Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cum pot asculta radioamatorii


Vizitator seby2193

Postări Recomandate

Vizitator seby2193

Salutare , numele meu este sebi sunt tanar am doar 16 ani si principala mea pasiune este radioulmai ales receptia dx , nu sunt radioamator dar tare as vrea sa pot asculta live ce se intampla in acest spatiufara a utiliza scule si echipamente sofisticate , deocamdata as vrea sa ma rezum doar la un simplu aparat de radio digital. Folosesc un KIPO model KB 70453 (aparat rusesc) in fine nu prea conteaza , i-am modificat spectrul de frecventadar n-am ascultat mare branza eventual mai imi intra politia din cand in cand si vreo cativa taximetristi pe 130.2 Mhz aici in Brasov nu stiu cam cat poti asculta din banda aero dar am incercat apoi frecventele unde opereaza radioamatori anume banda de 4 si 6 metri.. aicea in afara de multe fasaieli si pocanituri nu prea am ce auzi , nu stiu daca aparatul este de vina sau trebuiesa prind 'momentul' in fine cam ce sanse pot avea sa receptionez radioamatorii preferabil din Brasov si cam pe ce frecvente. ???

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 26
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Radioamatori poti asculta pe unde scurte. Adica 80m (3,5-3,8 MHz), 40m (7,00-7,200MHZ), 20m (14,00-14,350MHz), etc. Transmisiile sunt, de regula, SSB sau CW (telegrafie nemodulata). Pentru asta poti folosi si un aparat comercial, la care ii pui un BFO ca sa reconstitui purtatoarea. Dar vei suferi de lipsa de selectivitate. Mai bun e un aparat home-made (chiar daca e o amarata de sincrodina sau un receptor cu reactie). Gasesti scheme pe aici. Ultarscurtele sunt frecvente locale (145.225), nu te astepta sa fie foarte lume in emisie. In plus de asta, pentru amatori se foloseste modulatoa in frecventa cu banda ingusta, nu stiu ce poate receptiona un receptor comercial. Fara sa mai socotim sensibilitatea.

Link spre comentariu
Vizitator seby2193

undele scurte sunt parca pt posturile de radio internationale insa n-am mai incercat pana acum promitca voi da o incercare si acolo.. ramanand in banda fm am observat in seara asta pe 123.7 Mhz ca sporadicse auzea vocea unui barbat in engleza care zicea one , two free , received ! cam atat am auzit ca s-a intreruptbrusc oare ce am receptionat ? precizez ca locuiesc undeva in afara orasului la etajul 8 !

Link spre comentariu

Prima data ma bucur ca mai exista tineri carora le place radioul.

Vad ca esti din Brasov. Stiam ca in acest oras, undeva pe langa Primarie, era -acum un an- si un Radioclub. Mda, datele mele sunt extrem de vagi.

Sunt bucurestean si am mers cu un taxi pana acolo..

Dar cauta prin http://www.radioamator.ro/call-book/cbjud.php?j=BV pana gaesti ce ai nevoie. Ideea e sa inceapa cu YO6K si 2 litere..

Sau daca gasesti vre-o adresa a unui radioamator care sta mai aproape de tine, scrie-i o scrisoare/mail si roaga-l sa te primesca si sa te dirijeze.

In ceea ce priveste aparatul pe care il ai, nu uita ca in radiotehica exista un proverb sfant.

Aparatul (de emisie/receptie) este ceva care se pune pe langa antena.

Adica ai antena prinzi Patagonia si cu o dioda. Nu ai antena, degeaba ai IC760pro cu DBX, MMX,BTX, TXO, etcx.

In alta ordine de idei eu am fost la Brasov sa dau examenul pt cls I prin februarie...

Asa ca.. Mult succes si BAFTA

Link spre comentariu
  • 6 luni mai târziu...

"Adica ai antena prinzi Patagonia si cu o dioda "...buna indrumare pentru un incepator !

Hai sa nu fim rautaciosi, dl Flor vroia sa evidentieze un adevar de necontestat, anume ca antena si locul de amplasare a acesteia conteaza enorm. Cu un receptor mai modest se pot obtine rezultate surprinzator de bune daca ai o antena ok amplasata intr-un punct favorabil receptiei.De asemenea, cu o sarma se poate receptiona mai bine decat cu o antena sofisticata daca cea din urma este montata intr-un loc nepotrivit :rade:
Link spre comentariu

"Adica ai antena prinzi Patagonia si cu o dioda "...buna indrumare pentru un incepator !

Hai sa nu fim rautaciosi, dl Flor vroia sa evidentieze un adevar de necontestat, anume ca antena si locul de amplasare a acesteia conteaza enorm. Cu un receptor mai modest se pot obtine rezultate surprinzator de bune daca ai o antena ok amplasata intr-un punct favorabil receptiei.De asemenea, cu o sarma se poate receptiona mai bine decat cu o antena sofisticata daca cea din urma este montata intr-un loc nepotrivit :rade:
Nu am dorit deloc sa fiu rautacios...mai ales in comun cu alte persoane, am trecut de mult de virsta aceasta...ma gindeam ca ar trebui cineva sa-i explice viitorului presupus iubitor al receptiei radio ca in jurul frecventei de 130 Mhz se pot receptiona cam greu taximetristi...In alta ordine de idei , cu butade si folclor radioamatoricesc iese o dezbatere ce seamana cu un OTV tehnic unde toti si toate sint o apa si un pamint , unde se poate receptiona Patagonia cu o dioda...apropo de mitul antenei care "face totul"...a testat cineva vreun echipament Rohde&Schwarz care foloseste o antena activa de la aceeasi firma ?... amplasate amindoua "indoor"...s-ar putea sa vada receptia radio dintr-o alta perspectiva...Altminteri ,cu stima si numai bine !
Link spre comentariu

Rohde&Schwarz :rade: ... o marca care-mi trezeste amintiri de pe vremea cand aveam vreo 8 anisori. Am stat mult in preajma unor echipamente profesionale ce purtau sigla mai sus amintita. Erau mijloacele de comunicatii care echipau reprezentantele diplomatice ale Romaniei acum vreo 25 de ani... eram prea mic ca sa le testez - tatal meu lucra cu ele - insa imi amintesc perfect emitatorul "all tubes" de 1kW cat un sifonier care lucra cu o logaritmica impresionanta amplasata pe cladire. Se putea lucra stabil cu orice punct de pe Glob :da Puteti da mai multe detalii despre echipamentul testat?

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...
Vizitator patacion

Apropo de topic, va rog sa-mi sugerati o rezolvare la problema: doresc sa receptionez radioamatori cu un scaner ce functioneaza doar in modurile AM, FM si WFM. Receptia radio se face prin tripla conversie superheterodina: -prima FI=266,7 MHz,-a doua FI=19,65 MHz,-a treia FI=450 kHz.Intrebare: ce frecventa trebuie sa aibe un BFO atasat scaner-ului, in aceste conditii, pt. a receptiona radioamatori?Multumesc anticipat!

Link spre comentariu

Apropo de topic, va rog sa-mi sugerati o rezolvare la problema: doresc sa receptionez radioamatori cu un scaner ce functioneaza doar in modurile AM, FM si WFM. Receptia radio se face prin tripla conversie superheterodina: -prima FI=266,7 MHz,-a doua FI=19,65 MHz,-a treia FI=450 kHz.Intrebare: ce frecventa trebuie sa aibe un BFO atasat scaner-ului, in aceste conditii, pt. a receptiona radioamatori?Multumesc anticipat!

De regula, scannerele de acest tip functioneaza in benzile VHF, nu si in unde scurte. Rareori vei putea asculta semnale SSB/CW in benzile VHF, ca sa merite instalarea unui BFO. Dar ca sa incerc un raspuns la intrebare, semnalul BFO-ului se injecteaza in ultimul etaj dinainte de detectie. In cazul tau, ar trebui sa poata genera 450+/-5 KHz .Sincer, nu cred ca merita sa-ti spargi capul, atat timp cat ai de-a face cu un scanner VHF.P.S.> Un artificiu interesant si foarte la indemana, in vederea obtinerii heterodinarii necesare pentru refacerea purtatoarei destinate receptiei semnalelor AM nemodulate (CW/SSB), se poate aplica atunci cand folosesti receptoare radio comerciale, ale caror oscilatoare locale variabile pot ajunge cu semnalul in banda receptionata. Se suprapun astfel semnalele la diferentele necesare si in final, poti asculta emisiuni de tip AM nemodulat. Metoda asta e buna doar pentru amuzament, nu se recomanda pentru ceva "serios". PPS> O alta idee care mi-a venit intre timp, conditionata de determinarea, posibilitatile tehnice si experienta pe care le detii, ar fi sa incerci sa construiesti un convertor care sa aduca semnalele din benzile de amatori in intrarea de 19.65MHz a celui de-al doilea amplificator de frecventa intermediara al scanner-ului. Practic, trebuie sa construiesti un front-end (etaj de intrare cu filtre trece-banda, mixer si amplificator RF) impreuna cu un oscilator local (VFO). Tinand cont de valoarea mare a FI (19.65 MHz), trebuie sa-ti calculezi corespunzator frecventele generate de VFO, in asa fel incat sa nu te duci foarte sus cu el (din considerente de stabilitate). Restul, ramane valabil. Construiesti un oscilator BFO care sa-l poti "plimba" dupa cum vei avea nevoie sa receptionezi in realitate (LSB/USB, in functie de cum faci schimbarea din convertor - infradina sau supradina) si injectezi semnalul inainte de etajul detector AM. Nu e un proiect pentru un incepator, dar tinand cont de faptul ca scanner-ul tau are si demodulator AM, poate constitui un inceput bun pentru un receptor la fel de bun !Succes!Cu stima,Nea Bobina
Link spre comentariu
Vizitator patacion

Multumesc de raspuns! As vrea sa revin cu urmatoarele detalii: scannerul este de tip TSC-3000R si acopera banda continua de la 150kHz - 1,3Ghz. Iata cateva specificatii:

 

" General

- Frequency coverage : 0.150-1309.995 MHz

- Frequency resolutionn : 5, 6.25, 8.33 *, 9 **, 10, 12.5, 15, 20,25, 30, 50, 100, 500KHz & Auto.

* Selectable between 108 - 135.99127 MHz

* * Selectable between 0.504 - 1.620 MHz

Receiver

- Receive system : Triple-conversion superheterodyne.

- Intermediate frequencies:

1st : 266.7 MHz, 2nd : 19.65 MHz, 3rd : 450 KHz

- Sensitivity and squelch sensitivity (except spurious points):

FM (1 kHz/3.5 kHz Dev. 12dB SINAD):

1.625 - 4.995 MHz : 0.35 uV typ.

5.000 - 179.995 MHz : 0.35 uV typ.

118.000 - 246.995 MHz : 0.25 uV typ.

247.000 - 329.995 MHz : 0.28 uV typ.

330.000 - 469.995 MHz : 0.36 uV typ.

470.000 - 832.995 MHz : 0.56 uV typ.

833.000 - 999.995 MHz : 0.5 uV typ.

1000.000 - 1309.995 MHz : 0.89 uV typ.

WFM (1 kHz/52.5 kHz Dev. 12dB SINAD):

76.000 - 108.000 MHz : 0.89 uV typ.

175.000 - 221.995 MHz : 0.71 uV typ.

470.000 - 770.000 MHz : 1.7 uV typ.

AM (1 kHz/30% MOD. 10dB SINAD):

0.495 - 4.995 MHz : 1.3 uV typ.

5.000 - 29.995 MHz : 0.8 uV typ.

118.000 -136.000 MHz : 0.56 uV typ.

220.000 - 246.995 MHz : 0.56 uV typ.

247.000 - 329.995 MHz : 0.71 uV typ.

- Sensitivity:

AM/FM : More than 15 kHz/-9dB

Less than 150 kHz/-60dB

WFM : More than 150 kHz/-6dB "

 

...Si inca o precizare: scannerul este inca in garantie, sigilat, deci pot doar sa-i alatur la exterior un BFO!

Si inca ceva: drept BFO, am la dispozitie un Dip-Meter polonez RUFG-4: 0,1...250MHz, prima incercare cu 450kHz nu a influientat cu nimic receptia. Care-i cauza?

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări