Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Sursa Genius 5050 v2


Postări Recomandate

Asa este! Nu asa se repara o sursa. Dar sincer eu nu sunt un profesionist și nu cred ca am făcut ceva greșit scriind pe acest forum care nu se adresează exclusiv profesioniștilor. Dacă am greșit cu ceva, rog un moderator sa șteargă acest topic. Mulțumesc 

La 24.02.2023 la 13:43, Florinel TV a spus:

Cred ca condu e uscat

Care condesator Florine?

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 47
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Eu am cârpit surse pe la diferite aparate înlocuind Integratul original greu de găsit cu integrate din seria TNY și mi-au mers din prima de fiecare dara. Nu înțeleg ce-i asa de greu sa o faci sa meargă. 

Trebuie verificate cu atenție toate piesele iar cele ce-s greu de verificat se înlocuiesc pt test (optocuplorul de exemplu). Eu le schimb direct atunci cind exista riscul sa fie defect (cind a picat Integratul de exemplu). 

Link spre comentariu

Hai ca o ora pierduta nu este prea mult pt a arata un test simplu: becul serie cu primarul (eu l-am pus intre DRENA TOP si primar)!

Am simulat o suprasarcina si se vede ca sursa intra in limitare curent pt ca iese din automentinere.

Schema este a unui monitor CRT Sony.

aux-son.jpg

Si tensiunea in DRENA:

top3.png

Link spre comentariu
1 oră în urmă, dumitrumy a spus:

100p este 100pico!

10pF nu ar avea niciun efect acolo.

Restul este bine. De fapt este o prostie sa scrii 102p, cum ai scris 472 scrii si 102 si dupa aceeasi regula obtii valoarea.

De fapt este o prostie sa scrii 102p, cum S-A SCRIS 472 se scrie și 102 și după aceeași regula obtii valoarea.

Cred ca asa era corecta exprimarea și nu va mai abuzam cu interacțiunea. 

Link spre comentariu

Mie mi se pare o tâmpenie să notezi valorile de ordinul picoFarazilor în două feluri în aceeaşi schemă.Adică până la 1nF e OK să scrii ori 471, ori 470pF dar  nu 220p, 471 şi 1000p la valori sub 1nF.Nu ştiu ce a avut acolo în cap desenatorul sau proiectantul, că nu ştiu dacă e unul şi acelaşi...

Şi asta nu pentru că nu s-ar înţelege despre ce valori ar fi vorba, dar mi se pare normal să ai o anumită consecvenţă în notare.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări