Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cei mai buni electrozi sudura


mari008

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 86
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

As merge pe Conarc 49 ca cel mai bun bazic, la rutilici pe Omnia 46, ambii de la Lincoln, bineinteles asa ca electrozi de utilizare generala.

La fel am folosit si mi-au placut Superbazic si Supertit, acum tot Lincoln.

Curent folosesc si ESB50 de la Magmaweld, bazici, licenta Oerlikon, buni electrozii si mai ieftini decit restul, ma rog, erau acum vreo 3 ani cind m-am aprovizionat.

Link spre comentariu

De electrozi te tip rutilici-celulozic ce părere aveți?Am văzut oerlikon 2.5d de acest tip.Mai par interesanți și esab ok goldrox.Sudez ocazional și numai pentru casa și aș dori electrozi chiar daca sunt mai scumpi sa se aprindă ușor ca rutilici și să sudeze ca bazici

Editat de mari008
Link spre comentariu

La aprinderea usoara a electrozilor conteaza cel mai mult aparatul mai ales la bazici.

Usor se aprind Conarc, in fapt sint electrozi cu invelis dublu.

Rutil celulozici sint mai toti rutilicii, daca doriti aprindere usoara si posibilitatea de a suda descendent Omnia este OK.

In rest, pentru suduri pe materiale mai "murdare" ar fi si OK46.44 insa sint mai neplacuti la amorsare mai ales daca si aparatul nu este ce trebuie.

Link spre comentariu
  • 6 luni mai târziu...

Am luat de acolo un pachet Omnia 46 si unul Conarc 49

Ambele 2.5

 

Ma frapeaza curentul

 

                         Omnia        Conarc

2.5                    70-90          70-80

3.2                    95-135       110-130

4.0                   140-200     140-180

5.0                   180-240     160-240

6.0                       -               250-300

 

La 2.5 bazicul merge la curent mai mic?

Mai ales la limita superioara.

Din ce stiusem bazicul lucra/necesita curenti mai mari decit rutilicul.

Link spre comentariu

Conarc este un electrod mai special, este cu dublu invelis, probabil de aia insa merge dumnezeieste.

La Superbaz, da, curentul este putin mai mare la unele dimensiuni decit la rutilici insa mai e si legenda meseriasilor cauzata de faptul ca la curent mai mare se aprind electrozii mai usor.

Link spre comentariu
On 9/15/2021 at 4:16 PM, mari008 said:

De electrozi te tip rutilici-celulozic ce părere aveți?

 

Sudez ocazional si prefer monolith-celulozic e420rc fiindca sunt ieftini si ok,(eu cumpar la buc, dintr-un magazin din sat la mine si costa cca 22 bani buc de 2,5 si cca 40 bani buc. de 3,2, preturile de cand am luat in toamna ), chiar astazi am facut un carucior de butelie si am consumat cativa care au stat toata iarna afara in magazia de lemne. Tot acum am incercat si bazic dar se intrerupea, probabil a tras umezeala ca n-am spatiu bine inchis si iarna mai viscoleste, aceiasi electrozi bazici 7018-1 cand i-am cumparat anul trecut prin toamna erau ok.

Editat de c_anicai
Link spre comentariu
On 3/16/2022 at 5:07 PM, spik said:

Bazicul are o si o rezistenta electrica mai mare.

 

 

La aceeasi dimensiune rezistenta electrica a unui electrod rutilic este egala cu cea a unuia bazic, materialul din care este confectionata vergeaua electrodului este identic, otel cu un continut mic de C. Diferenta este in invelisul electrodului, el da caracterisitca de ardere si mecanica a sudurii.

Rezistenta electrica mare au insa alti electrozi, cei pentru sudarea fontei, au un continut ridicat de Ni si din cauza asta pentru a favoriza transportul curentului invelisul este din grafit.

Editat de Ion_Bumbu
Link spre comentariu

Vorbiti, ca intotdeauna din ce cititi, dar nu se potriveste deloc cu practica.

Asa ca lasati-ne cu teoria nepracticata.

Invelisul rutilicului contine mai multe particule ce stabilizeaza arcul electric fata de cel al bazicului.

Bucurati-va de pensie...lasati domeniul sudarii ca nu descoperiti nimic nou fata de profesionisti! :)

Link spre comentariu
On 3/16/2022 at 5:07 PM, spik said:

Bazicul are o si o rezistenta electrica mai mare.

 

 

Ce are stabilizarea arcului cu ce scrieti dumneavoastra?

Dumneavoastra uitati ce ati scris cu citeva ore inainte?

Nici sa cititi nu mai stiti deoarece v-am citit pasajul in care scrieti ineptii doar sa incurcati oamenii?

Daca profesionistii sint cei care diferentiaza electrozii dupa rezistenta electrica a vergelei atunci mai bine scrieti asa cum trebuie: "profesionistii"!

P.S nu este o rusine sa citesti si sa inveti, decit pentru unii, daca ar face asta, ar afla si "profesionistii" ca sudarea cuprului cu otelului este ceva banal!

https://www.misiuneacasa.ro/forum/forum/instalatii-incalzire-ventilare-conditionare-instalatii-electrice-si-instalatii-sanitare/instalatii-de-incalzire-ventilatie-si-conditionare-a-aerului/29422-sudura-cupru-pe-fier?p=451360#post451360

:85

P.P.S scriu pentru colegii mai tineri care poate se bucura de o mina de ajutor din cele pe care le stiu si nu afla tot felul de minuni de la

cei autointitulati profesionisti.

 

 

Editat de Ion_Bumbu
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări