Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Refacere instalatie incalzire


Postări Recomandate

Chestia asta se calculeaza, depinde cate calorifere ai pe ramura. La mine pleaca cu 28mm, se divide in doua de 22mm (parter/ etaj), iar acolo se divide in 2 ramuri de 18mm, unde am maxim 5-6 calorifere/ramura. Consumul maxim al casei (calculat pentru -15 grade afara si +25 inauntru) este de 19.5kWh. La calculul consumului am tinut cont, in afara de structura peretilor si suprafata vitrata, inclusiv de temperatura minima multianuala, vant, orientare geografica, grad de insorire. E un normativ pentru chestia asta, calculul a durat ore bune (ma plictiseam in ziua aia).

P.S. De regula, puterea de 24kW a centralelor pe gaze este data de necesarul de apa calda menajera, preparata in regim instant. Necesarul termic al casei poate fi mult mai mic. In exemplul meu, cu 19.5 kW, vorbim de vreo 300mp/ 900mc, in varful dealului. Suprafata peretilor exteriori este de 300mp.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 28
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Acum 49 minute, manolo a spus:

Amplasarea centralei in baie este gresita ,in mod normal in dosarul de gaze ,aprobat ,parafat este acolo amplasata?

da da, in proiect este tot in baie. Si mie mi s-a parut ciudat,  de curand au venit baietii sa faca verificarea instalatiei, si chiar am discutat treaba asta cu centrala in baie.   

Editat de Galagie
Link spre comentariu

Foarte ciudat ,avind in vedere ca in baie este si umezeala ,despre diametru tevi ,22 este f.mare 18 pina la caloriferul din camera 1 este suficent apoi 15 ,tur retur,calorifere trebuie dimensionate in functie de temperatura care o doresti pe tur si temperatura in camere.

Link spre comentariu

Se pot face două ramificații.  Prin hol cu subtraversare către camera 2 si 3și apoi cealaltă, și înspre bucararie și camera 1.

Ar fi puțin mai echilibrat și sepoate merge cu 18mm.

Scriu cam aiurea că m-a atacat un dement cu drujba și am naște cusături și o atela.  Doar degetul maree disponibil. 

Link spre comentariu

Vorbesc de instant, nu de cazan de baie. Si ăla e ca o centrală, doar ca nu are circuit pt calorifere. Cred ca aprobarile țin și de cât de scrufulosi sunt cei de la sucursala de gaz din zonă. Tin minte ca in 99 cand am cerut eu aprobare pt instalare centrală, erau niste conditii draconice, fata de ce auzeam că se cere in alte parti ale țării, de parca nu ar fi fost aceleași normative de respectat si aplicat. 

Link spre comentariu

 doru3160.Garantat îți spun că nu îndeplinea condițiile pentru amplasare acolo!Sunt nişte condiții f dure,ştiu de când am băgat şi eu.Nu mai rețin exact datele impuse de normative...Mai ştiu că cei de la montare mai închid ochii...

 Mi-aduc aminte că la soacra nu ne-au lăsat să tragem conductele prin spatele casei.Motivul?Era sub 1,5 m de fereastră!Da' la vecinu peste stradă s-a putut!!

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări