Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Depanare placa centrala termica, sursa defecta.


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 55
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

1 oră în urmă, dem3ntor a spus:

Am schimbat si dioda. 

Am pus IC fara traf. Nu trimitea impulsuri.

Am pus traf, prin bec de frigider.

S-a aprins iar, am decuplat si am masurat IC-ul: scurt intre sursa si drena ... ma dau batut. Am mai invatat ceva, dar nu mai cheltui banii pe TNY. Voi pregati o sursa de 24v cat se poate de calitativa si gata. Batista pe țambal.

Multumesc.

Traful era in montaj cu secundarele cuplate sau ai pus doar primarul serie cu bec in drena MOS?

Link spre comentariu

Daca citesti neatent sau faci ce ai auzit pe la depanare tv...

CITAT:    

Cu noul integrat încearcă sa inserezi între el și traf un bec de 20W/230V cu filament. 

Editat Vineri la 10:06 de sesebe

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

Pana isi face ciclul de start electroliticul de pe "300V" se incarca si poate avea suficienta energie sa arda mos-ul din integrat in caz de defect. 

Link spre comentariu

S-a sugerat mai inainte ca poate este traful defect. Am depanat multe surse cu TNY-uri. La majoritatea la care cond de filtraj este OK, traful are infasurarea primara cu spire in scurt ( de ex. cine cunoaste LCD-urile Sharp si Philips modele mai vechi cu sursa de st.by cu TNY ) Primarul este imapartit in doua sectiuni  intre care se afla secundarul.  Ce am remarcat ciudat este ca locul in care apare scurtul nu este carbonizat si nici topit prea tare. Inclin sa cred ca apare defect de izolatie intre spire si de aicii necazul. Inlocuiti traful choper si sursa va functiona 100% se gasesc noi la TME.

Link spre comentariu
Acum 21 minute, lepetir a spus:

S-a sugerat mai inainte ca poate este traful defect. 

Am spus si eu mai inainte ca, colegul asta al meu a bobinat multe trafuri la placile astea de centrale pentru ca e defect tipic, cand se arde tny trebuie inlocuit si traful, asta nu mai repara asa ceva pentru ca meseriasul bobinator nu mai poate lucra si ca sa cumpere traf nou a spus ca nu ii convine......

Link spre comentariu

Am reparat destule surse cu TNY dar n-am găsit încă una cu traf defect.Nu am spus că nu e posibil, dar în astfel de cazuri nu mai merită reparată sursa, fiindcă deja nu mai poţi avea încredere în astfel de ,,low cost-uri,,.Mai ales la o centrală termică...ce poate fi mai urât decât să te lase în frig din cauza unui concept ,,low cost,,.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări