Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Receptie zgomotoasa pe posturi slabe UM si UL - Traviata 1


mitic

Postări Recomandate

Salutari tuturor,

Am intrat recent in posesia unui Traviata 1, impecabil la exterior.

Functioneaza bine pe posturile locale insa chiar si cu o antena exterioara degajata de cca 10m receptia este foarte zgomotoasa pe UM si UL.

Pe US1 si US2 receptia este buna, comparabila cu cea realizata cu Gloria 3.

Nici macar seara in  conditii bune de propagare nu receptioneaza bine pe UM si UL.

Suspectez una din urmatoarele cauze:

-un dezacord al circuitelor de intrare (pe UL bobina CI este inseriata cu cea de UM - o ciudatenie de proiectare), plus priza capacitiva de cuplaj antena cu 2.5nF spre masa pare o solutie destul de neuzitata in alte aparate.

- ECH 81 / EBF 89 imbatranite / epuizate. Am cautat sa incep cu ele, dar nu stiu unde pot gasi unele bune, eventual NOS originale sau echivalente sovietice.

Daca aveti si alte pareri sau banuieli va rog sa le expuneti.

Multumesc!

  

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

1 oră în urmă, yo9hrb a spus:

De curiozitate, ai led-uri la iluminatul stradal?

Nu, dar si cu iluminatul stins face la fel dimineata pe racoare. Am deconectat chiar si cablul de tv / internet si tot la fel. Zona de case.

 

 

Acum 2 ore, doru3160 a spus:

Daca treci si locatia la profil, poate te ajuta un coleg din zona cu niste lampi macar de proba.

Constanta, Republica Dobrogea :multumesc

 

Acum 2 ore, doru3160 a spus:

Daca treci si locatia la profil, poate te ajuta un coleg din zona cu niste lampi macar de proba.

Gasisem ceva pe net, dar costa expedierea internationala mai mult decat lampile...

 

Link spre comentariu

De curand am scos la vanzare un radio Traviata, si un coleg de forum a platit pt el, dar a solicitat doar o parte din componente. Restul le-am donat, asa mi s-a parut firesc. Cele doua lampi au ramas disponibile. Daca nu gasesti la careva mai aproape, poate o rezolvam cu un colet. Daca erai din Iasi, o rezolvam mult mai usor, de asta am intrebat de locatie.

Link spre comentariu

Asa cum s-a spus, lampile probabil sunt bune daca receptia este buna pe US.

Cel mai probabil antena capteaza paraziti - cumva sunt mai puternici in UL?

Am un radio care dispune si de antena interioara ( ferita ), receptia cu antena exterioara este puternica, dar zgomotoasa, la trecerea pe antena de ferita devine mai slaba, insa mult mai "curata", paraziti aproape zero. Zona de receptie este Bucuresti, la bloc. Posibil sa fie acelasi scenariu.

Puteti incerca o antena magnetica.

Link spre comentariu

Am facut câteva radiouri simple, de genul 0-V-0, 0-V-1 la care am aceeasi problema pe UM (pentru UL, nici nu mi-am batut capul sa fac bobinele), adica multi paraziti. Toate instalatiile electrice de prin casa, vecini sau strada, produc la greu paraziti. Pot fi circuitele dezacordate, dar nu cred ca e principala cauza.

Link spre comentariu
Acum 11 ore, octav_ro2002 a spus:

Asa cum s-a spus, lampile probabil sunt bune daca receptia este buna pe US.

Cel mai probabil antena capteaza paraziti - cumva sunt mai puternici in UL?

Am un radio care dispune si de antena interioara ( ferita ), receptia cu antena exterioara este puternica, dar zgomotoasa, la trecerea pe antena de ferita devine mai slaba, insa mult mai "curata", paraziti aproape zero. Zona de receptie este Bucuresti, la bloc. Posibil sa fie acelasi scenariu.

Puteti incerca o antena magnetica.

M-am gandit si eu sa-i inlocuiesc bobinele din CI UM / UL originale cu ceva pe ferita. Cred ca de la Gloria am sa preiau, iar bobinele de cuplaj aferente fiecarei game sa merga la cuplajul antenei exterioare. Sectiunile CV au aceleasi capacitati ca la Gloria.

 

Acum 8 ore, Untold a spus:

E din cauza parazitilor. Am luat un VEF206 din targ, acolo duduia pe Antena Satelor in UL si pe Radio Tmisoara in UM. La bloc, nexam receptie, doar bazaituri, fluieraturi, tiuituri...am dus radioul la cineva la tara la 17 Km de oras: receptie perfecta pe toate lungimile de unda...

La mine Gloria si VEF 206 merg perfect, inclusiv in casa.

Link spre comentariu
Acum 8 ore, icar a spus:

Am facut câteva radiouri simple, de genul 0-V-0, 0-V-1 la care am aceeasi problema pe UM (pentru UL, nici nu mi-am batut capul sa fac bobinele), adica multi paraziti. Toate instalatiile electrice de prin casa, vecini sau strada, produc la greu paraziti. Pot fi circuitele dezacordate, dar nu cred ca e principala cauza.

Probabil cere si o antena de ferita, voi incerca o modificare cand timpul imi va permite. Oricum, varianta unor lampi de rezerva care sa fie probate vs celor actuale ramane varianta cea mai facila.

Link spre comentariu
Acum 9 ore, mitic a spus:

M-am gandit si eu sa-i inlocuiesc bobinele din CI UM / UL originale cu ceva pe ferita. Cred ca de la Gloria am sa preiau, iar bobinele de cuplaj aferente fiecarei game sa merga la cuplajul antenei exterioare. Sectiunile CV au aceleasi capacitati ca la Gloria.

 

La mine Gloria si VEF 206 merg perfect, inclusiv in casa.

Nu înțeleg logica înlocuirii bobinelor din circuitele de intrare atât timp cât antena rămâne aceeași, aceasta va capta în continuare paraziți.

Am mai spus, folosiți o antena magnetica în loc de firul lung de 10m

 

 

41+iMpJhU3L._AC_.jpg

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări