Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

USBasp


Postări Recomandate

stiu ca merge de aia intreb , eu unul am realizat proiectul lui nel65 cu tot cu socluri , intrebam doar ca sa stiu , poate pe viitor mai fac cate ceva

pana una alta am si un open-prog cu tot cu soclurile aferente si am cam uitat de usbasp , dar e bine sa am documentatia full la toate proiectele

inca-o datat multumesc

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Multumesc alibiduda!

Aveam un usbasp facut de mine mai demult si care functiona perfect pe un computer mai vechi cu XP (nu avea diodele zenner montate!). Lunile trecute am trecut la win7, calculator mai nou si... usbasp-ul meu nu voia sa fie recunoscut si pace ("unknown device"). L-am lasat in sertar, mi-am cumparat un "avrisp mkii" pe care am reusit sa-l fac sa functioneze numai cu Atmel Studio si am uitat de el! Zilele trecute am vazut postul tau, am fost si am cumparat diode zenner de 3,3V si ...gata! Usbasp-ul functioneaza iar!

Link spre comentariu

... credeți că mă plictisesc prea tare??? :)

 

Posted Image

 

 

... zilele astea reiau proiectul lăsat "în aşteptare", din lipsă de chef, şi anunţ ce-a ieşit!!!

 

P.S. nu încercaţi figura decât dacă aveţi un atmega8-16 smd cu care nu aveţi ce face... sau dacă aveţi un letcon termostatat care e şi ESD pe bune... io am un pistol "Radioprogres"!!!

mai am 2 în afara ăstuia c-am încurcat comanda, şi în loc de 3 atmega 8-16 thd am luat smd!!!... şi cum era o comandă online, n-am avut cum s-o "repar"...

Link spre comentariu

... începe să mă înnebunească încetişor... şi am din ce în ce mai pregnant impresia că "spăl mortu'"...mai am 2 bucăţi atmega8-16 smd... a făcut cineva f-un cablaj cu atmega-ul smd, şi toate celelalte componente thd?

nu de alta, dar am impresia c-am învăţat în sfârşit care e treaba cu "fierul de călcat"... şi pe net n-am găsit decât cablaje integral smd! :d

Link spre comentariu

pana la urma am finalizat programatorul......

prin donatie mcu + programat....de la userul @florinNTH...{ cu multumiri } merge din prima...

adica se aprinde LED-ul rosu , am citit un mega8L si scris ....ok

hex am incarcat fusebit doctor si mi-a luat 70 secunde.....cam mult....

cu programatorul lui ole si aceeas hex doar 10 secunde....

acum cum scriu vad ca am jumperul pe slow clock......

post-201871-0-64584300-1400867187_thumb.jpg

Link spre comentariu

pana la urma am finalizat programatorul......

prin donatie mcu + programat....de la userul @florinNTH...{ cu multumiri } merge din prima...

adica se aprinde LED-ul rosu , am citit un mega8L si scris ....ok

hex am incarcat fusebit doctor si mi-a luat 70 secunde.....cam mult....

cu programatorul lui ole si aceeas hex doar 10 secunde....

acum cum scriu vad ca am jumperul pe slow clock......

Felicitari mestere, ma bucur cand vad proiecte realizate si postate, multumesc si eu la randul meu colegilor care m-au ajutat (Nel65, GeoMar, GanMark, Adicontakt,...)

Acum ca ai terminat usbasp-ul hai sa definitivam ceasul lui yo6pir 

 

Link spre comentariu
  • 6 luni mai târziu...

Am un USB asp 2.0 si vreau sa programez un Atmega 8 dar nu reusesc.Nu ma pricep la programare deloc la AVR asta este prima incercare, am pus aproape toate programele Winavr,Khazma,Progisp dar nu merge treaba...am instalat driverul win , XP-ul recunoaste pe programator este aprins ledul rosu si atit.Poate cineva sa-ma ajute cu sfaturi ce sa fac in continuare? Vreau sa incerc si Sinaprog 2 dar nu reusesc descarcarea, are cineva programul pentru descarcare?

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări