Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Scheme pentru incepatori


Vizitator

Postări Recomandate

Iti recomand sa cumperi un astfel de panou http://www.hidroactiv.ro/panouri_electrice.html pt pompa, este mai simplu pt tine,poate nu lucrezi in acest domeniu si cea mai simpla varianta e sa cumperi un astfel de panou de electric de protectie pt pompa,in legatura cu cele 3 proiectoare sunt alimentate in curent continuu sau alternativ (alimentate prin intermediul unor transformatoare coboratoare)?

Link spre comentariu
Vizitator herz

Nu lucrez in domeniu,dar sunt inginer,nu avocat,de aceea ma interesa schema electrica,ca sa mi-l fac eu.Daca vroiam sa-l cumpar, aveam deja varianta(furnizor) si nu mai deschideam topicul. In secundar am 12V alternativ si transformatorul va fi de 400VA si protectie de 30mA

Tablourile din link am vazut ca sunt pt.pompe submersibile(cu electrozi de nivel,etc.) iar eu vreau cu totul altceva.

Deci,ma poate ajuta cineva cu schema?

Link spre comentariu

Domnule avocat...ne explicati si noua cum de aveti "protectie de 30mA" la un traf de 400w?Ce fel de protectie e aia?Daca erati inginer, va proiectati singur amarata asta de schema(care nu necesita mai mult decat temporizatoare , senzori de nivel si protectii la supra-temperatura si dierse cazuri extreme, gen lipsa apa, in cel mai bun caz..), nu veneati de sus si cereati imperativ schema.Sau sunteti inginer in lipituri si legat cabluri?P.s.Ar mai fi util daca ne spuneti si exact ce cautati....pentru ca nu ati precizat nicaieri. Nu daor sa criticati daca nu va ofera cineva un raspuns fara sa se uite in globul de cristal, sa ghiceasca ce vreti.Asteptam detalii utile legate de configuratia dorita si cazul dumneavoastra special de amplasare si functionare. Mi-e lene sa scot globul.

Link spre comentariu

Domnule avocat...ne explicati si noua cum de aveti "protectie de 30mA" la un traf de 400w?Ce fel de protectie e aia?

Se referă la o siguranţă specială, numita disjunctor diferenţial, accesoriu absolut obligatoriu la o asemenea instalaţie(piscină). La 30 mA declanşează, întrerupând faza, şi scăpând "le petit baigneur" de starea de friptură. :rade:
Link spre comentariu
Vizitator herz

Domnule...mindware

Am deschis topicul sperand sincer ca se va gasi cineva care sa ma ajute, nu sa ma critice si sa faca pe desteptul.Dumneata probabil,facand parte dintre cei destepti, citesti printre randuri daca nu ai inteles ca:

-sunt novice

-sunt inginer,dar nu am spus ca sunt inginer electrician(electronist) nici macar de lipituri sau legat cabluri, altfel as fi fost penibil sa cer o schema electrica pe un forum(cand am specificat ca sunt inginer am vrut sa subliniez faptul ca am spirit practic si ca pot sa-mi fac tabloul singur daca am o schema electrica).

-nu am venit de sus si nu am cerut imperativ schema,am subliniat ca doresc ceva concret (adica,in traducere pt.dumneata,care nu intelegi ce caut, o schema electrica,desenata) nu link-uri spre diverse site-uri care le comercializeaza.Reamintesc(daca ai citit printre randuri) ca am specificat ca, daca era sa le cumpar,am deja furnizor,dar mi-ar fi placut sa imi fac tabloul singur(din spirit practic,poate un pic de pasiune,dar si economic de ce sa mint ca nu).

-nu inteleg de ce te-ai oparit(probabil te-ai uitat prea mult la globul de cristal).Credeam ca forumul este pentru cei care vor cu sinceritate sa se ajute reciproc,nu sa se ...intepe.Decat sa ma certi mi-ai fi demonstrat cat esti dumneata de bun si mi-ai fi desenat amarata aia de schema.

-dar probabil nu te pricepi deoarece colegul [*]Spitfire[*] ti-a si demonstrat-o.Asa este,era vorba de un disjunctor diferential.

In final, nu vreau o polemica cu dumneata.Daca poti ajuta ,fa-o,daca nu...du-te la [*]Dan Diaconescu in direct si in reluare[*].O zi buna sa ai.

 

Pt.Spitfire:ma poti ajuta? Ti-as fi recunoscator.

Link spre comentariu

Pompa nu are nevoie decat de o siguranta diferentiala, un releu termic, o lampa de semnalizare pt prezenta tensiunii si daca pompa merge tot timpul un sistem de avertizare acustic la caderea tensiuni si un senzor de lipsa de apa.Trebuie sa precizati ce fel de protectii doriti sa contina acea schema la suprasarcina la scurcircuit protectie pt lipsa apei, ce fel de protectii vreti sa cotina schema?La cele 3 reflectoare nu aveti nevoie decat de o siguranta diferentiala pe care vad ca o aveti deja.

Link spre comentariu
Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări