Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Schema aparat sudura rusesc in cc


Vizitator

Postări Recomandate

Fazarea pare corecta.

Presupunand ca traful este 1:1 (primar secundar) amplitudinea semnalului in secundar trebuie sa fie de aceeasi valoare cu cea din primar.

Ai minim 12v amplitudine in secundar?

Ai masurat intre grila si emitor la IGBT, cu IGBT nealimentat?

Masoara si direct pe secundarul transformatorului driver.

Link spre comentariu

Fazarea nu inseamna numai secundarele intre ele ci si cu primarul. Deci se fazeaza intai primarul driver cu secundarul igbt de jos pt ca au aceeasi masa--adica fara conectare la retea masa de iesire se poate lega cu masa de intrare. Apoi secundarele intre ele .

REVIN: scoate rez de 10 ohm-cate un capat-din grilele igbt si vezi oscilograma intrun secundar.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Am vrut sa cer fazarea cu primarul, dar din oscilograma se vede factorul de umplere mai mic pentru pulsul pozitiv si am gandit ca ar fi corect, dar mai bine masoara cum spune @miticamy.

Referitor la schema postata Schema electrica invertor CD4093.pdf

Ai tensiunea de 14 volti la un capat al TR1?

Oscilografiaza din nou in drena Q1 (IRF540)

Schema e gresita, R18/R14 trebuie sa fie legat cu R13/R19.

Link spre comentariu

@The_Reaper am discutat mai sus de niste erori in schema postata de tine. La pcb ai rezolvat erorile?

1. Pune o poza cu pcb-ul in zona trafo driver;

2. Spune ce tip de traf driver ai si cum l-ai conectat, de obicei se gasesc specificatiile si putem verifica conexiunile;

3. Cum a spus @miticamy fara sa alimentezi partea de forta, leaga sursa Q1 cu emitor Q7 si folosind ambele sonde masoara in drena Q1 si grila Q7.

Link spre comentariu

Am legat sursa Q1 cu emitor Q7

Sus grila igbt , zero pe mijloc, jos drena mos driver zeroul in partea de jos, 10v/div

screenshot_38.jpg

 

Traf driver: Caltron 152247

 

Pe PCB erorile metionate mai sus sunt corectate.

 

Sonda pusa intre grila si emitor la igbt de jos. 10v/div

 

screenshot_39.jpg

Editat de The_Reaper
Link spre comentariu

Daca nu vorbim aceeasi limba ne intelegem precum chinezii. Linia de jos este cea mai de jos de pe marcajul ecranului iar linia de mijloc nu poate fi decat la mijlocul ecranului:

screenshot_38.jpg

Dimineata aveai +2Vv in grila igbt acum ai +10Vv. Mai mult ca sigur ca dimineata ai pus sonda in grila igbt si masa sondei pe masa de iesire.

Nu vrei sa continuam totusi cu modul de utilizare a oscului si ce inseamna sa ai 2 puncte de masa intro sursa ?

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări