Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

scheme de VU-METRE


Postări Recomandate

  • 4 săptămâni mai târziu...
  • Răspunsuri 609
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Pentru a nu deschide aiurea un alt topic am sa intreb aici o neclaritate.

 

Am facut un Vu Metru cu tranzistori, schema este prezentata in prima pagina, din acest topic mai putin preamplificarea care o am cu un PNP si nu cu operational. Problema mea este ca am pus 20 de leduri in loc de 13 si alimentarea o am de 13V, dar ultimele 2-3 leduri nu mi se aprind corespunzator....asta e daca nu m-am gandit mai bine inainte. Ca solutie m-am gandit sa maresc tensiunea de alimentare dar unde voi foli vu metrul nu am o tensiune mai mare si aici vin cu intrebarea....in loc de diode 1n4148 pot folosi diode schottky care au o cadere de tensiune mai mica???? iar in felul acesa ar trebui sa se aprinda si ultimele leduri la care in principiu nu-mi ajunge tensiunea de polarizare pe transistor.Nu am folosit pana acum diode schottky si inainte sa ma apuc de achizitionat si bagat munca mai bine intreb.

 

Multumesc de raspunsuri

Editat de Ionut Remus
Link spre comentariu

Ai putea incerca sa modifici partea de alimentare...De exemplu faci o redresare cu dublare de tensiune si atunci ai suficienta rezerva de tensiune , poti intra intr-un stabilizator, etc. 

 Oricum , ai inteles ideea...consumul montajului nu e mare , permite o astfel de solutie...scheme de dubloare se gasesc....

Link spre comentariu

Nu e chiar simplu..... Problema mai mare este ca am 6 astfel de vu-metre facute cu 1 luna jumate in urma...si abia acum le pun in functiune.  20 led/vu-metru x 6 buc = 120 leduri x 30 mA/led =  3,6A, deci e ceva consum si traful are 5A. in realitate am masurat 28mA/ led...dar tot e consum mare...iar in amplify deja stau prost cu spatiul carcasei. de aceea am intrebat de schottky, ca trebuie sa cumpar 120bucati la fel....ca de erau decat 10  bucati sincer nici nu mai intrebam si treceam direct la teste.

 

E o idee dublorul de tensiune...dar consumul e mare si ar trebui sa construiesc 6 si va fi un chin...ca abia am scos-o la capat cu buclele de masa. Oricum daca nu primesc un raspuns am sa trec la ceva teste...dar asta dupa sarbatori....si ca ultima solutie va fi dublorul

Editat de Ionut Remus
Link spre comentariu

Stai putin ca nu va fi niciodata acel consum! Doar e VU-metru si nu toata bara de LED-uri lucreaza ...vei avea doar varfuri de curent la un semnal mai mare... iar 30 mA pt. un LED este f. mult! , 10...15mA sunt absolut suficienti... niste conduri mai mari montati in dublor asigura suficienta energie ...cred ca , cu 2 celule dubloare vei rezolva problema...asta daca alegi solutia redresorului dublor...

Link spre comentariu
  • 4 luni mai târziu...

Am realizat un wu-metru cu lm3915 (schema in attache) si totul merge ok cand pun semnalul din placa audio. Cand cuplez wu-metrul in lantul audio direct pe intrare inainte de amplificator functioneaza numai ultimele 3 siruri.

Am suspectat circuitul de masa, dar se pare ca totul  e ok.

Nu reusesc sa imi dau seama ce se intampla, poate reusiti sa va dati voi seama unde e greseala.

post-245400-0-68946900-1440568287_thumb.jpg

Link spre comentariu

Incearca sa alimentezi atat amplificatorul cat si VUmetrul cu transformator si redresare, nu din sursa in comutatie si vezi daca mai face asa.

 

Este posibil ca fenomenul sa se intample datorita sursei in comutatie.

 

In audio nu am folosit nici o data pentru alimentare o sursa in comutatie.

Editat de Eugen Chirila
Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 5 luni mai târziu...

Am rezolvat. Las adresa unui videoclip cu montajul pe care l-am folosit in interiorul caruia la descriere este link-ul cu schema pe care am folosit-o la montaj in eventualitatea in care mai are cineva nevoie. Diodele folosite sunt 1N4148 iar tranzistorul BC107 l-am inlocuit cu BC547  :)

Editat de Masacru
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări