Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

boxe meloman, cateva sfaturi va rog


Postări Recomandate

salutam cumparat 2 boxe meloman.boxele mai au doar mediile originale, 3,4 ohmi.pe bass au un difuzor sal de 100w 8 ohmi. asa scrie pe el.iar ca tweter niste porcarii, care sunt si putin parlite.filtrele sunt in stare buna, au cateva rezistente innegrite iar cutiile au nevoie de ceva reconditionare.intrebari:conteaza daca filtrul este pentru difuzoare pe 4 ohmi iar eu am difuzoare pe 8?de unde imi pot da seama daca basul si inaltele erau pe 4 sau pe 8?cum pot reconditiona cutiile, au colturile putin lovite iar la difuzorul de bass a fost largita gaura cu o bormasina destul de urat si difuzorul abia daca mai poate prinde buza pentru a fi fixat.se gasesc ornamentele de la difuzoare de cumparat pe undeva?sper ca nu v-am stresat, astept raspunsurile voastre!Multumesc!

Link spre comentariu

salutam cumparat 2 boxe meloman.boxele mai au doar mediile originale, 3,4 ohmi.pe bass au un difuzor sal de 100w 8 ohmi. asa scrie pe el.iar ca tweter niste porcarii, care sunt si putin parlite.filtrele sunt in stare buna, au cateva rezistente innegrite iar cutiile au nevoie de ceva reconditionare.intrebari:conteaza daca filtrul este pentru difuzoare pe 4 ohmi iar eu am difuzoare pe 8?de unde imi pot da seama daca basul si inaltele erau pe 4 sau pe 8?cum pot reconditiona cutiile, au colturile putin lovite iar la difuzorul de bass a fost largita gaura cu o bormasina destul de urat si difuzorul abia daca mai poate prinde buza pentru a fi fixat.se gasesc ornamentele de la difuzoare de cumparat pe undeva?sper ca nu v-am stresat, astept raspunsurile voastre!Multumesc!

Din ce imi amintesc parca Meloman erau pe 4 ohmi! Nu stiu daca au fost si pe 8 OhmiDA conteaza daca ai filtrul pt 4 ohmi si pui difuri pe 8 ohmi intrucat cand se face calculul frecventei de taiere se tine cont si de impendanta difuzoarelorVezi ca unele filtre romanesti aveau si conzi electrolitici cate 2 in serie..scoate mizeriile alea daca ai asa ceva si pune conzi nepolarizati( La jumate din valoarea unui electrolitc ) Mediile nu sunt prea grozave..ar fi bune niste Tonsil sau altceva..Legat de reconditionarea cutiilor..ramane la imaginatia ta..ai putea sa faci niste urechi la difuzoare..tu avandu-le pe mana poti sa vezi cel mai bine ce ar merge adaptat..Vezi ca boxele alea sunt cu bass compresie si iti trebuiesc difuzoare adecvate (cu membrana de cauciuc,nu burete,nu panza..)Succes..
Link spre comentariu

Vezi ca exista chiar fabrica care le-a proiectat si produs in anii 1986-1992 , destul de apreciate , pacat de proiect , difuzoarele erau tributare tehnologiilor timpurilor comuniste , dar si lipsei de interes ale unor oameni de la tara , luati cu japca de la muncile campului , obligati sa faca naveta intre Bucuresti si taranoaia-city zilnic , pentru a produce boxele visurilor noastre ! Adresa este Bucuresti , sect 2 , str Baicului 82 , si se numeste Elcomp SA , si sunt convins ca poti gasi difuzoarele originale ca piese de schimb , merita refacute , sunetul specific Meloman il vei regasi doar la boxe de mii de euro....cauta pe net nr de tel al fabricii si vezi ce poti sa faci ! Va urez auditii placute si succes in constructii de calitate !

Link spre comentariu

multumesc frumos pentru sfaturi, am sunat, nu mai au nimic iar ei nu mai produc nimic pentru acele boxe.da, filtrele sunt cu cond polarizati inseriati/paralel.dufuzoarele care sunt acum pe ele sunt cu suspensie de cauciuc iar membrama un soi de plastic, sper sa nu gresesc.Am sa revin cu poze.daca nu gasesc difuzoare originale, sa le las pe alea?am vazut la cineva in braila 2 difuri, dar putin cam prajite, 50ron, sa le iau? Multumesc!

Link spre comentariu

Din ce vad eu in pozele tale..astea NU sunt Meloman..ci sunt STAR un model ceva mai mic decat Meloman..Meloman NU aveau mediile si inaltele dispuse pe centru ci intr-o parte..stanga,respectiv dreapta!!

 

Daca sunt ca astea sunt STAR

 

 

http://img160.imageshack.us/i/img1234lu2.jpg/

 

Oricum..schimba mizeriile alea de conzi electrolitici..cauta twetere Tonsil daca nu gasesti originalele..

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări