Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

cum pot bruia un microfon wireless?


Postări Recomandate

Va rog sa ma credeti, sunt un om terminat :nebunrau: Locuiesc la curte si am langa mine un nemernic ce traieste pe picior mare si pe deasupra este si meloman. Cand tie lumea mai draga aduce lautari pe batatura, cu niste scule ultraperformante care m-au scos din minti. Apelez la breasla radioamatorilor poata stie cineva sau are cineva o schema de modulator vhf-uhf cu frecventa reglabila. Ideea ar fi sa obtin un semnal perturbator pentru microfoanele wireless, acestea putand lucra (in functie de model) intre 70 - 800Mhz.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 27
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Nu vei rezolva nimic cu "bruiatorul", isi va lua microfoane cu fir. Termenul de meloman ma zgarie pe neuroni in acest caz, vecinul tau e doar un parlit de manelist probabil chiar analfabet. Sa acoperi o plaja atat de larga de fecvente cu un singur montaj home-made este cvasiimposibil.

Link spre comentariu

Credema ca nu isi vor da sema ce se intampla sau daca in timp se vor prinde nu vor sti unde intervin eu. Ma interesez de mai mult timp de aceasta problema si odata am avut in mana un modulator CATV care acoperea tot domeniul TV dar acordul se facea digital direct pe canalele tv. Ar fi bun si un generator de armonici cu un mic etaj final neacordat.

Link spre comentariu

Conform legii 61 din 1991 republicata , la art 2 pct 28 si 29 se prevede expres ca tulburarea linistii publice intre orele 22-6 este contraventie si se sanctioneaza cu amenda , ori de cate ori se incalca legea , deci este legal sa ia si 10 amenzi pe noapte , doar sa insisti la 112 ca sa-ti trimita un echipaj de 112 de jandarmi , nu de politisti , ca daca caraie cioroii sa ia si bataie , si o fac lata sigur , cu jandarmii nu se pune nimeni , politistii negociaza ( da domne un pic mai incet ) , iar amenda intotdeauna e maxima ! Succes....ai mare nevoie , dar nu te lasa , ca ne incaleca minoritarii de etnie rroma ......trebuie facut ceva !

Link spre comentariu

Pe de alta part il si inteleg pe om, ca daca tot suna la politie la un moment dat manelistu isi va da seama cam cine il toarna.... m-am tot gandit daca nu se poate totusi face un prapadit de oscilator simplu cu o trioda. Daca oscileaza pana pe la 200MHz, a doua armonica va fi la 400MHz, probabil suficient pentru a bruia draciile alea de microfoane. Nu cred sa mearga alea la frecvente mai mari de 400MHz, foarte probabil ma gandesc este sa fie in "banda publica" aia de 315MHz. Eu am pe aici cateva triode militare din acelea coaxiale care merg pana in 4 GHz, deci daca cineva este tentat sa incerce ceva ofer bucuros 2 bucati gratis pentru experimentari. Este vorba despre triode RCA tip 5893, foaia de catalog e asta:[attachment=0]5893.pdf[/attachment]Cele bune!

Link spre comentariu

Eu mi-as "trage" un scaner radio. Dupa ce aflu frecventa microfonului, dau drumul la "microfonul"meu de n wati si bag la greu ACDC, Pink Floyd, Deep Purple, etc. sau ce preferi tu sa auzi...

Link spre comentariu

Ehe, ce mai vremuri!Aveam o vecina care in fiecare duminica dimineata intoxica tot blocul cu slujba in limba maghiara, de la Kosut Radio Budapest in UM. Cand nu eram in sesiune, mai suportam cum mai suportam, dar in sesiuni era groaznic, asa ca am facut un oscilator cu un PL84 modulat in grila... cu un fir de 1m in casa, brusc popa incepea sa cante Nothing else matters... :)) Evident ca vecina credea ca satanistii o saboteaza... :))"Ezek a Szatanistak!"

Link spre comentariu

Cel mai puternic emitator de microunde casnic pe care il cunosc este magnetronul de la cuptorul cu microunde. Clateste-ti ochii aici poate iti vine o idee (eng) http://72.52.208.92/~gbpprorg/mil/herf1/index.html . Daca pe antena pui si 2 motoare de reglare la azimut si elevatie o sa creezi o arma cu fascicul dirijat. Pui si o camera web ieftina ( sau de supraveghere) undeva mai in lateral ca sa ai tinta si asteapta prada adica microfonul sau statia aluia. Da-i prajeala pe microfon sau statie si o sa se linisteasca. Tu in casa o sa ai doar un joystik ( nu e nevoie sa-ti spun ce sa comanzi cu butonul "Fire" ) si un ecran tv pe care desenezi o tinta acolo unde e "raza mortii". Daca vei ajunge la metoda asta inseamna ca esti disperat si ai folosit toate metodele legale. DATORITA PUTERII MARI EMISE SI A FAPTULUI CA ESTE DIRIJATA, ACEASTA METODA ESTE ILEGALA.

Link spre comentariu

Astea deja sunt legende urbane... Nu uita ca puterea scade cu patratul distantei... Faptul ca ei aprind un tub de neon in apropierea acelui tub poate parea spectaculoasa pentru cei neinitiati, dar cei care au facut armata la transmisiuni stiu ca asta e o metoda empirica dar utilizabila de acorda oricarei statii de radioemisie cu putere peste 50W. Eu am reusit sa aprind tubul de neon si cu un amarat de PL504 dintr-un televizor. Eu nu zic ca jmecheria aia nu ar putea sa BRUIEZE scula manelistului, dar de ars nu o va arde nici cu 666 slujbe. In plus, gandeste-te ca daca bruiezi cu aia, bruiezi in spectru larg, tot ce prinzi in cale, in timp ce un oscilator merge doar pe o frecventa, nu deranjezi TV, telefonie, wireless si alte dracii.

Link spre comentariu

Astea deja sunt legende urbane... Nu uita ca puterea scade cu patratul distantei... Faptul ca ei aprind un tub de neon in apropierea acelui tub poate parea spectaculoasa pentru cei neinitiati, dar cei care au facut armata la transmisiuni stiu ca asta e o metoda empirica dar utilizabila de acorda oricarei statii de radioemisie cu putere peste 50W. Eu am reusit sa aprind tubul de neon si cu un amarat de PL504 dintr-un televizor. Eu nu zic ca jmecheria aia nu ar putea sa BRUIEZE scula manelistului, dar de ars nu o va arde nici cu 666 slujbe. In plus, gandeste-te ca daca bruiezi cu aia, bruiezi in spectru larg, tot ce prinzi in cale, in timp ce un oscilator merge doar pe o frecventa, nu deranjezi TV, telefonie, wireless si alte dracii.

Asa este. Si eu acordam emitatoarele cu neonul in armata. La maximum de intensitate a luminii insemna maximum de energie RF transmisa in antena. Multumesc celor care mi-au sarit in ajutor dar oricum nu m-as apuca de construit o arma. Poate cineva are o solutie mai simpla. Oricum astazi am fost cu unul dintre vecinii mei la politie si am mai depus inca o plangere. Se pare ca de data aceasta o sai dea 10 milioane.
Link spre comentariu

Poate nu ati sesizat dar un magnetron de cuptor cu microunde are o putere de la 700 la 1200 W. Faptul ca este pus in focarul unei oglinzi parabolice face ca acest fascicol emis de magnetron sa fie focalizat pe obiectul "disperarii" (fizica optica este foarte asemanatoare la acest aspect sau un exemplu mai apropiat este farul auto cu bec normal). O oglinda de antena satelit chiar asta face, din fascicol divergent, asa cum iese din magnetron, il face usor convergent (aici se poate folosi "neonul" pentru verificarea impactului maxim la distanta data prin reglajul magnetronului in focarul oglinzii).Un PL500 are puterea maxima de anod de 75 W chiar daca functioneaza la aceeasi tensiune de impuls ca si magnetronul (5000 V) . Scopul acestui dispozitiv nu era sa bruieze ci sa defecteze producatorul de zgomot. In concluzie, cu cat este mai focalizat, cu atat densitatea de energie creste pana la nivelul la care intra in scurt componentele. De aceea am spus ca este ilegala, fiind considerata arma neletala. Oricum ai invarti problema solutii simple nu exista in afara celor legale. Varianta mai simpla ar fi sa faci rost de niste boxe + amplificator de putere asemanatoare si sa bagi rock. Iti pui antifoane de urechi si pui un fotoliu cu spatele la ei si cu boxele spre ei si dai la maxim pe rock. Sau iei un joc pe televizor care sa aiba si impuscaturi sau pocnituri, pe care il treci prin amplificator, si te joci cat timp canta aia.

Link spre comentariu

Nu se poate altfel decat legal....oricum stie cine a sesizat organul la 112 , pentru ca contravenientului i se imaneaza exemplarul nr 2 al procesului verbal de constatare intocmit de organ , si acolo scrie negru pe alb numele martorului la savarsirea contraventiei , care coincide 99 % din cazuri cu reclamantul la 112 , pentru ca altii nu sunt dispusi , deranjati , nu au interese directe in incetarea abuzurilor....doar asazisa victima poate fi martorul organului....talharii si hotii , agresorii in general au mai multe drepuri decat victimile sau cetatenii onorabili , este unul din paradoxurile democratiei....incercati cu jandarmii inca de la inceput , daca mai are vreo amenda , va primi oricum maximul prevazut , de 1000 lei , si daca croncane , ca bonus , ceva bataie rupta din rai , evident , si daca continua cu muzica , chematii inca o data , si inca o data , garantez ca se va lasa cu ultraj asupra jandarmilor , va urma o interventie in forta , gaze lacrimogene si dosare penale pentru cioroi....dupa asta tot felul de perchezitii pentru ai purica pe smecherii cu bani , iar in cazul ca se gaseste si motivul ilegal al prosperitatii ciorilor in discutie , urmeaza sa asculte muzica printre gratii....in niciun caz nu apelati la politie , sunt prea putin interesati , incercati cu incredere la jandarmi , astia nu sunt corupti , sper ca stiti ce aveti de facut ! Mult succes

Link spre comentariu

Nu se poate altfel decat legal....oricum stie cine a sesizat organul la 112 , pentru ca contravenientului i se imaneaza exemplarul nr 2 al procesului verbal de constatare intocmit de organ , si acolo scrie negru pe alb numele martorului la savarsirea contraventiei , care coincide 99 % din cazuri cu reclamantul la 112 , pentru ca altii nu sunt dispusi , deranjati , nu au interese directe in incetarea abuzurilor....doar asazisa victima poate fi martorul organului....talharii si hotii , agresorii in general au mai multe drepuri decat victimile sau cetatenii onorabili , este unul din paradoxurile democratiei....incercati cu jandarmii inca de la inceput , daca mai are vreo amenda , va primi oricum maximul prevazut , de 1000 lei , si daca croncane , ca bonus , ceva bataie rupta din rai , evident , si daca continua cu muzica , chematii inca o data , si inca o data , garantez ca se va lasa cu ultraj asupra jandarmilor , va urma o interventie in forta , gaze lacrimogene si dosare penale pentru cioroi....dupa asta tot felul de perchezitii pentru ai purica pe smecherii cu bani , iar in cazul ca se gaseste si motivul ilegal al prosperitatii ciorilor in discutie , urmeaza sa asculte muzica printre gratii....in niciun caz nu apelati la politie , sunt prea putin interesati , incercati cu incredere la jandarmi , astia nu sunt corupti , sper ca stiti ce aveti de facut ! Mult succes

Multumesc pentru sfat. La treaba cu jandarmii nu ne-am gandit. In decursul anilor am chemat politia de nenumarate ori dar maniacul a fost amendat pana acum doar de doua ori, doar atunci cand am facut sesizare si in scris. Intentionam sa strangem cateva reclamatii scrise care sa aiba numar de inregistrare dupa care sa-l dam in judecata. Dar parca nu as mai putea indura inca o data sa mai aduca lautarii, nici macar un minut. Eu locuiesc gard de gard cu nemernicul, iar distanta de la boxe pana la geamul de la camera copiilor mei este de nici 10 m.
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări