-15W si niste difuzoare naspete de la kon pe satelit .... adica la 600 mii le ia pe toate 4 (2xbass+2xtweeter ) cat despre traf nu trebuie sa fie de 500Va unul de 300va ar fii bun chiar mai mic .... doar nu asculta sinusoidale :snakeman: din experienta va spun ca un traf scoate cel putin cu 50% mai mult din puterea lui in perioade scurte de timp fara sa treaca de temperatura lmaxima admisa (cam 100C in interiorul sau ) daca pune un ventilator pe traf :finga:

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări