Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Receptie zgomotoasa pe posturi slabe UM si UL - Traviata 1


mitic

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Voi incerca sa cuplez la borna antenă exterioara capetele unei bobine pe ferită. Bănuiesc că de UL e ma

i bine, având mai multe spire. 

La 22.11.2022 la 7:28, Untold a spus:

Depinde de zona in care va aflati. De exemplu, acasa daca mai prinde ceva printre paraziti, la fabrica unde lucrez (mediu industrial) nu prinde absolut nimic, pe nicio lungime de unda.

Chiar și cu un radio cu ceas care nu e prea grozav se prinde noaptea Radio Timișoara în Constanța.

Link spre comentariu

Noaptea, UM se propaga mult mai departe, din cauza ca stratul ionizant inferiorl (zis D), care absoarbe UM si UL, dispare la apusul Soarelui, ramând straturile superioare, care reflecta UM. Eu am prins, seara/noaptea, cu un receptor tip 0-V-0, posturi turcesti si arabe.

Link spre comentariu
Acum 21 ore, icar a spus:

Noaptea, UM se propaga mult mai departe, din cauza ca stratul ionizant inferiorl (zis D), care absoarbe UM si UL, dispare la apusul Soarelui, ramând straturile superioare, care reflecta UM. Eu am prins, seara/noaptea, cu un receptor tip 0-V-0, posturi turcesti si arabe.

Aprob pozitiv!

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări