Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Transformator UPS


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 29
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

E a?a greu s? pui aparatul de m?sur? pe borne ?i s?-?i faci o schem? cu bobinele? Primarul se identific? u?or, sînt firele cele mai aproape de miez ale bobinei cu rez cea mai mare dintre toate, po?i s? faci compara?ie cu un traf cunoscut, de m?rime asem?n?toare, ca s? fi sigur c? e pe 220V. Dup? asta îl alimentezi prin siguran?? de 1A, s? zicem... ?i afli secundarele ce tensiuni scot, amperajele le aproximezi dup? grosimea sîrmei, g?se?ti tabele pe net.

Link spre comentariu

problema la trafurile de ups e ca au mai multe infasurari de tensiune mare(de obicei 3-5 fire)-una pt incarcarea acumulatorului-de la 220 la x volti si alta pt functia de ups,unde ridica tensiunea de la x volti la 220x-ul nu este constant,pt incarcare x e mai mare decat tensiunea maxima a acumulatorului,iar pt functia de invertor,x-ul scade pana la tensiunea minima a acumulatoruluisecundarul e ala cu sarma groasa si are de obicei 1 sau 2 infasurari(2-3 fire)de obicei trafurile de ups sunt bobinate economic(ca practic merg rar) si se incalzesc si in gol

Link spre comentariu

Chiar zilele astea faceam "curatenie" si am masurat un traf identic dintr-un ups identic (ups-ul ars). Din amintiri, dupa cum urmeaza, uitandu-ma pe poza ta:firele subtiri (legate toate la o mufa cu 7 contacte, dintre care 2 libere)- primar (220V): negru-galben-albastru (vezi mai jos detalii)- secundar1: rosu-marofirele groase (cu papuci mama):- secundar2: albastru - maro cu priza mediana firul rosu.Nota: urmatoarele sunt din amintiri, eventual deseara daca apuc il masor din nou. Sunt 99% sigur, dar s-ar putea sa incurc galbenul cu albastrul (oricum fara pagube:) )Daca alimentezi primarul cu 220V pe negru-galben, vei avea in secundar1 ~16V (estimat 0.5-1A, dar redresat cu diode de 3A, asa ca poate fi mai mult), iar in secundar2 vei avea ~2x6V (12V intre albastru si maro), estimat multi amperi.Daca alimentezi primarul cu 220V pe negru-albastru, vei avea in secundar1 ~20V, iar in secundar2 vei avea ~2x8V (16V intre albastru si maro).Intre galben si maro rezistenta e de ~1ohm, daca imi aduc aminte. Rezistenta totala a primarului fiind de ~11ohm.Ochiometric, analizand vag cablajul, imi pare ca galben/albastrul din primar se folosesc pt 220V/240V (selectie automata?!). Poate isi pot da si altii cu parerea.Secundarul 1 e folosit pt alimentarea placii ups-ului (poate si pt incarcarea acumulatorului, nu ma pronunt), iar secundarul 2 pentru ridicarea de tensiune (12V -> 220V).

Link spre comentariu

Cu placere, chiar nu stiu care era probabilitatea de a avea doua transformatoare identice (si sa mai imi si fac de lucru cu el tocmai zilele astea). Sunt nou venit pe forum, cautam altceva si am dat si de postul tau. Sa-ti fie de folos :)Eu cand am cautat pe net, nu am gasit mare lucru despre el. Nu stiu cum ar fi corect sa fie alimentat (negru-galben sau negru-albastru); oricum diferenta este prea mica ca sa conteze. Probabil varianta corecta e cea in care scoate 2x6V pe secundarul 2.

Link spre comentariu

din amintiri recent improspatate:S = 1.6 * sqrt (P)S = suprafata sectiunii miezului (doar zona bobinata)1.6 = un factor care poate varia, cred ca intre 1.2 si 1.9, deci poti lua cu aproximatie si 1.6sqrt = radacina patrata din P (puterea trafului)Sau invers, P = (S/1.6)^2Practic, pentru un traf de 100W ai nevoie ca sectiunea miezului sa fie de aproximativ 4x4cm.Nu am masurat sectiunea, dar mai mult de 50-70W nu ii dau la transformatorul ala (asta ochiometric, s-ar putea sa ma insel). Deci, probabil undeva pe la 5A constant, pe ramura de 12V. Asta chiar daca ups-ul era de "600VA".Daca o sa am timp, o sa vad cum pot sa masor curentul maxim debitat fara sa prajesc nimic :) Dar asta cel mai devreme deseara.

Link spre comentariu

Cum ziceam, s-ar putea sa ma insel, revin deseara daca apuc, ca m-ati facut curios :)Si bineinteles, daca nu ard ceva (ampermetrul, sau diodele ...)Edit: ampermetrul meu cred ca e de doar 10A curent continuu ... asa ca daca traful poate cumva mai mult, "am pus-o" :ras:

cu siguranta arzi ampermetrul :ras: masoara pe un consumator care ii cunosti rezistenta exacta ! si I=U/R oricum nu il folosesti la putere maxima ca se incalzeste bobinajul ca naiba :violent2: , deci masuratorile nu trebuie facute direct cu ampermetru pe iesirea din punte .
Link spre comentariu

Revin. Se pare ca ochiometrul m-a inselat; sectiunea e de aproximativ 13cm2, deci poate trece de bariera celor 100W. Cum zicea cineva si mai sus, daca ar fi fost bobinat mai cu raspundere ...Din motive de "lipsa la inventar" (mutari, etc) nu pot sa masor curentul in secundar; oricum, accept cei 7-10A de mai sus :)La mers in gol (1 ora) se incalzeste moderat; am mai bagat un bec de 220V/100W pe secundar (asta am gasit ... se inroseste filamentul cam pe sfert) se incalzeste binisor (juma de ora) dar fara sa devina fierbinte. Pt "sursa de laborator" asa cum vrea gimsys e bun.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări