Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Panouri acustice echipate cu Supravox 215 bicone


Postări Recomandate

A fost google translate ,pt conformitate :

https://www.diyaudio.com/community/threads/how-do-you-do-the-math-for-a-open-baffle-speaker.347071/

Bass cancellation occurs when the distance from the front of the driver to the rear of the driver is one wavelength. In that case, the baffle radius would be half a wavelength.
Using the wave equation f = v/λ we can calculate the roll-off frequency for any baffle radius. Since λ = 2r we get the final equation f = v/2r.
e.g. For a baffle of radius 1.0m and taking the velocity of sound as 340m/s we get a roll-off frequency of 340/2.0 = 170Hz.
However, the roll-off is very gentle and the bass will only be 6dB down at 85Hz.

for Fc ~ Fs ( important with O.B. since gain below Fc is wasted movement )
Fc = 360 / ( B.W. * Qts )
B.W. ~ bafflewidth

 

https://www.diysubwoofers.org/dipole/ 

 However, for dipole bass systems, the rear radiation is left untreated, and instead the overall response of the system is adjusted by varying the size of the baffle and the "Q" of the system to achieve the best overall response characteristics.

The response of the system will be affected by a 6dB/oct drop in output below a particular  frequency referred to as Fequal, that's directly dependent on the size of the baffle. 
Fpeak  = c/(D)
Fequal = Fpeak/3
-ex: D=1.43m !!! Fp=240hz Fe=80hz 

...the larger the baffle, the higher the efficiency, but response at the upper end of the passband could get somewhat irregular as Fpeak is reduced.
Almost all dipole bass designs incorporate some means of boosting the response at low frequencies to compensate for the baffle loss.  Typically one or more of the following methods are used:

1A high-Q driver is employed (the high Q results in a peak in the driver's free-air response at its resonance frequency).
2The Q of the system is increased by employing a series resistor (Qes is increased, which results in an increase in Qts).
3Active equalization is used to boost the low frequency response.
4Active or line-level filtering is used to cut the higher frequency levels to match the low frequency response.


 

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect


@Ovidanie
Apreciez si va multumesc pt dialogul acceptat si amanuntele oferite. Constructia in lucru sper sa fie ce va doriti.
E bine cand exista diversitate, mai multa cunoastere si oportunitati .
Am privit datele pt Monacor SP-205/8 pe site producator si completarea aici

https://www.elforum.info/topic/98434-full-range-monacor-sp-2058/

Pretul mic si usurinta realizarii face tentanta experimentarea.
Relatarea dvstra vine ca argument suplimentar.


Pe forum nu am gasit nimic despre modul de calcul.

Comparativ cu alte tipuri de incinte e f rar abordata.

Aici despre 2 cai cu datele de constructie

https://www.elforum.info/topic/26658-open-baffle-sabaeminence/

si interventii care conteaza ,prima a dlui VTP.


Ca optiune personala sunt curios sa incerc si OB.
Intr-o camera ceva mai libera de mobilier, pe lungime.
Pastrez sau nu functie de comparatia auditiei cu ce mai am .
Distatarea fata de peretele din spate ar putea sa fie o problema.
Pana se mai aduna ceva fonduri am timp sa-mi caut informatii care sa raspunda la multele intrebarile puse si ramase fara raspuns.

Link spre comentariu
  • Shambala a schimbat titlul în Panouri acustice echipate cu Supravox 215 bicone
  • 2 săptămâni mai târziu...

Am observat, in timp, ca se revine la solutii constructive care sunt putin uzuale din diverse motive. Acelasi lucru il fac si multe firme din domeniu care nu pot descoperi, cum se spune, apa calda in Colentina si reiau diverse variante de incinte vechi, "imbracate" in haine noi, dar fara a obtine ceva "revolutionar". Parerea mea, atunci cand se doreste abordarea unui proiect, sa se stabileasca cat mai precis, ce se doreste a se obtine, pentruca, in cele din urma, modul de evaluare al rezultatelor este PUR SUBIECTIV. Acestui fapt se datoreaza multitudinea de tipuri de incinte care se gaseste pe piata de profil, unele au succes comercial, altele mai putin. Cand se pune problema executiei unui proiect, trebuie analizata si partea financiara, mai ales daca proiectul implica traductoare mai scumpe, care, in cazul in care rezultatul nu este satisfacator, sa poata fi utilizate la un proiect cu mai multe sanse de reusita.

Open baffle nu e o noutate, istoric, se pare ca este "prima incinta acustica" , respectiv, panoul acustic Siemens, folosit mai mult pentru teste de laborator, dimensiunile sal il faceau nepotrivit pentru uz domestic.

Din OB a derivat destul de repede incinta deschisa, utilizata la radiourile vechi, o cutie fara inchidere in spate ( sau inchisa cu un carton gaurit pentru protectia partii electronice).

Difuzoarele vechi ( ex. green cone) din radiouri, difuzoarele pentru auto, sunt mai potrivite pentru  O.B., avand Qts mare,

>0,7, acele difuzoare care au bas suficient cand sunt puse sa cante pe masa.

Daca separarea undei spate tine de marimea drumului ei, pana la intalnirea cu unda fata, e evident ca o marime cat mai mare a panoului e de preferat! Cat de rezonabila este o astfel de alegere pentru utilizarea in spatii de locuit? Deci, e de preferat sa se faca teste, inainte de decizii majore. In plus, e destul de greu sa se obtina un rezultat comparabil cu alte tipuri de incinte, avand in vedere reactia dintre OB si mediul in care sunt folosite.

 

Succes la teste!

Link spre comentariu

Nu am cum sa nu salut si sa apreciez interventia dlui VTP.

Nu sunt sigur ca-mi doresc OB la acele dimensiuni ,a fost mai mult curiozitate.

Mai ales ca sunt lucrari incepute nefinalizate si fonduri zero.

Sper sa existe colegi dornici sa obtina informatii pretioase si sa intretina discutia.

Ar fi multe de aflat aici ori pe alte subiecte de la cineva cu atata experienta si realizari .

Pt nivelul meu de cunoastere e mai potrivit rolul de cititor.

 

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări