Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Sursa Genius 5050 v2


Postări Recomandate

  • 1 lună mai târziu...
  • Răspunsuri 47
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Hristos a inviat !

Astazi fiind liber m-am dedicat sursei de sitemul Genius 5050V2.

Am analizat datele de catalog la integratul TOP260EN , manualul service al sursei si o alta schema de sursa de 18V asemanatoare si mi-a atras atentia circuitul de pe pinul 1(V) al integratului.

In primul rand pinul 1 nu se duce la masa asa cum apare in manualul de la Genius si asa cum este si pe cablaj

Lipsesc rezistentele de 2M care duc la HV.

Ce parere aveti ?

Multumesc

 

greseala.png

6.jpg

Link spre comentariu
  • 2 luni mai târziu...

Probabil nu, oricum se vede că nu exista experiența necesară unei astfel de depanări....

Eu când am o problemă care mă depășește, apelez la cineva care cunoaște, dacă învăț ceva din asta e bine.Dacă nu, măcar nu distrug aparatul din ignoranță...

Câteodată, încercând să repari ceva ce nu înțelegi, faci pagube mai mari decât ar costa depanarea la cineva care are experiență.

Link spre comentariu

Sau se masoara inductanta primarului cu toate bobinele deconectate din circuit. In caz de scurtcircuit in traf inductanta masurata este foarte mica comparabila cu inductanta de scapari. 

Asa am identificat un tweeter ce suna mai incet dar rezistenta masurata in DC era similara cu a perechii lui. In schimb inductante era de citeva ori mai mica.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări