Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Placa electronica Ferroli Fereasy F24


Postări Recomandate

Că parcă Adela de unde cumpără...de unde poate și ea...

Dacă au continuitate 99% trafu e bun,dacă aveai spire în scurt îți ducea și TNY-ul nou(dacă nu-i fake și oscilează).

Vezi dacă ai start pe 1,dă rezistența afară și masoară-o(sau schimb-o și pe aia),schimbă și opto(nu-l mai măsura),schimbă și cond de la 2:

post-170520-0-53714000-1406088480.gif

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Optocuplorul trebuia schimbat odată cu integratul TNY, la driverele cu tranzistor intern de obicei apare tensiune distructivă pe fototranzistorul optocuplorului şi acesta trebuie schimbat din start.Uneori mai scapă, dar am avut multe cazuri cu optocuplor dus.

De aceea am şi subliniat că trebuie să înţelegi cum lucreză aceste surse şi ce slăbiciuni au.

Adelaida nu vinde fake-uri, au furnizori serioşi din ce ştiu eu, dar uneori au preţuri nesimţite faţă de alţii.Vorbesc din experienţa cu ei, sunt la 24km de mine şi când aveau încă magazin fizic mai cumpăram de la ei, dar de când au doar comenzi online m-am orientat spre alte firme fiindcă la ultima comandă a durat cam o săptămână (!!!) să-mi trimită un integrat ce-l aveau pe stoc.

Să nu mai zic de faptul că la ei ,,Stoc limitat,, înseamnă de fapt că nu au deloc în stoc, dar îl comandă şi îl livrează după cam o săptămână, dacă ai noroc....

Dacă nu-i dai de cap sursei dar ştii ce tensiune scotea, poţi pune una externă, cuplată cu ieşirea direct pe condensatorul de filtraj al vechii surse. Poate fi şi sursă clasică (traf+punte+filtraj) dar neapărat urmată de stabilizator.Am aplicat asta la vreo două plăci, care ardeau des sursele din cauza fluctuaţiilor...

Link spre comentariu

Poți cauta și tu pe internet datasheetul integratului, nu trebuie sa ți-l caute alții. Dacă are doua înfășurare pe primar atunci din una se alimentează integratul, și are și un condesator de 47uF serie cu un rezistror de 6.8ohm, asta din amintiri. Schema cu traf cu doua înfășurați pe primar se găsește în datasheetul integratului. 

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări