Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Ajutor depanare osciloscop vintage HAMEG HM-412


Postări Recomandate

Asa, doar ca ideie, stii ce inseamna sa ai sarcina de 1.2K la o tensiune de 130V? E vorba de 14W.

Fa un test: pune de la emitorul la Q3 (si baza lui Q2 din simulare) o rezistenta de 100k (47K...330K) la masa.

 

Acum 9 minute, dumitrumy a spus:

Doamne, ai osciloscop, lucrezi cu simulator si intrebi pe forum de o schema de anul 3 liceu!

Vezi ca nu iti face bine circul, sigur ai simulat intentionat schema gresita.

Acum vad Bumbesti la locatie, ar fi prea trist sa fii &VAX>

 

Vax nu pune masuratori cu osciloscopul......🤣

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 63
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Acum 22 minute, john snow a spus:

Momentan caut alternative pentru acel divizor, poate gasesc ceva.

nu ai ce alternative  sa gasesti ...teorema  lui  Thevenin  te  obliga  la  aceasta  solutie ... varianta  cu  un  semireglabil  montat  provizoriu  este  sfinta , iar  daca  folosesti  o  multitura , atunci  precizia  va  fi  chirurgicala ... dupa  ce  invirti  din  cursor  pina  obtii  tensiunile  exacte , ca  in  schema adica , masori  valoarea  ohmica  exacta  sa  zicem A ... faci  o  ecuatie  cu  o  necunoscuta  x si  obtii  asa ... xr / x+r  = A  ,  unde  r il  alegi  ca  si  o  valoare  fixa  inca  de  la  inceput ...

il  scoti  pe  x  si  te  apuci  apoi  sa  cauti  valoarea  standardizata  cea  mai  aproape  posibil  de  x ...  refaci  apoi  divizorul  in  montaj  folosind  r si x  si  gata  jucarica ...

Link spre comentariu
Acum 30 minute, sesebe a spus:

Nu are treaba cu inserierea surselor de întrare, trebuie sa meargă și asa. 

Iar vorbesti din burta, iar o sa zici ca am ceva cu tine.

Vorbe, vorbe, vorbe...

Mai fa si calcule, simulari...

 

osc110.png

Link spre comentariu

Tu daca ai facut simulari la ce te-a ajutat?

Cu ce l-ai ajutat pe initiator?

Ca ideie am facut simulare si cu sursele inseriate si cu sursele in paralel fata de masa. Rezultatul este identic.

 

Motivul acestui comportament il constituie curentul ce circula pri Zener si apoi si prin reistenta de 47KΩ de la iesire pe care determina o anumita cadere de tensiune, cadere de tesniune ce se adauga peste tensiunea setata de cele doua tranzistoare de jos.

Deci schema nu functioneaza corect fara sarcina nominala sau aproape nominala pe iesirea de valoare mai mica.

 

Link spre comentariu
Acum 5 minute, sesebe a spus:

Tu daca ai facut simulari la ce te-a ajutat?

Este ca intelegi mai greu?

Eu nu l-am ajutat, eu l-am contrat ca am banuit ca este subiect la misto.

Acum 7 minute, sesebe a spus:

Ca ideie am facut simulare si cu sursele inseriate si cu sursele in paralel fata de masa. Rezultatul este identic.

 

Cum poti sa afirmi asa ceva? Sau de fapt, care rezultat? Deci daca pui in paralel 2 surse cu 190V la intrare fiecare, obtii 250V la iesire?

De ce nu postezi simularile? A, stiu ca ai mai spus, tu nu ai timp, esti foarte ocupat. Dar ai timp sa postezi zilnic la tot felul de subiecte, in general contre.

 

idee.jpg

Link spre comentariu

Comentariile astea nici macar nu merita raspuns. 

Unii mai si inteleg electronica, credeam ca si tu dar vrei cu tot dinadinsul sa-mi demonstrezi ca nu.

 

Argumentul suprem pe un forum: cind nu mai ai cu ce contrazice sau nu mai ai ce sa comentezi incepi sa cauti greselile gramaticale - fiecare dupa cit il duce capul.

Editat de sesebe
Link spre comentariu
Acum 16 minute, sesebe a spus:

vrei cu tot dinadinsul sa-mi demonstrezi ca nu

Care este "electronica" postata de tine si pe care eu nu am inteles-o?

 

Acum 17 minute, sesebe a spus:

Argumentul suprem pe un forum: cind nu mai ai cu ce contrazice

De fapt este aceeasi intrebare, sa contrazic ce?

Pune simularea ta si poate inteleg despre ce vorbesti.

Link spre comentariu

Asta nu-i topicul tau unde sa te plingi ca esti bolnav si nu mai poti.

Este top[icum cuiva care are nevoie de o solutie iar pina acum nu s-a purtat urit cu cei de pe forum, cum faci tu.

Daca nu-ti place topicul ignoara-l nu fa spam aiurea.

 

Iar simulare nu voi posta asa ca nu mai insista degeaba.

Si te rog nu ma mai trata ca pe incepatorii ce cer ajutor pe forum pt ca nu-s de nasul tau sa-ti bati joc de mine.

Link spre comentariu
Acum 3 ore, sesebe a spus:

Motivul acestui comportament il constituie curentul ce circula pri Zener si apoi si prin reistenta de 47KΩ de la iesire pe care determina o anumita cadere de tensiune, cadere de tesniune ce se adauga peste tensiunea setata de cele doua tranzistoare de jos.

Atât modelul 412-2 cât si 412-3 folosesc scheme foarte asemanatoare pentru obtinerea celor doua tensiuni.

Rezistorul de 47k nu exista decât la 412-2 unde limiteaza curentul prin beculetul indicator cu Neon Z650a (ca. 65-75V) la ca 1,2 mA. Curentul prin Zener nu se închide prin acest rezistor. Uitati-va bine la schema.

Tensiunea de 130V si implicit suma 120+130 este data de puntea formata de rezistoarele de 68 si 75k si de cele doua surse, din care una contine Zenerul ca element de referinta.

Din întâmplare, stiu pe cineva, care-l cunoaste pe unul din autorii AoE. Am sa-l rog sa includa problema sursei într-o viitoare editie a cartii. Întru veci pomenire. Amin.

@john snowAti verificat tranzistoarele din sursa de 130? În special BC237 (curenti reziduali).

 

Editat de franzm
Link spre comentariu
1 oră în urmă, franzm a spus:

Ati verificat tranzistoarele din sursa de 130

A spus de la inceput ca a folosit si MJE13007 si nu a disparut defectul.

Daca chemam si autorul proiectului nu mai avem nicio sansa.

Daca BC ar avea curent rezidual, in E lui ar fi tensiunea mai mare decat in baza.

Depanare: se masoara tranzistoarele.

Se verifica dioda zener.

Se masoara rezistentele din divizor.

1) 99%  functioneaza din prima.

2) Pentru 1% se masoara tensiunile pe fiecare terminal de tranzistor. Cu ajutorul scolii din spate se interpreteaza citirile si se trage concluzia.

 

osc17080.png

osc190.png

Link spre comentariu

Ca tot ma vorbiti "pe la spate" stiu ca nu prea ma pricep si ca nu am mastere in electronica iar daca pe unii dintre voi va supara faptul ca una e in simulare si alta e in realitate atunci e problema voastra. In tot acest timp eu am muncit cu tot felul de combinatii de rezistente si potentiometre si tot ce pot sa va zic e ca nu e chiar atat de simplu.

1. Intradevar am gresit la schema, sursele sunt separate, greseala mea;

2. Citirea rezistentelor a fost gresita, eroare de multimetru: 75k din schema e de fapt 95k ( 3 rezistente inseriate) iar 68k e de 70.3k;
3. Montat potentiometre de diferite valori ( 10k, 100k, 120k ) intre cele doua rezistente divizoare;
Cea mai buna valoare a tensiunii de iesire e cea din poza. Scaderea se face mult prea brusc intre cele doua valori datorita diferentei mari dintre ele, cand ajung la 250 cealalta scade la 119 si mai jos. Cat ar fi marja de eroare ca sa stiu cat sa nu mai "bibiliesc" acele rezistente, +/- 10% e acceptabil? Imi cer scuze ca va lungesc dar daca nu se poate, ramane asa si gata, nu vreau sa dam in polemici si alte teorii. Multumesc!

IMG_20240418_220726_1.jpg

Editat de john snow
Link spre comentariu

@franzm

Acum 10 ore, dumitrumy a spus:

osc110.png

Eu am facut simulari cu schema de aici si cu schema in care minusul surselor de intrare este comun, una dintre surse fiind de 190V si una de 386V, Iar la schemle aste doua curentul din zener se inchide prin rezistenta de 47K.

 

Intradevar in osciloscop cele doua surse de intrare nu sint inseriate.

Link spre comentariu
Acum 11 ore, john snow a spus:

Citirea rezistentelor a fost gresita, eroare de multimetru: 75k din schema e de fapt 95k ( 3 rezistente inseriate) iar 68k e de 70.3k;

CITAT:   Si aici desigur gasesc valori care nu bat absolut deloc cu realitatea: Cel de 68k are 41,1 k iar cel de 75k are 42,1k. 

**************************************

Cand o sa te hotarasti o sa devii credibil. Cand ai masurat-o initial pe cea de 75K nu ai vazut ca sunt 3 in serie? Si nu te vorbeste nimeni pe la spate, doar direct in fata.

Fa o poza la rezistentele din divizor sa se vada marcajul si apoi mai discutam daca faci circ sau eu nu mai inteleg o postare.

Ai de facut un lucru atat de simplu: lasa totul nemodificat si pune tensiunile in toti pinii tranzistoarelor. Si un copil nou intrat pe forum ar fi facut asta daca tot a cerut ajutorul.

Acum 11 ore, sesebe a spus:

Intradevar in osciloscop cele doua surse de intrare nu sint inseriate.

Abia acum ai observat? 

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări