Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

TAURUS Transceiver


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 160
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Sa vedem cine vrea pcb-uri. Pentru aceasta, citati mesajul si adaugati-va la lista.1. yo9hrb - 2 seturi2. nanopico - 2 seturi3. yo9how - 2 seturi4. nikos - 2 seturi5. Yo4You - 2seturi6.ALVIN- 2 seturi7. Vlad_dude - 1 set8. SirRoger - 1 set9. yo4hhp - 1 set10. Flor - 1 setNe stranseram de vreo 16 seturi :freaza:

Link spre comentariu

Toti cei care s-au inscris in lista de mai sus, au datoria morala fata de acest forum respectabil, sa arate ca au facut ceva cu acele PCB-uri comandate, adica sa construiasca acel transceiver faimos. :violent2: Mi-e ca nu voi avea timp suficient sa pot viziona atatea poze cu transceivere Home-Made construite anul asta, ca mai am cate ceva de lucru prin atelier si nu pot sta toata ziua la calculator. :rade:

Link spre comentariu

Da-i bice frate Cataline, ca "stau caii degeaba", sau, mi se pare mie ca deja citesc o umbra de indoiala in cuvintele tale ?

...sau cel putin asa sper...

P.S. NU e bine sa vorbesti in numele altora, când nici de tine nu esti sigur.73! de YO6PIR si scuze de off-topic.
Link spre comentariu

Sincer...nu, nu e ceea ce crezi, nu m-am dezumflat. Eu voi construi doar receptoarele sprea fi donate unor simpatizanti ai Miscarii Noastre. Daca dau fuga la IGR si obtin autorizatie vorprimi repejor si placa emitatorului. Raman la ideea ca e un RTX la fel de neperformant ca sicelelalte din categoria discutata si ras-discutata.L.E. M-am apucat de proiectat un RTX dupa mintea mea. Se "baga" cineva sa-l construiasca? :da

Link spre comentariu
Vizitator yo9hnh

De ce sa cumparam piese tocmai din Statele Unite cand se gasesc usor si in Romania(The land of choice).De ex MC,J310 se gasesc la adelectrocom,cristale de 10 mega mai prin toate magazinele,toruri de ferita gasim pe la radioamatori,pcb-urile ni le putem proiecta si singuri.

 

Facem un concurs ? Cine termina ultimul de construit transceiverul face cinste la participanti cu bere HI HI:da

Link spre comentariu

Frate Robert, tare mi-e ca o sa ti se usuce gâtul de la berea aceea icon_jook :bere: pe care tot o astepti sa o bei de la ultimul (aici nu fac referire la nimeni), care va construi acest transceiver ca, sigur, acela va sta cu PCB-urile pe raft si n-o sa-l construiasca niciodata, HI! :wav: ...zic eu. Sper sa ma însel. 73!

Link spre comentariu

Eu cred ca majoritatea problemelor la constructiile home made provin din faptul ca nu se dispune de aparate de masura adecvate. Niciodata de ex, un filtru ssb cu cristale nu va fi cit de cit perfomant daca nu este reglat cu un wobbler. X1-50 care circula pe la noi, e bun pentru reglat amplificatoare de canal tv, fi, sau asemenea, adica pentru benzi mai largi de frecventa ( de ordinul Mhz sau zeci de Mhz) nu pentru ssb. Cu atit mai mult un filtru ssb, nu va functiona corespunzator folosind cristale nesortate. Personal am avut nevoie de citeva sute de cristale de aceeasi valoare, pentru a putea imperechea cite 4-6 bucati in mod adecvat. Atentie ca la X1-50 o eroare a frecventei centrale de 1-2 Mhz este curenta, asa ca nici in cazul FTB de banda ingusta nu prea este utilizabil. Reglajul dupa ureche, de asemenea nu va fi niciodata cel corespunzator. Sigur vor sari cei care vor spune ca s-au facut sute de transceivere fara aparate de masura si au mers bine. Este adevarat, dar ce rezultate ar fi dat daca erau si reglate cum trebuie !!!???? La fel de daunatoare este si utilzarea tranzistorilor de audiofrecventa in rf ( cazul variantei originale a bitx ). Autorul a utilizat aceste tranzistoare in scopul atingerii dezideratului de a construi un transceiver cu numai citiva dolari, asta nu ne impiedica sa folosim ce trebuie. Utilzarea bobinelor cu miezuri necorespunzatoare ( sau toruti din inele de plastic pentru perdele cum scria pe undeva!! ) ,este un alt motiv de dezamagire. Eu am un bitx in 80m, la care cu volumul la maxim si antena scoasa, zgomotul de fond este aproape insesizabil. Cu acelasi bitx, comparat cu un ts430, aud exact aceleasi statii in ambele aparate( folosind o antena LW care este zgomotoasa prin definitie ). Este adevarat ca in cazul statiilor foarte slabe, auditia este mai confortabila in FT. Este vorba de varianta de bitx cu FTB separate pe rx si pe tx. Sper sa am timp sa finalizez un amplificator de 60-80W si sa ies cu el in banda sprea a vedea in mod real comportarea acestuia. Dar este deja prezent in banda un bitx in 80m construit de unul din colegii nostri de forum si in afara de puterea de emisie mai redusa nu i-se poate reprosa nimic, se aude excelent, deci se poate! Succesuri, Emil

Link spre comentariu

Mai sunt numai 8 buc. de NE612 la adelectrocom....ceea ce denota ca lumea se apuca de treaba ( saptamana trecuta erau 17..) :aplauze . Pana una alta cine are un traducator bun sau poate stie cineva unde se gaseste varianta in engleza a fisierului atasat? In acest fisier gasim modificarile pentru banda de 80m.

Link spre comentariu

Referitor la realizarea filtrului SSB cu cristale, pentru cei ce n-au vobler, recomand metoda descrisa in imaginile atasate. O alta metoda este construirea unui montaj care, cuplat cu un osciloscop, permite ridicarea carcateristicii filtrului construit, montaj care este descris in cartea ,,Montaje practice radio" a regretatului YO3AVE. De fapt este un montaj care transforma un osciloscop in vobuloscop.

Link spre comentariu

Incerc sa ajut si eu cu ceva, daca e de ajutor:

 

--------------------------------------------------------------------------------------------

Modifications transciever Taurus

to work in the 80m band

 

Designed layout transceiver'a Taurus on 20-meter band can be quite simple przekonstruowa? to work in the 80m band. With colleagues like the 3.5 MHz of choice or necessity in the following list of modifications.

 

General Notes

 

Changing the bandwidth on 80m is associated with the following assumptions uk?adowymi:

1. Intermediate frequency is 8 MHz

2. VFO is working in the field of 4.400 MHz to 4.200 MHz and does not require modification beyond the correction of the beginning and the bandwidth (trymer primary and 47k PR).

3. It is necessary to use a silencer of the input signal

4. Exchange are subject to the input receiver circuits, circuits broadcasting degree and filter output.

Part Inbox - RX (changes in accordance with the order of assembly)

1. BFO - Wlutowa? and 8MHz quartz wlutowa? capacitors 68pF instead of 56pF and 180pF and 100pF.

2. BFO - set exactly at the frequency of 8.0012 MHz

3. L3 Coil - At the core T37-2 (red) wind primary winding (ends 3 and 4), so approx 39 coils wire 0.3 mm. Coil inductance is 6.2 uh. Secondary winding (ends 1 and 2) to 3 rolls.

4. Coil L3 - wlutowa? capacitors 4.7 pF, 270pF and 150pF, instead of 2.2 pF, 30pF and 56pF

5. Coils L1 and L2 - At the core T37-2 (red) wind primary winding (ends 3 and 4), so approx 48 coils wire 0.25 mm. Coil inductance is 9.2 uh. Secondary winding (ends 1 and 2) to 3 rolls.

6. Coils L1 and L2 - wlutowa? capacitors 180pF, 4.7 pF, 180pF instead 30pF, 30pF and 2.2 pF.

7. Filter 8MHz quartz (quartz only HC-49 / U) - wlutowa? capacitors 68pF instead of 47pF.

8. ARW - replace the 22uF capacitor 100uF capacitor (parallel to the 22k resistor)

9. Silencer of the input signal to 1k potentiometer connected so that the slider potentiometer and "lower end" (mass) are connected to pins RX ANT on the plate, and again "lower end" (mass) and the "upper end" of the plate are connected to the TX pin RX Ant. Connections to do a thin coaxial cable.

SP5DDJ Page 1 2005-04-23

SP5DDJ Page 2 2005-04-23

Part Outbox - TX (change in accordance with the order of assembly)

1. Wave Generator bearing (GFN) - Wlutowa? quartz and 8 MHz wlutowa? 100pF capacitors instead of 2 x 2 x 56pF.

2. Wave Generator bearing (GFN) - set the frequency exactly to the

8.0012 MHz.

3. Separator VFO (J310) - Wlutowa? coupling capacitor 33pF

instead 1nF (gate transistor J310).

4. Coil L4 - In core T37-2 (red) wire coils wind around 39

0.3 mm. Coil inductance is 6.2 uh.

5. Coil L4 - wlutowa? capacitors 12pF, 12pF and 270pF, instead of 4.7 pF,

None, 4.7 pF. 270pF capacitor wlutowa? from the bottom of the plate parallel to

trymera 50pF or gently drill otworki the next plate and trymera

wlutowa? capacitor from the elements.

6. Coupling capacitor between the transistors 2N3904 value

Replace the 10nF capacitor 1nF.

7. Coil L5 - At the core T37-2 (red) wind primary winding (

ends 3 and 4), so approx 39 coils wire 0.3 mm. Inductance coil

UH is 6.2. Secondary winding (ends 1 and 2) to 3 rolls.

8. L5 coil - replace capacitor 47pF capacitor 270pF.

9. Resistor in emiter transistor 2N2219 with a value of 3 ohms replace

22 ohm resistor or adjusted so that the degree was not przesterowany and

worked straight away, and the transistor is not nagrzewa?.

10. Coupling capacitor and 2N2219 transistor collector TR1 value

100nF capacitor to replace a value of 1nF.

11. From the wlutowa? Printable 100pF capacitor between the collector

transistor 2SC2078 and the mass (short ends).

12. L6 and L7 coil - wind around 23 rolls of wire 0.4 mm in the core T37-2.

13. Wlutowa? capacitors 820pF, 1500pF and 820pF instead 150pF, 330pF and

150 pF.

 

Endnotes

 

Application of differential mixing signal VFO and resulted GFN

higher levels of drive signals and mixing the next steps. Hence the resulting

the need to reduce capacitive coupling between the degrees and

reduction and strengthening driver'a PA. The power output measured on terminals

5W antenna is an artificial load on the 50 ohms. In the case of

driver'a of excitation or PA should be re-selected elements

listed in point. 6, 9, 10, and 11. Will help control the receiver and the oscilloscope.

 

Good luck!

 

--------------------------------------------------------------------------------------------

Dupa parerea mea wlutowa? inseamna inlocuitor in Lb.Româna. Traducerea nu am facut-o eu ci "N'ea Gogu".

Mult succes!

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări