Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Promovarea radioamatorismului in scoli


Postări Recomandate

Acum s-a ivit ocazia sa fac ceva practic. Sotia mea este diriginta la clasa a-Vlla si una dintre eleve are un fratior de citeva zile...pentru a marca evenimentul elevii au propus ca in ora de dirigentie fiecare sa propuna cite un nume copilului iar sotia le-a dat ca tema un mic eseu de maxim o pagina in care sa explice de ce cred ei ca numele propus ar fi unul potrivit. Buun, aici intervin eu, voi fi prezent in clasa cu FT60 sau cu FT3000 si cind un elev propune un nume eu, prin statie rog un coleg radioamator (aflat in fata unui calculator conectat la internet) sa afle etimologia numelui. Am prezentat asa, pe scurt, de fapt am mai multe idei sar nu vreau sa va influentez.Va rog sa veniti si voi cu idei, unde-s multi puterea creste. Astept pareri, propuneri. 73! YO8TPP OvidiuP.S. OVIDIU [latina] ovis = oaieSILVESTRU [latina] =padureanSEBASTIAN [latina] din Sebastia, un oras din Asia Mica; [greaca] sebastos = venerabilCEZAR [latina] caesaries = pletos

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Ar fi o posibilitatea cu un videoproiector, un clip de vreo maxim 5 min. Nu prea mult ca strica. Aici e vorba de marketing :freaza: Pacat ca ajungem la termeni destia coorporatisti ca sa mentinem acest hobby...Nu neaparat ceva dinamic, ar merge si facut ceva in powerpoint cu niste poze ca sa curga, sau daca gasesti vreun video in lb romana cu un QSO..ar fi ok.

Link spre comentariu
Vizitator anonim1003

E o idee superba,cred ca art prinde mult mai mult la baieti decat la fete,numai ca radioamatorismul asta poate fi folosit si in scopuri nu tocmai ortodoxe.Cum ar fi ca sa incapa pe mainele unor nebuni asa ceva,ma refer la 446 si 27 mhz,care-s in frecvente libere si care nu cred ca-s ascultate de asociati radioamatorilor.Inainte de a face ceva de genu asta,vedeti si partea negativa a lucrurilor,nu numai pe cea pozitiva

Link spre comentariu

Salutare baieti , e mare lucru si e greu sa captezi atentia unor tineri cu acest hoby , din pacate cum zicea un bun amic radioamatorismul a ramas o pasiune numai pentru cei in virsta , putin tineri mai sunt atrasi de constructii sau de radiocomunicatii cind au la dispozitie internetul , putini mai construiesc , cit despre alfabetul Morse ce sa mai zic , cercurile de electronica din scoli erau un lucru formidabil unde copiii invatau sa faca montaje simple invatau principiile electronicii sau chiar erau initiati in tainele alfabetului morse dovada si numarul mare de campioni la telegrafie , acum nu stiu cum pot fi atrasi majoritatea nu stiu ce vor si sunt dezorientati asa incit cei care vor reusi sa faca ceva in scoli sunt demni de toata lauda deci succes YO7DIG.

Link spre comentariu

Apropos de promovarea radioamatorismului.

Cand aveam 13 ani, TVR-ul - ca era singurul- a dat un fim numit "Cortul rosu", http://www.imdb.com/title/tt0067315/...

In ele vorba de o expeditie italiana ce a incercat sa traverseze Polul Nord cu un dirijabil. Datorita furtunilor, ghetii, etc, acesta s-a prabusit. Operatorul a transmis "SOS"-uri si pozitia care au fost receptionate de un radioamator sovietic, de profesie proiectionist in cinematograful satesc. Omul folosea o antena inaltata de un zmeu....

Ma rog, au mai fost si alte peripetii, morti-celebrul Amunsen-, etc..

Eu unul am fost extrem de impresionat de acest film, mai ales ca la final s-a repetat ca evenimentele care l-au inspirat au fost reale..

Faptul ca niste sarme indoite si rasucite au putut emite/receptiona niste semnale care sunau extrem de ciudat-in codul Morse- care au salvat viate nefericitilor mi s-a parut fascinant.

Sa nu uitam ca am vazut fimul prin 1976, cand tehnica si regimul erau altele..

Azi cand GSM@Ym au penetrat peste tot, mi-as baza tentativa de atragere si pe QSL-urile primite..

Oricum SUCCES.

Link spre comentariu

ABEL [ebraica] hebel = respiratie ADAM [ebraica] om; [asiriana] adamu = a face; [ebraica] adam = a fi rosu; [ebraica] adamah = pamant.   ADELA [germana] adal = nobil ADELAIDA  [germana] Adalheidis: adal = nobil + heid = fel, tip. ADELINA Varianta a numelui Adela.   ADINA [ebraica] delicat, subtire.   ADOLF [germana] Adalwolf = lup nobil ADRIA Forma a numelui din Adriana ADRIAN  Provine din Hadrianus = din Hadria, oras din Nordul Italiei. AGATA  [greaca] agathos = bun AGLAIA [greaca] splendoare, frumusete AGNES [greaca] hagnos = cast AGNETA  Provine din numele Agnes. AHMED [araba] de incredere AIMÉE [franceza] iubit ALAN [bretona] pietricica sau frumos ALBERT [germana] Adalbrecht = nobilime stralucita ALEXANDRU [greaca] Alexandros = aparatorul; alexein = a apara, a veni in ajutor. ALFONS [germana] gata de lupta ALFRED [engleza veche] elf = spiridus + red = sfat ALI [araba] sublim, elevat. ALICE [franceza] Forma scurta a numelui Adelais, ce provine din Adelaida. ALIN [romana] Varianta romaneasca a lui Alan. ALINA [araba] nobil AMALIA [germana] amal = munca AMANDA [latina] amando = indragit AMBRA [araba] chihlimbar, auriu AMELIA Forma a numelor Amalia sau Emilia AMZA [araba] hamuza = puternic, sigur ANA [ebraica] channah = favoare, mila ANABELLA Combinatie a numelor Ana si Bella. ANAMARIA Combinatie a numelor Ana si Maria. ANASTASIE / ANASTASIA [greaca] anastasios = inviere ANATOL [greaca] anatole = rasarit ANCA [romana] Forma a numelui Ana ANDRA Forma a numelui Andreea. ANDREI [greaca] provine din Andreas, aner = al omului ANDROMEDA [greaca] a te gandi la un om ANEMONA [greaca] anemos = vant ANETA Forma a numelui Ana ANGELA [greaca] angelos = mesager ANITA   Forma a numelui Ana. ANTON/ANTONELA [greaca] anthos = floare ANTIGONA [greaca] anti = impotriva + gone = nastere AFRODITA [greaca] aparut din spuma APOLLO/APOLONIA [greaca] apelo = putere sau apollumi = a distruge ARETA [greaca] arete = virtute ARIADNA [greaca] cel mai sfant: ari = cel mai, adnos = sfant ARINA Varianta ruseasca a numeui Irina. ARISTIDE [greaca] cel mai bun fel: aristos = cel mai bun + eidos = fel ARCADIE [greaca] arktos = urs ARMAND [germana] on inarmat. Varianta franceza a numelui german Herman: heri = arma + man = om ARNOLD [germana] putere de vultur. Compus din elementele arn = vultur + wald = putere ARPAD [maghiara] samanta ARTHUR [celtica] art = urs + viros = om ASTRID [norvegiana] Varianta moderna a numelui Astrith: ass = zeu + frí?r = frumos ATANASIE [greaca] athanasios = nemuritor: a = negatie + thanatos = moarte ATENA [greaca] ather = ascutit + aine = rugaciune ATTILA [gotic] atta = tata AUGUST/AUGUSTIN [latina] augere = a creste, mare, venerabil AURA = aura (lumina distincta) AUREL / AURELIAN [latina] aureus = aurit AURORA [latina] zori de zi AVRAM [ebraica] hamon = tatal celor multi...XENIA [greaca] ospitalitate WILHELM / WILLIAM [germana] wil = vointa, dorinta + helm = protectie WOLFGANG [germana] wulf = lup + gang = cale YURI Varianta ruseasca a numelui George YVONNE [germana] arc ZAHARIA [ebraica] Zekaryah = Dumnezeu isi aminteste ZENOVIA [greaca] Viata lu Dumnezeu: Zeno = dumnezeu + bios = viata ZINAIDA [greaca] Zenais = derivat din Zeus = Dumnezeu ZOE [greaca] viata ZOLTÁN [greaca] provine din zoe = viata; [turca] sultanDaca ai nevoie de toate literele te rog da-mi PM, sunt vreo 20 de fisiere separate, adica prea multe ca sa le copiez aici.

Link spre comentariu

Felicitari @ovidanie pentru initiativa ta. :aplauze Cred ca ar fi bine sa se promoveze radioamatorismul si/sau electronica in scoli. Mie unul imi pare rau ca nu s-a intamplat acest lucru cu mai multi ani in urma si ca in scoli nu exista nici un curs optional de acest gen. Si poate ca multora le-ar place sa faca asa ceva. In schimb se "invata" niste materii poate nu nefolositoare, dar total neinteresante. In gimnaziu de exemplu am "studiat" o materie - "Cultura civica" care nu interesa pe nimeni, nimanui nu-i placea si din care nimeni nu a ramas cu nimic (in cazul generatiei mele, dar cred ca asa se intampla si acum). Nu toti copii pot merge la clubul copiilor sa faca electronica sau radioamatorism iar altii nici nu au auzit de asa ceva. Daca esti clasa a XI sau a XII (si mai inveti si intr-un liceu bun, in care inca se mai face carte iar profesorii sunt exigenti) si descoperi electronica sau radioamatorismul iar acestea incep sa te pasioneze, iti pare rau ca nu ai stiut de ele si ca acum cea mai mare parte din timp ti-o ocupa scoala. In gimnaziu ai mai mult timp liber in care sa acorzi mai multa atentie pasiunilor sau hobby-urilor. Parerea mea.

Link spre comentariu

Salut. "Iinere" Flor, daca nu ai vazut "DACA TOTI TINERII DIN LUME", este mare pacat. Nu ii stiu numele original caci pe vre-o arhiva tot trebuie sa existe. Si chiar daca ar exista, cine se mai uita acum la un film alb/negru, fara stereo si Dolby. Nu spun ca mi-a schimbat viata, dar sigur ca a fost cea mai buna reclama ptr. radioamatorism. Nu vezi ca astazi tinerii se feresc sa faca o bobina sau sa taie un sasiu. Nu se mai stie ce sunt undele medii sau lungi. Era cineva care se vaita ca nu poate prinde UM, nici cu antena. Cum sa prinzi UM si UL printre spleterele aruncate in eter de sursele in comutatie ale calculatoarelor. Cine mai stie sa regleze modulatorul pe o bara de ferita. Gata, la gunoi cu ele ! Dai drumul la Skipe 402 si vorbesti in Australia, ce sa mai freci bobine si sa cauti trz. cu zgomot mic. Este grozav, mergem tot inainte spre "planeta maimutelor". HA, HA. Ieri m-am confruntat cu o astfel de situatie. A venit un prieten la mine cu un Alan 48 Plus - Multi. Ha ! nu ma pot abtine. Toata statia are numai fo 10 bob. cu tot cu filtrul PI de la emisie, care singur are 5 bob. Bosorogii vorbesc de Hamarlund si Collins. Da dar ale aveau bob. de nu le puteai numara. Cine mai foloseste acum bob. acordate si in primar si in secundar. Munca multa si pe vapor, in timpul mersului nu se pot face reglaje de finete. Cate un PIC, cate un PIC, pana no mai fi NIMIC. Salutare. Mosu Tuti.PS. Din curiozitate mi-am pus RBM-ul in functiune. Intradevar este vrajit ptr. SSB si CW. Nu stiu daca cunosti expresia : " Scoate orice din orice ". Auzi semnal de R=2, S=2. ca si cand ar fi langa tine. Traiasca BITX. Terminat. Cirio BY by. Mosu Tuti.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări