Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Postări Recomandate

Va salut dragi colegi!

Am un preamplificator de prin anii 80 pe care as dori sa-l recapez. Sunt cam nehotarat in privinta condensatorilor electrolitici, una din variante ar fi cei de la Wurth (imi plac ca sunt rosii) dar cum nu stiu prea multe date despre ei m-am hotarat sa apelez la experienta dvs! Deci ce credeti de acest brand si care serie ar fi cea mai potrivita pt audio? Dar de la alte marci?

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 33
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Pentru audio în ce sens? Pe calea de semnal? 

Date despre ei găsești chiar la producator. 

Folosești condensatoare cu aceleași carcteristici, că o fi roșii,  verzi sau galbeni,  prea puțin contează atât timp cât provin de la firmele serioase. 

Link spre comentariu
Postat (editat)

Adica sa aiba ulei de sarpe... Uite ca pt. mine conteaza si culoarea  iar cei mai frumosi mi se par elna silmic si aia de la nichicon Fine Gold dar cum sunt mai greu de gasit m-am oprit la astia ca mi se par aspectuosi.

Btw pt audio atat pe calea de semnal cat si alimentare.  Cei originali sunt Nippon Chemicon SM-series si voiam niste informatii mai precise legate de cei Wurth, respectiv diferentele dintre seriile produse sau marcate de ei.

Ca nici acest lucru nu il stiu, sunt produsi sau doar marcati de Wurth ? 

Editat de AlpHs00
Link spre comentariu

Ia originalii Chemicon și vopsește-i cu roșu, dacă asta chiar contează atât de mult.Poți explica cum contează culoarea la niște condensatori ? Tu asculți la acel amplificator, sau te uiți la el ca la un bibelou ? Am trăit s-o văd și pe asta...

Link spre comentariu

Ai doua variante:

 

1. Daca esti convins ca sunetul nu suna bine pana nu dai macar cateva sute de euro pe condensatori speciali pentru audio, atunci fa-ti bugetul cat mai generos si cumpara-i pe ai mai scumpi, garantat vei simti diferenta ( nu si prietenii tai, dar ce stiu ei ).

 

2. Daca n-ai problema de mai sus atunci orice este de la Panasonic, Nichicon, Rubycon, etc, este 100% la fel de ok, importanta e capacitatea ( acolo unde conteaza ) si tensiunile. 

Amplificatorul se va auzi fix identic ca in original, si vor sesiza asta si prietenii tai.

Link spre comentariu
Postat (editat)

Mai oameni buni, am deschis acest subiect ca sa aflu mai multe info despre wurth si seriile sale. Am un preamplificator mai vechi cu o racire deficitara, proiectat pt 220v/30W consum iar la 230v componentele active din stabilizatoare au mers destul de fierbinti incat sa inegreasca vopeaua de pe carcasa aflata deasupra lor. Condensatorii originali cu siguranta sunt imbatraniti avand in vedere conditiile in care au functionat si ma gandesc ca ar fi cazul sa-i schimb.

Aceasta este schema preamplificatorului:

https://dn790002.ca.archive.org/0/items/manual_PA3210_SM_LENCO_EN/PA3210_SM_LENCO_EN.pdf

image.thumb.png.7c5d2ea9e8095b2a4c674bb3d5515647.png

Editat de AlpHs00
Link spre comentariu

Buna. Pune aceeasi intrebare pe Google. Ai sa vezi ca sa discutat despre aceasta tema si pe diyaudio si pe EEVblog si in multe alte locuri despre aceste condensatoare. Citeste si trage o concluzie. Spor

Link spre comentariu

Pe calea de semnal se pun unele tipuri de condensatori, pe alimentare alte tipuri.

Diferente de sunEt se simt in special cand se folosesc condensatori prosti.

Cei f buni isi etaleaza calitatuile doar in scheme f bune si doar atunci cand sunt de valoarea corecta [!]

Atentie ca la inlocuirea condensatorilor se pot face si greseli (de montaj) care sa duca la defecte.

 

Relativ la Wurth am intalnit si folosit doar in circuite de  alimentare.

Link spre comentariu

Față de Fine Gold și Elna Slimic am obținut rezultate mult peste așteptări cu anumite game de la Panasonic. 

Asta este experienta mea. În anumite locuri nu poti pune Panasonic... dar poti folosi de le ceilalți producatori. 

Cel mai indicat este să vezi exact caracteristicile conzilor folositi și să te încadrezi acolo. 

Cum a zis mai sus colegul,  punând orice crezi tu că ar fi mai bun,  riști să iasă un ghiveci. 

Lasă preul în caracteristicile inițiale. 

Mai mult decât au făcut ei nu faci cu niste condensatoare mai frumos colorate. 

Mulți cad în ispita asta,  de a pune conzi anume crezând că aduc o îmbunătățire.  Nu tot timpul se întâmplă asta. Îți spun din experiența,  când deținătorul de troacă audio a insistat cu figuri de Buftea,  că așa a citit el pe net.

 

Link spre comentariu

in ce locuri nu pot pune panasonic? Schema e un pic mai sus.

Ce caracteristici mai gasesc la niste condensatori  vechi de 35 ani? 

Am intrebat de respectivul brand pt ca sunt destul de accesibili la pret avand in vedere ca am de schimbat vreo 85 bucati. Dar ca si la panasonic, nichicon s.a.m.d vad ca si acestia au mai tipuri de unde deduc ca nu toti sunt la fel iar sansa sa pun unii mai prosti ca originalii banuiesc ca exista. 

 

Link spre comentariu

Eu unul nu pricep cum doi condensatori care au aceleasi caracteristici (din pdf si practic, masurat) , capacitate, ESR, toleranta  ...  , pot avea comportamente diferite intr-o sursa de alimentare, sa zicem.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări