Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Receptoare tv produse sau asamblate in Romania


Vizitator Motreanu Sorin

Postări Recomandate

  • 3 săptămâni mai târziu...

Nu e chiar subiectul nostru, dar dacă daţi vreodată peste vreun televizor color cu tub cinscop delta:

nu inteleg ideea
Cu alte cuvinte !Cromaticul nu a avut la baza tehnica la nivel mondial!Grundig super color a fost produs in anii 70 si tot cu module,telecomanda. :da
Link spre comentariu

Multumesc............ A mai existat un televizor sovietic inainte de acesta , care a fost echipat cu tuburi electronice , un tip de ''Rubin"( nu-mi amintesc exact cifrele ce urmeaza dupa , dar exista schema elecrica undeva .)

Buna seara,Rubin 102. Am avut unul cumparat de tata in jurul anului 1960 si care a fost mentinut in serviciu pana dupa 1975. Foarte bun aparat. Am vazut aselenizarea la el in 1968 :da Din pacate a fost dezmembrat de mine :cry: nestiind ca-n viitor fa fi ff valoros ca obiect de colectie.Cu stima,
Link spre comentariu

Ar fi bine sa lasam televizoarele "straine" pentru alte topicuri si sa vorbim aici despre ce s-a fabricat in Romania asa cum au fost ele.Sper ca in ciuda performentelor tehnice modeste vor exista oameni dispusi sa COLECTIONEZE modelele de televizoare produse in Romania cat inca se mai poate acest lucru. Despre Rubin si Grundig stie o lume intreaga dar modele noastre,facute asa cum s-a putut sunt decimate de firmele de reciclari (care fac bani pe seama celor care le dau GRATIS) si nici un pasionat nu se inghesuie sa le salveze.Suntem romani,trebuie sa ne punem in valoare ceea ce am realizat pana nu dispar si vor ajunge mai rare decat Rubin-urile si Grundig-urile (altii stiu sa isi aprecieze mai bine trecutul) Ma doare ca saracul colectionar roman care vrea sa salveze aceste modele (ca de exemplu..eu - scuzati-mi lipsa de modestie) se zbate cu tristete intre doua mari rele: pe de o parte vede cum aparate bune,care ar putea fi reparate sunt aruncate gratuit la reciclari si nu mai pot fi salvate ajunse acolo iar pe de alta parte,atunci cand incerca sa puna mana pe vreun model se intalneste inevitabil cu samsarii care le vand pe bani si din pacate nu putini. Trist dar adevarat,astia suntem. Prin urmare,e bine ca am putut fi in stare sa putem face ce am facut in acei ani ai industrializarii.Ma gandesc ca e de mirare cum am putut face si asta ( privind situatia actuala si felu noastru ca popor de a fi)

post-31876-139829785846_thumb.jpg

Link spre comentariu

Aici va dau dreptate......n-o fi produs Romania cele mai bune produse, dar a produs de toate...in perioada comunismului...Odata cu capitalismul, domnii de la conducere au desfintat sau privatizat cam tot. Acum guvernul doar cerseste taxe. Pacat.Propun crearea unei sectiuni de donatii pe pagina principala a forumului.

Link spre comentariu
  • 3 luni mai târziu...

Daca sunt doritori am 2 tv Cromatic functionale. Unul dintre ele este raritate (piese fabricate in buna parte in RFG nu in RDG, 0 piese romanesti in el, carcasa de lemn lacuita (singura "piesa" romaneasca de fapt din el)). Acesta este functional dar ar trebui schimbat trafo linii (in tv e cel original dar e defect, tv merge insa). Celalalt e "obisnuit", tot functional, trafo linii este nou (de la Popovici). Tuburile la ambele sunt inca relativ bune.

Cred ca mai am prin garaj si ceva Telecolor cu sasiu de Cromatic si ceva piese.

Daca sunt doritori care le vor ca piese de colectie le donez cu placere (desi fiind grele au pret bun la reciclare).

Asa ca daca vreti antichitati dati-mi PM si veniti sa le luati ca nu stiu cat mai am posibilitatea sa le tin.

Sunt in Bucuresti, Sectorul 1, Bd. Ion Mihalache, intre Domenii si Chibrit.

Link spre comentariu
Vizitator SemnalMec

Dl JAD, televizoarele se dau numai cu ridicare personala? Prin curier ati fi dispus sa trimiteti unul?

PS: TV-uri alb-negru de diagonala medie din perioada aniilor '80,fabricate in Romania aveti cumva? Gen Sirius sau Snagov 

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...
  • 2 luni mai târziu...
Vizitator SemnalMec

M-ar interesa cum se numea si unde afla firma producatoare a tuburilor alb-negru sovietice gen 50LK2B ? In Rusia sau intr-o tara componenta a Uniunii?

Aceste tuburi au intrat incepand cu 1985 (aprox) in componenta televizoarelor romanesti.Am un tv Sirius 237 in colectie echipat cu acest tub care vad ca a rezistat foarte bine in ciuda renumelui prost al tuburilor sovietice.Pun intrebarea despre acest tub ca sa stiu daca il las pe cel "din fabrica" sau il inlocuiesc cu un "CR" (produs de Inteprinderea de Cinescoape ulterior "Cin" SA) romanesc avand in vedere ca tuburile romanesti erau din cate stiu destul de bune.

Editat de SemnalMec
Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Cu alte cuvinte !Cromaticul nu a avut la baza tehnica la nivel mondial!Grundig super color a fost produs in anii 70 si tot cu module,telecomanda. :da

AHA !

a avut la baza tehnica de pe MARTE !

in acei ani, Cromaticul era reprezentantul tv-urilor din clasa medie, ca tehnica si accesorii, mai ales ca nu avea tub delta !

si mai ales ca avea optional si el telecomanda !

si mai ales ca avea mufa audio-video cu comutare automata !

M-ar interesa cum se numea si unde afla firma producatoare a tuburilor alb-negru sovietice gen 50LK2B ? In Rusia sau intr-o tara componenta a Uniunii?

Aceste tuburi au intrat incepand cu 1985 (aprox) in componenta televizoarelor romanesti.Am un tv Sirius 237 in colectie echipat cu acest tub care vad ca a rezistat foarte bine in ciuda renumelui prost al tuburilor sovietice.Pun intrebarea despre acest tub ca sa stiu daca il las pe cel "din fabrica" sau il inlocuiesc cu un "CR" (produs de Inteprinderea de Cinescoape ulterior "Cin" SA) romanesc avand in vedere ca tuburile romanesti erau din cate stiu destul de bune.

De ce sa-l schimbi daca merge?

Eventual fa rost de altul de schimb .

Am in colectie 11 televizoare a/n romanesti si zau, nici cel mai vechi(Sport primul model din 74 cred) nu are tubul dus, asa ca...

JAD,

cate mai ai din televizoarele acelea?

Editat de nemotoujours
Link spre comentariu
Vizitator SemnalMec

 Am vrut sa schimb tubul acelui Sirius 237 (sasiul "economic") pentru ca avem un tub CR romnesc in stare buna iar despre cele rusesti nu am auzit pareri bune.Am zis ca daca tot colectionez aparate radio si tv romneasti sa fie si tubul tot romanesc.Intre timp am renuntat la idee,il voi pastra pe cel original sovietic,se vede excelent.

 Dar as fi vrut sa citesc si parerile altora despre tuburile de genul 50Lk2B...eu cred ca cele alb-negru importate din URSS au fost de buna calitate si doar cel color au fost proaste. Spun asta pentru ca am mai avut doua televizoare alb-negru unul fabricat imediat dupa 90 altul in 95 ( cel din urma tot Sirius se numea dar cu un design gen "goldstar"-pacat ca nu l-am pastrat) si ambele au functionat INTENSIV cu tuburi rusesti primul 15 al doilea 10 ani.Pe primul l-a dat tatal meu in stare perfecta de functionare ( si acela echipat cu sasiu economic...dar cu 0 reparatii desi a fost,cum spuneam folosit foarte mult) iar pe cel din 95 l-a omorat programatorul cu cheita care dupa zeci si zeci de butonari si cautari si-a dat duhul in final si am aruncat tot tv-ul.

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Va salut,

 

Inlocuirea cinescoapelor a/n sovietice cu cele romanesti similare, creaza unele probeme aparent nesemnificative dar neplacute datorate sistemului diferit de fixare in caseta. Cinescoapele rusesti sunt montate intr-o rama metalica prevazuta cu urechi de prindere la colturi. Cele romanesti au urechile de prindere fixate de cinescop prin intermediul unei benzi metalice infasurate pe marginea ecranului propriuzis. Daca se incearca o inlocuire directa, tubul romanesc va ramane "prea inauntru" casetei  din pricina inaltimii suporturilor de prindere din caseta, conforme cu cerintele de prindere ale tubului sovietic. Mai mult , spatiul ocupat de rama metalica va ramane vizibil daca nu se mascheaza cu garnituri dedicate.  Prelucrarea implica desprinderea fortata a suporturilor din lemn cu riscurile de rigoare apoi  confectionarea altora cu dimensiuni optime si refixarea lor asa incat sa se potriveasca si gaurile urechilor de fixare. Toate acestea sunt operatiuni aparent simple dar mai greu de realizat iar rezultatele estetice sunt discutabile.  Pentru inlaturarea acestor neajunsuri se poate proceda dupa cum urmeaza:Dupa demontarea Tk sovietic si dupa presurizare ( ruperea sticlei intre pinii tubului ) , acesta se introduce intr-un sac textil dur ( iuta sau similar ) si se sparge acolo.  Sacul impiedica imprastierea bucatilor de sticla  . Se urmareste recuperarea ramei metalice care se curata de resturile de sticla si ipsos.Se desface complet banda metalica (si "urechile") de pe cinescopul romanesc. Acesta se monteaza in rama recuperata , se centreaza  iar spatiul ramas intre Tk si rama se umple cu ipsos.( la preparare se adauga putin aracet)  In felul acesta, sistemul de fixare ramane "original" si nu necesita interventii la structura casetei.

Link spre comentariu
  • 2 luni mai târziu...
  • 11 luni mai târziu...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări