Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Ce se intampla cu acumulatorii de la laptopuri?!?


Vizitator DanMortu

Postări Recomandate

Am si eu 1 leptop model mai vechi si tot la fel imi arata ca acumlatori ajunsesera la maturitate,foarte bine am desfacut bateria leptopului erau 5 acumulatori acolo am facut cateva poze sa stiu cum vin am scos acumulatori si am cumparat alti din obor la fel ca aia iam pus si acm merge ca la prima tinerete.In plus bateria noua ma costa 6 milioane acumulatori din ea 500 de mii :aplauze

Link spre comentariu

Stie cineva daca exista vreo posibilitate de rescriere a eeprom-ului din acumulatorii IBM ?Am un Lenovo R61 de la serviciu (clasa business, a costat firma o galagie de bani) iar acumulatorul s-a deteriorat intr-un interval de timp extrem de mic (raportat la ciclurile de incarcare).La inceput tinea ~5,5 ore (aplicatii office & Winamp) iar acum mai tine 20 de minute.Deja capacitatea bateriei a scazut simtitor dupa primele 30 de cicluri.Am discutat problema cu mai multi colegi (e comuna pentru ThinkPad cel putin) si dupa "sapaturi" prin tot felul de resurse on-line am conchis ca e strategia lor de marketing: indiferent de numarul de cicluri, capacitatea se deterioreaza intr-un interval de timp dat cu o valoare anume, special pentru a-si asigura vanzarea de consumabile (acumulatori in cazul asta). Totul se face prin eeprom-ul bateriei.PS. : acumulatorul a fost exploatat in conditii optime (niciodata n-a fost incarcat sub pragul de 70% - de regula de la 30-40% incolo - si de foarte putine ori n-a fost incarcat pana-n pragul de 97%).Numarul de cicluri actual : in jur de 80.

Link spre comentariu
Vizitator nasul

Sunt de acord cu voi in sensul ca nu prea e bine sa-l incarci mai mult de 2 ori pe zi. Eu de exemplu vreau sa mi iau luna aceasta sau poate cealalta un laptop si m-am gandit sa-mi iau si priza pentru socuri deoarece il voi folosi in mare masura pentru uz casnic si probabil il voi tina mai tot timpul in priza... nu de alta numa ca nu vreau sa i stric acumulatorul.Stau vreo 3-4 ore pe zi, iar daca ma mai si joc ceva cu siguranta va trebui sa-l incarc cel putin odata pe zi. Acumulatorul il voi folosi doar cand plec undeva si ... un acumulator este destul de scump in special daca este de la Asus.

Link spre comentariu
Vizitator Metalshrine

Indiferent de ce spune Win sau Linux despre acumulator, acesta are niste ciudatenii dupa ceva timp. Chipul de incarcare se decalibreaza la nivel de componente electronice si raporteaza gresit catre sistemul de operare parametrii acumulatorului. De aceea ideal ar fi ca dupa vreo 2 ani de functionare, daca scade timpul de functionare pe acumulator, sa scoti din power management orice referire la acumulator. Adica sa nu lasi sistemul de operare sa intre in stand-by sau hibernare cand acumulatorul mai are 2 sau 3 % din capacitate. Efectul poate fi incredibil, si anume durata de functionare la fel ca la inceput. Din pacate win7 sau vista nu permit aceste lucruri din power management. Doar XP stie de asta.Am un HP care sta in priza sau pe acumulator de 4 ani deja cu scurte intreruperi cand a mai fost demontat sau modificat. Acumulatorul tine aproape de 3 ore, insa dezavantajul este ca oprirea se face brusc, fara vreun semnal, si exista riscul de a pierde informatii. Asta la un laptop vechi. La cele mai noi, observ ca incarcarea se face cu chipuri din ce in ce mai obscure de care nu a auzit nimeni nimic. Si pentru care nu pot garanta ca va functiona metoda descrisa mai sus.

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

am o problema am citit tot subectul cap coada si am facut chestia acea cu dezlipirea firelor nu prea a-i cum sa gresestii la al meu.Tinea 20 minute dar nu il mai incarca deloc il vede ca este pus in locas dar nu i-l vedetensiunea din celule este egala 4,06 volti daca nu cumva aparatul de masura minte cum sa-l fac sa se incarce

Link spre comentariu

si totusii nu le putem face nimic nu exista o metoda de reparare? :cry: :sparge:

il desfaci si cauti celule identice sau semanatoare si le inlocuiesti
da ok dar inainte de a-l dezlipii tinea in jurul a 40 minute (nou tine 4 ore) ce sa intamplat la dezlipire sa fie de la pistol ca nu folosesc letcon sau ciocan cu rezistentaeu cred ca ceva sa defectat si nu mai recunoaste acumulatoru dar ce?pentru ca 4,06 avea la desfacere 4,06 are si dupa 4 zile si imi zice ca se incarcainainte incarca si acuma brusc sa suparat nu mai incarca :cry:
Link spre comentariu

da ok dar inainte de a-l dezlipii tinea in jurul a 40 minute (nou tine 4 ore) ce sa intamplat la dezlipire sa fie de la pistol ca nu folosesc letcon sau ciocan cu rezistentaeu cred ca ceva sa defectat si nu mai recunoaste acumulatoru dar ce?pentru ca 4,06 avea la desfacere 4,06 are si dupa 4 zile si imi zice ca se incarcainainte incarca si acuma brusc sa suparat nu mai incarca :cry:

posibil sa se fi defectat cipul de acolo, ansa de la pistorl induce niste tensiune, vreo jumate din cea de alimentare a pistolului daca e introdus stecherul intr-un anumit fel
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări