Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Amp-uri si preamp-uri cu tuburi


Electron

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 31
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

  • 3 luni mai târziu...

Da, l-am luat cu 200.000 lei. Era defect, dar oricum, nu-l foloseam pe post de radio. L-am demontat, dar e greu tare sa mai reconstruiesc amplificatorul din el. I-am scos tuburile si am recuparat trafurile, de iesire si de retea. Acu' zac amandoua nu stiu pe unde...Vad eu daca fac ceva cu ele. Daca tot se discuta pe-aici ca se gasesc trafuri la Petra, nu cred ca o sa le mai folosesc pe alea ale mele.

Link spre comentariu
Vizitator Andrei_T

Atentie ca la Petra poti sa faci numai trafuri pentru amp-uri in contratimp (push-pull), pentru ca astea nesimetrice (single-ended) au nevoie de intrefier si nu stiu daca se poate face intrefier la trafuri toroidale.

Link spre comentariu
  • 6 luni mai târziu...

Ce anume trebuie sa le specifici celor de la petra, pt trafurile de iesire? impedantele? din ce miez le fac? nu au limitare la frecvente inalte? se aud bine? Am vazut pe site la petra ca spun ca toate trafurile sunt garantate pana la frecventa de 400Hz, de unde trag concluzia ca in audio ori se aud prost, ori ei nu fac decat trafuri pt tensiune.vroiam sa mai intreb ca poate stie cineva - soclurile pt tuburi de unde le luati? ma chinui de ceva timp sa-mi fac un preamp si nu gasesc socluri la ele. Tuburile merg lipite direct in cablaj?

Link spre comentariu

De curand m-am apucat sa-mi fac un amplif pe lampi; prima etapa este sa-mi fac partea de preamplificare si corector de ton;deja nici nu mai vreau deocamdata sa ma gandesc la partea de final ca ma deprima trafurile alea de iesire.Astea fiind zise am inceput sa ma lovesc de o alta problema; nu gasesc socluri pt niste ecc83; deci socluri novale(noua pini). de alea pt el34 de opt pini deocamdata ma lasa rece ca nu am ajuns pana acolo.Asa ca intreb si eu pe aici, finnd f nou pe acest forum, voi de unde va luati soclurile respective; ca deja de la vitacom mi-am luat tuburile si am zis ca ametesc cand mi-a zis ala cat ma costa.Am tot studiat de ceva timp pe aici pe forum si am vazut cativa pasionati de amplifuri pe tuburi; deci daca oamenii de pe aici isi construiesc amplifurile pe lampi, de undeva trebuie sa ia si soclurile; ca banuiesc ca nu se apuca sa le lipeasca firele direct pe lampa.multumesc pt intelegere...

Link spre comentariu

Pentru EL34 sau 6P3S (6L6) merg soclurile de la releele de 13A -RI 13 - facute la Medias.Eu am folosit si merge perfect. :wink: Pentru socluri novale apelezi la un depanator tv care poate mai are vreun tv pe lampi aruncat pe undeva.Asta pentru varianta de socluri novale pe cablaj.Daca vrei sa iti faci pe sasiu mai ai rabdare citeva saptamini ca poate primesc ceva de la Mama Rusia si iti dau si tie. :wink: Bafta cu ampliful!

Link spre comentariu

multumesc mult de raspuns;

 

pai inca de partea de final nu m-am apucat ca sa-mi trebuiasca octalurile pt el34.

 

in schimb imi trebuiesc astea novale pt ecc si oricum nu mai conteaza de care sunt; cu cose sau pt cablaj, ca la cat de greu se gasesc nu mai fac mofturi.

 

nu am inteles ce era cu "mama rusia".

 

ca tot veni vorba, are cineva o schema testat de preamp cu corector de ton baxendel care sa foloseasca maxim o dubla trioda pe canal?

 

eu am gasit o schema pt asa ceva dar care are ori doua ecc-uri pe canal ori numai o jumate de ecc pe canal.

 

asta e link-ul cu schema cu doua ecc-uri pe canal; mi se pare cam risipa de ecc-uri in schema asta;

http://www.angelfire.com/electronic/fun ... -Tone.html

Link spre comentariu

nu se vede poza din link-ul tau; imi zice 404 forbiden access sau ceva de genul asta.oricum ideea e ca asa am gasit multe scheme de corector de ton cu potentiometri de 1M ohm sau mai mari; problema e ca nu se gasesc de obicei valori de potentiometri mai mari de 100K care sa fie si dubli, liniari si eventual metalici; adica sa fie ceva profi; nu ceva recuperat de pe la vre-un tv cu lampi; aia nici macar stereo nu sunt....si de asta ma batea gandul sa fac dupa schema aia....

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări