Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Receptoare tv produse sau asamblate in Romania


Vizitator Motreanu Sorin

Postări Recomandate

JAD: Elcromul a fost luat spre sfarsitul lui 1984 ! L-am luat pe sub mana si cu sacrificii imense ! Nici nu terminasem CARul pt masina ca m-am apucat pentru TV ! Modelele electron existau inca din 1982.http://www.rw6ase.narod.ru/ej/elektron/ ... c380d.html Vezi ca au fost 2 modele de ELCROM. Cromatic , da , a aparut in 1985

M-a tinut tubul 12 ani la ELCROM si da, era OK ca si schema. Imi placea insa ca pe videocasetofon, se vedea mai bine ( sincroniza mai bine , nu tremura imaginea) ca la telecolor. Telecolor seria 4*** si 5*** aveau si AV. Se actiona la tasta 6 respectiv 8. Cand stau sa ma gandesc ca am urmarit casete video si pe TEMP 7..... :rade:

 

Tubul respectiv Valvo era pe un telecolor 4601 ( semana cu 3007 la carcasa). Nu era 701X era altceva dar tot cu A56 incepea denumirea. Nu mai tin minte , m-am bagat in el prin 1990 sa inlocuiesc trafu de linii. Si da, era cu gat gros acu mi-am scotocit in cap. Oricum nu au fost multe .

 

SEL ? Eu am avut pe mana TV cu tub Telefunken si TV telefunken aduse SH din RFG.....la nici unul nu am putut salva tuburile, citind pe net am vazut ca nici Telefunken nu erau grozave.

 

DA, Diamant 216 si Sirius 216 sunt ABSOLUT ULTIMELE TELEVIZOARE ALB NEGRU PRODUSE DE ELECTRONICA. Erau in carcase de plastic. Se mai numeau si NEI. Au existat in paralel cu ele parca si 215, insa nu m-am bagat pe niciunul.

 

SI in sfarsit am terminat de restaurat TV dacia la care am muncit 1 saptamana, merge, chiar acum ma uit la o emisiune A/N. Ca pe vremuri. Am unele probleme de sincronizare, plus ca am o problema tare dubioasa: Oscilatorul de linii e cu ECC82 iar sincroseparatorul cu PCF80: Ei bine, le-am inlocuit cu ECC81 respectiv PCF82 si imaginea sta perfect , sincronizeaza perfect: Insa nu vreau sa il las asa deoarece caracteristicile tuburilor sunt diferite.....doar conexiunile la pini identice. Tubul am mai specificat, e Valvo AW59-91. Nu stiu daca e original sau nu.Plus ca la variatii bruste de luminozitate tiuie traful de linii, cred ca e pe duca. Cred ca are si un scurt in el deoarece dimensiunea imaginii cam variaza cu intensitatea luminii si contrastului.

 

Florin: Ala nu mai e trinitron autentic......cum erau odata.

Link spre comentariu
Vezi ca au fost 2 modele de ELCROM. Cromatic , da , a aparut in 1985

De fapt se poate spune ca au fost chiar 3:

Electron 5101 (cu gratar de plastic dreptunghiular in dreptul difuzorului); fabricat inainte de 03.1988

Elcrom (masca rotunda din tabla perforata in dreptul difuzorului + semireglabili accesibili extern pentru reglarea punctului de negru al TK) fabricat 03.1988-1989; astea 2 erau identice ca schema electrica.

Elcrom 02 (identic la design cu Elcrom dar diferit ca schema electrica, module de generatie mai noua) fabricat 1989-1990

Nu stiam sa fi aparut Elcrom si Cromatic atat de devreme, eu stiam de 1987 respectiv 1986 dar cum nu apareau deloc prin magazine...

M-a tinut tubul 12 ani la ELCROM si da, era OK ca si schema. Imi placea insa ca pe videocasetofon, se vedea mai bine ( sincroniza mai bine , nu tremura imaginea) ca la telecolor. Telecolor seria 4*** si 5*** aveau si AV. Se actiona la tasta 6 respectiv 8.

A fost o exceptie tubul ala. Toate aveau comutarea constantei de timp a sincroprocesorului pe ultima tasta de program dar probabil la Elcrom era mai bine realizata. Cromatic si Telecolor 4*** si 5*** aveau intrare AV dar comutarea se facea cu 12V extern (dar se puteau modifica usor ca sa comute din butonul de decuplare difuzor care se anula). Ele foloseau acelasi sasiu vertical diferit de seria Telecolor 300*.

 

Tubul respectiv Valvo era pe un telecolor 4601 ( semana cu 3007 la carcasa). Nu era 701X era altceva dar tot cu A56 incepea denumirea. Nu mai tin minte , m-am bagat in el prin 1990 sa inlocuiesc trafu de linii. Si da, era cu gat gros acu mi-am scotocit in cap. Oricum nu au fost multe.

4106. Si cred ca a fost singurul. Oricum nu era original, probabil inlocuit de cineva cu A66-540X. Sau era RFT original adus din DDR si modificat acolo.

 

SEL ? Eu am avut pe mana TV cu tub Telefunken si TV telefunken aduse SH din RFG.....la nici unul nu am putut salva tuburile, citind pe net am vazut ca nici Telefunken nu erau grozave.

Ai dreptate dar parca SEL erau si mai proaste. Telefunken n-au produs decat seria A66-500X si parca si A66-540X dar aveau niste deflexii foarte destepte si se regla usor convergenta la ele fata de cele Valvo. Valvo/Philips erau insa mult mai bune. Oricum SEL=ITT si tvurile ITT nu mi-au placut niciodata.

 

DA, Diamant 216 si Sirius 216 sunt ABSOLUT ULTIMELE TELEVIZOARE ALB NEGRU PRODUSE DE ELECTRONICA. Erau in carcase de plastic. Se mai numeau si NEI. Au existat in paralel cu ele parca si 215, insa nu m-am bagat pe niciunul.

Ca tot veni vorba, care era semnificatia codurilor la productia post 1986, deci cele cu a doua cifra 0 si 1?

Sau codurile tehnice din anii 90 de tipul 54TCB063TX respectiv 51TMUxxx?

Link spre comentariu

Stefane, era vorba de VALVO (firma din grupul Philips) nu de Videocolor (firma din grupul Thomson). Videocolor s-au pus destule, erau cunoscute in epoca ca "frantuzesti" desi cred ca de fapt erau facute in Italia. Erau preferate fata de Unitra ca erau "occidentale" desi era vorba de acelasi tub A56-701X produs in Polonia sub licenta cu aceeasi tehnologie preluata de la Thomson. Exact ca in cazul Dacia Renault in anii 90 firma mama a cumparat fabrica poloneza care produce tuburi si azi sub marca Thomson. Ca fapt divers mai exista doar 2 fabrici de tuburi (color) in UE, cea poloneza de la Bialystock si cea Samsung din Ungaria (desi utilajele si tehnologia provin de la vechea fabrica din DDR preluata de Samsung si mutata ulterior in Ungaria). Din cate stiu nu se mai produc tuburi cu diagonala mai mare de 21".

Link spre comentariu

Sa ne intoarcem putin in timp, as avea o intrebare referitoare la tv-urile cu selectorul pe tuburi: canalele superioare (7...12) ale selectorului erau puse mai mult de forma, sau chiar se pot receptiona posturi si acolo, in bune conditii? Eu ma chinul cu Modernul meu pe lampi si nu pot receptiona nimic pe aceste canale, pe alocuri se vede ceva f slab si fara sunet, sunt curios daca e selectorul defect sau atat poate din fabricatie. Asta avand in vedere ca la vremea respectiva nu prea se emitea pe frecvente mari...

Link spre comentariu

Am in colectie un Telecolor 3007 cu tub Videocolor in stare de functionare.Cinescoapele Videocolor sant autoconvergente spre deosebire de cele poloneze.La vremea aceea (1987) am avut ocazia sa vizitez una din fabricile RFT din defunctul RDG.Fabrica se afla in orasul Karl-Marx-Stadt actualul Chemnitz si producea majoritatea tipurilor de televizoare pentru piata autohtona si nu numai,de la diagonala 37 si pana la 72.Din spusele celor de acolo modelul 3006/3007 cu sasiu orizontal(acolo era botezat COLORETT si nu se mai afla in fabricatie) provenea,sub forma de ajutor, de la vecinii de dincolo de zid.Se aflau in fabriicatie in acea perioada modelele cu sasiu vertical de genul Colorlux4010 dotate cu telecomanda,intrari scart si final audio stereo.Am primit de acolo cablajul modulului AV care echipa modelul Telecolor 3007.In manualul de fabricatie al uzinelor Electronica exista schema si modul de conectare insa nu am cunostinta sa fi fost montate vreaodata pe modelele care s-au vandut pe piata romaneasca.Conectarea modulului se facea destul de anevoios si presupunea demontarea blocului pe care se aflau programatorul,selectorul si calea comuna.Pentru comutarea in mod AV se renunta la butonul care taia difuzorul.Si pentru ca tot am vorbit despre modelul 3007 model din care mi-au trecut prin mana sute de bucati am intalnit si asa numitele aparate "speciale" dedicate bastanilor echipate cu tuburi Hitachi sau Toshiba si lucrate "ingrijit".Ca parere personala cele mai reusite tuburi au fost Videocolor uramate de cele poloneze.

Link spre comentariu

Sa ne intoarcem putin in timp, as avea o intrebare referitoare la tv-urile cu selectorul pe tuburi: canalele superioare (7...12) ale selectorului erau puse mai mult de forma, sau chiar se pot receptiona posturi si acolo, in bune conditii? Eu ma chinul cu Modernul meu pe lampi si nu pot receptiona nimic pe aceste canale, pe alocuri se vede ceva f slab si fara sunet, sunt curios daca e selectorul defect sau atat poate din fabricatie. Asta avand in vedere ca la vremea respectiva nu prea se emitea pe frecvente mari...

Nu erau de forma , pana in ' 89 si cativa ani dupa , in partea de vest a tarii pe C 12 prindeam TVR1 , releul Arad - Siria , pe C9 TVR1 , releul Timisoara , pe C10 Budapesta 1...
Link spre comentariu

Ca tot se discuta despre tuburi de diferite proveniente, iata unul cu adevarat fara concurenta la capitolul fiabilitate, desi nu a echipat vreodata vreun tv autohton :rade:

sa ma corecteze cineva daca gresesc, nu am avut niciodata pe mana un tv sony fabricat in anii 80 insa am auzit ca tuburile trinitron de atunci lucrau cu 2 grile de focalizare si anume grila principala de focalizare si o a doua grila de postfocalizare care ajuta sa se obtina o foarte buna claritate a imaginii.
Link spre comentariu

Sa ne intoarcem putin in timp, as avea o intrebare referitoare la tv-urile cu selectorul pe tuburi: canalele superioare (7...12) ale selectorului erau puse mai mult de forma, sau chiar se pot receptiona posturi si acolo, in bune conditii? Eu ma chinul cu Modernul meu pe lampi si nu pot receptiona nimic pe aceste canale, pe alocuri se vede ceva f slab si fara sunet, sunt curios daca e selectorul defect sau atat poate din fabricatie. Asta avand in vedere ca la vremea respectiva nu prea se emitea pe frecvente mari...

Televizorul Dacia tocmai restaurat de mine nu le are de forma ci chiar functioneaza, asta cand fac bine contact acele contacte precare. Modulatorul prin care ii bag semnal de pe TV digitala are drept iesire canalele 7-9 ( acordabile cu o surubelnita de la un trimer aflat sub el). Modulatorul are iesire pentru ambele tipuri de sunet, 5, si 6,5. Referitor la Valvo, acesta are acest tip de tub insa repet, nu stiu daca e original. Oricum Dacia si seria Venus Miraj au acelasi tip de selector ( PCC189 si PCF801). Nici al lui dacia nu e grozav.Jack Si releul de la Costila era pe frecventa canalului 6JAD: Ala avea VALVO original pe el ( cu gat gros , acum mi-am aminit). Si aici sunt perfect cu nicolae57, referitor la Videocolor si poloneze ( care nici ele nu erau grozave insa mergeau) caruia ii multumesc pentru schema tv restaurat. La care am o nedumerire insa ( cu PCF82 si ECC81 in sincro respectiv BO merge perfect, insa cu originalele PCF80 si ECC82 face imaginea franjuri , cumva sa zic "sfasie rasterul". Cum revin la PCF82 si ECC81 sta imaginea pe ecran si are o definitie poti sa juri ca e alb negru HD :da :rade: ). Blocul AV conectat l-am vazut pe Telecoloarele 4*** si 5***.Codurile TV diamant 212, sirius 212, 216, nu se mai refereau in nici un caz la nr de integrate. ( a doua cifra). Cred ca dupa sfarsitul seriei Sirius /diamant 210 , au inceput sa mearga inainte ci denumirile. Eu nu am vazut decat sirius 212, diamant 212, si o sg data intr-un magazin pe Mosilor intersectie cu Dacia, Sirius/diamant 216. Erau in carcasa de plastic, aratau a TV color modern, se numeau si NEI. Aveau sursa in comutatie. Am vrut sa iau pentru la tara, insa mai bine ca nu am luat deoarece acolo tensiunea de la priza era sistematic intre 160 si 250 v, varia lumina indifrerent ca aprindeai un bec de 60 w sau puneai rasnita de cafea in functie.Deci sursa crapa sigur. Pana am pus acolo un tv sh din germania, am tinut tempul.Cine isi mai aminteste Televizoarele Royal , facute la Slobozia?
Link spre comentariu
Vizitator chrest69

Ca tot se discuta despre tuburi de diferite proveniente, iata unul cu adevarat fara concurenta la capitolul fiabilitate, desi nu a echipat vreodata vreun tv autohton :rade:

sa ma corecteze cineva daca gresesc, nu am avut niciodata pe mana un tv sony fabricat in anii 80 insa am auzit ca tuburile trinitron de atunci lucrau cu 2 grile de focalizare si anume grila principala de focalizare si o a doua grila de postfocalizare care ajuta sa se obtina o foarte buna claritate a imaginii.
Da e 2 marimi ai dreptate eu am reparat asa ceva la hotelul Intercontinental erau niste sony de 2 diagonale .intradevar mergeau cu 2 grile pe foc si aveau un tiristor special pe reglajul E-W ...care cand se ducea era dezastru ca nu-l gaseai nu-mi mai amintesc cu se numea tiristorul!
Link spre comentariu

referitor la poza lui Florin cred ca este un TV SONY model KV-29FX20K echipat cu tub cinescop trinitron la care grila trinitron se alimenteaza prin soclul tubului la primele modele de trinitron alimentarea se facea cu o tensiune mai mare culeasa de pe un potentiometru de reglaj al convergentei tensiune ce se aplica grilei trinitron prin pipa un contact separat de cel al anodului de accelerare diferenta de potential intre cele doua este mica(intre tensiunea anodica si cea a grilei trinitron asta se vede din izolatie).Din depanarea tv-urilor SONY cu tub trinitron am observat ca tubul nu ramine incarcat dupa functionare La cele noi cu grila conectata la soclu exista deasupra tunurilor electronice o rezistenta pe ceramica acestea avind pe placa tk reglajul de convergenta dar lucreaza cu o tensiune mult mai mica de primele modele

Link spre comentariu

despre tv-ul Cromatic am realizat la scoala in 99 modulul de alimenare la telecolor 5603(pt atestat la sf liceului) produs la ELECTRONICA (srada Dimitrie Pompei Platf. Ind.Pipera.)la care trebuia sa fac o mica descriere a acestui tip de tv,,stramosi,,ce am inteles eu atunci ca tv Telecolor ar fi facut dupa Cromatic iar acesta din urma dupa Stassfurt.In laboratorul scolii era si un model de Telecolor 5604 un model cu telecomanda IR

Link spre comentariu

Au existat multe modele originale RFT care aveau telecomanda. Eu am vazut unele aduse SH din fosta RDG, erau unele ce semanau cu Cromaticul, si care aveau un afisaj digital cu 2 cifre. De asemenea am vazut si modelele Colorlux, erau si stereo ( cred ca fabricate undeva spre sfarsitul anilor 80, adica 89-90).Daca accesati pe radiomuseu, veti constata ca aveau si teletext modelele de export.

 

Uite o lista a TV RFT. Desi pleaca subiectul de la TV Romanesti , pun si cele RDGiste deoarece TV color Romanesti au fost facute sub licenta RFT.

 

http://www.scheida.at/scheida/Televisio ... nseher.htm

Link spre comentariu

referitor la poza lui Florin cred ca este un TV SONY model KV-29FX20K echipat cu tub cinescop trinitron la care grila trinitron se alimenteaza prin soclul tubului la primele modele de trinitron alimentarea se facea cu o tensiune mai mare culeasa de pe un potentiometru de reglaj al convergentei tensiune ce se aplica grilei trinitron prin pipa un contact separat de cel al anodului de accelerare diferenta de potential intre cele doua este mica(intre tensiunea anodica si cea a grilei trinitron asta se vede din izolatie).Din depanarea tv-urilor SONY cu tub trinitron am observat ca tubul nu ramine incarcat dupa functionare La cele noi cu grila conectata la soclu exista deasupra tunurilor electronice o rezistenta pe ceramica acestea avind pe placa tk reglajul de convergenta dar lucreaza cu o tensiune mult mai mica de primele modele

Sunteti foarte aproape de adevar, tv-ul este SONY model KV-29FX30B, nu stiu exact ce an de fabricatie are intrucat l-am cumparat "second", mi-a placut ca e foarte mare si tine loc de plasma :rade: Multumesc si celorlalti pt informatiile referitoare la selectoarele pe tuburi, inteleg ca al meu are o problema, cel mai probabil bobinele rotactorului nu fac contact. Din moment ce pe canalele inferioare functioneaza ok, nu poate fi altceva.
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări