Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cabluri pentru audio(filie)...


Postări Recomandate

Imi place articolul! :speriat Bravos Victor!( Ase citi punctul 2)O sa caut un geamantan pentru lampile mele si o sa le arunc de la 2m apoi direct la ghena!!!!!!!!! :da Norocul meu este ca nu cred tot ceea ce se scrie(tipareste)!Craciun Fericit!

Deci trebuie sa tragem concluzia ca: uramare a articolului de o speta ultra-savanta postat de Victor,acest sub-forum nu prea mai are rost,asa-i? Asta este,ne retagem in glorie impreuna cu borcanele noastre! :cry: Lovitura sub centura d-le,data de SS-isti. :nebunrau: Bravo Victor,felicitari!
Link spre comentariu

Un articol interesant, pacat ca e prea...nihilist, ingineresc..."The reason why certain analog recordings sound better then certain digital recordings is that the engineers did a better job with the microphone placement, levels, balance, and equalization, or the recording venue was acoustically superior..." Un umil citat din articolul de mai sus... Adica, exista totusi un "dram" de subiectivism... Muma lor de ... "engineers"...domnule Peter Aczel...

Link spre comentariu
  • 9 luni mai târziu...

viobio sunt unii care si-au tras circuit separat de pe stalp de afara (era pe youtube un filmulet cu niste audiofili greci si unul cu asta se mandrea : are alimentare separata de pe stalp care ii intra in casa si apoi mergea la sculele lui). Multi sunt inebuniti sa iti explice ce atentie multa trebuie acordat cablului de la priza pana la amplificator dar uita ca de la priza pana la tablou are niste banale sarme  :rade: . Singurul caz in care la nivel teoretic accept ideea ca ar conta si cablul de alimentare ar fi cand de la priza alimentez un power conditioner si din acesta sa plec cu un cablu de alimentare mai deosebit (cu ulei de sarpe). Dar in realitate orice cablu normal de alimentare (chiar si astea chinezesti mai noi care sunt  subdimensionate) isi fac treaba 100%. Audiofilii in general nu prea stapanesc teoria si vine un Dorel care le baga o "pastila" ca trebuie cablu special de alimentare si ei scot banu' gros din buzunar si se simt bine ca Dorel le-a deschis ochii. Unii sunt chiar asa de batuti in cap ca nu realizeaza faptul ca acel power conditioner aduce aportul pozitiv (mai ales unde reteaua nu are nici macar o forma schizofrenica de sinus) si cred ca totul se datoreaza cablului de alimentare. 

Dar viobio stii clar cum poti sa le demonstrezi asta: blind test  :limb:  dar sa te abtii sa nu pufnesti in ras cand ai sa vezi rezultatul! Si ca sa ii demasti, spunele ca schimbi cablurile intre ele  si in realitate nu le schimba ci lasa-l doar pe ala normal (sa ramana ei cu ideea ca trebuie depisteze cablul audiofil). 

Link spre comentariu
Vizitator panda12

Nu stiu daca o sa ma credeti sau nu,dar eu o sa relatez EXACT constatarile mele referitor la cabluri.Problema pleaca in primul rand dela sistemul pe care faci experienta,adica pe un sistem obisnuit [ca sa nu spun ieftin]treaba cu cablurile nu prea are importanta.In schimb pe un sistem foarte performant lucrurile se schimba radical.Eu am participat la o asemenea experienta pe un sistem cam de 50000 euro,din care numai boxele triangle magellan costa 15000 euro.Restul instalatiei era in totalitate acuphase[player,preamp,power,conditioner]Nu pot afirma despre mine ca am o ureche foarte antrenata,deci daca eu am sesizat diferenta clara si fara echivoc de sunet intre cablurile dela boxa,pt un expert insemna probabil cu mult mai mult.Dupa ce s-a stabilit care din cabluri se potrivesc cel mai bine cu ampul si boxele,s-a trecut la cablul de retea.Sincer am ras in barba,dar cand au inceput sa le schimbe si iarasi am vazut diferentele a trebuit sa cedez in fata evidentei.Diferenta evidenta era cu sau fara conditioner,dar chiar cu conditioner cablul conta foarte mult.Visina de pe tort a venit cand a trebuit stabilit sistemul pe care trebuia sa stea playerul.Era de fapt un suport facut din lemn din mai multe straturi,iar playerul statea pe niste conuri metalice;numarul de placi de lemn care formau suportul influenta sensibil calitatea sunetului.Toata aceasta sa-i spunem reglare a durta vreo 3 ore.Chestia cu siguranta audiofila chiar nu o cred,dar nu pot nega ce am vazut si auzit personal.De altfel am vazut in sua o instalatie profesionala,si firma nu o monta acasa pana nu aveai post trafo separat pt ea.Repet,este o experienta traita de mine anul trecut,si credeti-ma ca am proprietatea cuvintelor.De altfel,am inceput deja tot in acea locatie probele cu monoblocurile cu 805 si am luat totul dela inceput[cabluri etc etc]

Link spre comentariu
Vizitator panda12

1 nici nu ma asteptam sa inteleaga toata lumea

2 am un diabet,deci este exclus sa beau

3 sant curios din ce era format cel mai performant sistem pe care ai ascultat vreodata

4 la 67 de ani si aproape 50 de ani de tuburi,probabil ca stiu ce spun

5 nu fac reclama nimanui si nu doresc sa intru in controverse cu nimeni

6 un pic de respect daca nu pt pregatire si realizari,macar pt varsta

7 ultimii 2 ani arata cam asa; 6C33,845,211,805 [urmeaza 833]

8 as vrea sa vad si lista ta

9 un militian s-a asezat pe o banca si banca s-a rupt;concluzia,cel mai inteligent cedeaza

10 nu te obosi sa-mi raspunzi

  numai bine la toata lumea si auditii placute

Link spre comentariu

.............De altfel am vazut in sua o instalatie profesionala,si firma nu o monta acasa pana nu aveai post trafo separat pt ea.............................

Va salut cu respect.

Cele ce ati spus in citatul dvs, ma duce cu gandul la intrunirea unor audiofili greci, unde, la un reportaj facut, unul din ei zicea: : "Electricity is fifty percent of the sound. 230, allways 230!"

 

Nu stiu daca am citat exact, dar si ei aveau cablu de alimentare separat de reteau casnica....si la noi e posibil, cu "doar" 2-3000 de lei....

 

http://www.youtube.com/watch?v=xs1aUws0Lrs

Editat de Untold
Link spre comentariu

Da, dupa grecul ala 50% din sound este tensiunea de alimentare (ca deh daca era doar 0,001% cadea de fraier ca si-a tras cablu separat), dar daca il luai apoi la bani marunti sa iti spuna celelalte procente ramase din ce sunt compuse iti zic eu ca se aduna 300-400%. Rack-ul ala iar era 30% din sunet dupa mintea lui si tot asa. Curios ca ceilati audiofili din film nu au specificat ceva de tensiunea de la priza si de circuit separat de alimentare. 

 

Concluzie: iti tragi alimentare separata si iti faci rack ca a lui si ai deja 80%  :rade:

Editat de adrian_pic
Link spre comentariu

Si eu am facut comparatie pe un sistem MULT mai scump ca cel pomenit de Panda, in camera de auditii dedicata si dimensionata astfel, cu izolatie fonica si circuit electric separat si nu am auzit diferente intre cabluri de zeci de mii de euro si un cablu de veioza de 15 lei... Doar vizual sunt diferente. Eu stiu ca de fapt pentru aspect si marca se lupta unii. Doar nu-ti poti pune intr-un Rolls royce huse de Dacia 1300...Trebuie sa pui huse de 15000E nu? Si trebuie sa justifici cumva daca esti intrebat NU?

Indiferent ce parere au unii, in momentul in care am desfacut amplificatorul si boxele am constatat de fata cu proprietarul sistemului ca in interior, atit amplificatorul cit si boxele erau cablate cu cablu normal. Boxele fiind mari, cablul interior era aproape la fel de lung ca si cablul de la ele la amplificator. Normal, cablul de conexiune e important, dar numai electric. Celelalte probleme provin din capul ascultatorului/cumparatorului.

A pro pos, si eu am circuit electric separat pentru atelierul meu unde construiesc si testez...Nu am observat vreo diferenta a sunetului in nici un fel. Doar o protectie in plus pentru restul casei.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări