Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Conversie


Cipri78

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Salut.

  De ceva timp am  cautat si eu un DAC, dar nu un "avion" ci mai degraba ceva spre "racheta".  

  Am tot cautat si am gasit un forum, care cred eu, e onest si se bazeaza mai mult pe masuratori pentru a face recomandari, decat subiectivistul "cum suna". 

https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?forums/digital-to-analog-dac-reviews-and-discussion.10/

(sper sa nu fie considerata reclama sau sa supar prea rau pe cineva )

Acolo o sa gasesti daca ai rabdare o clasificare multor DAC-uri.

De obicei televizoarele au iesire digitala, optic sau coax. Daca al tau are una din aceste iesiri gasesti acolo destul de multe sugestii in functie de buget si pretentii.

Am fost uimit sa aflu ca sunt cateva companii chinezesti care isi fac treaba foarte bine.

Eu am preconceptii, cred ca justificate, in ceea ce priveste calitatea produsele chinezesti. Totusi...

 Saptamna trecuta am cumparat (trebuie  sa soseasca) https://www.aliexpress.com/item/1005004620800661.html?spm=a2g0o.productlist.main.11.101171dbDjVemD&algo_pvid=f8f0abe8-cfd9-48b9-8ec7-1885572a2395&algo_exp_id=f8f0abe8-cfd9-48b9-8ec7-1885572a2395-5&pdp_npi=4%40dis!RON!2938.13!2938.13!!!630.69!!%402101f00017004994460942440e98fa!12000029862670865!sea!RO!1665300296!&curPageLogUid=1VYTdhdj8rLD

Aceasta este mult peste ceea ce ai tu nevoie. Dar daca vrei sa asculti muzica din calculator sau din alte scule, care au iesire digitala sau pe USB, la o calitate foarte buna , este ceva care poti lua in considerare. Daca vrei doar de pe televizor, cum spune colegul modoran, nu ai nevoie de avioane. Calitatea audio a programelor de televiziune, de cele mai multe ori, este la un nivel inferior.

L.E. Aici am vorbit doar daca televizorul si programul este stereo. Daca vrei 5.1 sau 7.1 si home cinema-ul stie, este alta poveste. Trebuie sa ne spui amanunte.

 

Spor!

 

O alta problema pe care am auzit-o, in anumite configurari, este intarzierea intre sunet si imagine. 

Editat de gigimargaus
Link spre comentariu

sa fim seriosi acum de la un sistem audio ce nu are optical la ceea ce recomandati dv e diferenta de 3 rachete fata de un sistem decent cu optical audio,si la dv e doar un dac nu un sistem complet,dv aveti mult mai multe pretentii de la sunet,fata de cel ce a initiat topicul,care pana acum era multumit doar cu semnal analog

 

 

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări