Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cei mai buni electrozi sudura


mari008

Postări Recomandate

Sub nici o formă!Luați-vă mască să vă acopere fața,pentru că vă ”bronzează” rău,și nici nu-i bine pentru sănătate.

 

Acum 4 minute, c_anicai a spus:

Eu stau la bloc si sudez doar ocazional, cred ca o sa-mi iau o pereche de ochelari de protectie fiindca mi se par mai potriviti, problema e sa vad daca se pot folosi peste ochelarii de vedere

 

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 86
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Pana acum am folosit masca obisnuita de tinut in mana pe cere o voi folosi in continuare, nu cred ca ma voi bronza asa tare  in foarte rarele cazuri cand am nevoie de ochelari pt a avea o mana libera sa tin un fier sau altceva, are un vecin casca din aia de pus pe cap si am incercat dar nu-mi place ideia.

Problema tremuratului la electrod nu e asa sesizabila cu invertoarele mele ca merg cu el apasat pe fierul de sudat, nu trebuie o mica distanta pt arc, doar la un invertor chinezesc stromo am ceva probleme dar ala nu-l folosesc, il tin de rezerva.

Editat de c_anicai
Link spre comentariu
  • 1 an mai târziu...

Vă salut, d-nule @silcos! Am avut eu ocazia să folosesc, în gospodărie, ceva electrozi (câteva zeci) 7014 și 7016 de la Bohler. Sunt electrozi bazici ceva mai "speciali"; sunt folosiți mai mult la sudura ţevilor și sunt (mult) mai scumpi decât 7018, bazicii obișnuiți. Mie mi-au plăcut mai mult decât 7018, dar din păcate nu am avut prea mulți; fiind bazici amorsează și se comportă la sudură asemănător cu 7018, dar sunt mai plăcuți totuși. Se pot găsi la unele  magazine specializate în articole pentru sudură, sau la profesioniști care lucrează în firme care se ocupă și cu suduri industriale. 

Link spre comentariu
Acum 9 ore, silcos a spus:

Buna ziua. 

A folosit cineva electrozi 7014? Inteleg ca ar armosa la fel ca rutilicii insa cu zgura asemanatoare bazicilor (nu vine peste metalul topit, ramane mai in urma). Daca da, stiti de unde se pot lua? Am cautat internetul si la magazinele din ro gasesti 7018, 6013 si poate inox.

Se pare ca ESAB OK 46.16 sunt modelul E7014 si se gasesc de cumparat

https://web.kammarton.com/docs/ESAB/OK 46.16.pdf

Link spre comentariu

Domnule @silcos, în urma postării domnului @cristi7521, am căutat și m-am informat mai bine referitor la electrozii de tipul E7014 și E7016.

 În felul ăsta am aflat și eu că numai E7016 au înveliș bazic, E7014 fiind rutilici. Trebuie să vă mulțumesc amândurora, deoarece altfel aș fi rămas cu impresia că și E7014 sunt bazici.

 Dar într-adevăr, E7014 aveau un comportament asemănător la sudură, din punct de vedere al cordonului și al zgurei cu E7016 și E7018.

 Vă doresc numai bine și multă sănătate!

Editat de Elservius
Link spre comentariu

Am incercat cu vreo doua tipuri de 6013, amorseaza super usor insa vine zgura peste baia de sudura, fac incluziuni de zgura de toata jena, infig electrodul in baie, etc. 

Am incercat cu 7018 de la saffro, amorseaza mai greu, se stinge, gaureste profile subtiri ce am eu de sudat. Controlez maj usor baia de sudura, dar pana obtin baie de sudura dureaza.  Am incercat cu sarma cu flux, desi are 0.8mm, gauresc profilele de 2 mm in draci.

Surprinzator, sarma de sudura pare mult mai greu de polizat decat 7018 sau 6013.

Am luat niste 6013 essab goldrox 2mm care se lauda a fi super controlabil, va zic cum e dupa ce sudez.

A, ce am de sudat: chestii subtiri de 1.5 cu 1.5-3mm.

Despre 7014 am citit doar lucruri bune. Din pacate, gasesc doar la un magazin cu livrare din HU, nu cred ca merita experimentul pt 1kg electrozi.

Am incercat cu vreo doua tipuri de 6013, amorseaza super usor insa vine zgura peste baia de sudura, fac incluziuni de zgura de toata jena, infig electrodul in baie, etc. 

Am incercat cu 7018 de la saffro, amorseaza mai greu, se stinge, gaureste profile subtiri ce am eu de sudat. Controlez maj usor baia de sudura, dar pana obtin baie de sudura dureaza.  Am incercat cu sarma cu flux, desi are 0.8mm, gauresc profilele de 2 mm in draci.

Surprinzator, sarma de sudura pare mult mai greu de polizat decat 7018 sau 6013.

Am luat niste 6013 essab goldrox 2mm care se lauda a fi super controlabil, va zic cum e dupa ce sudez.

A, ce am de sudat: chestii subtiri de 1.5 cu 1.5-3mm.

Despre 7014 am citit doar lucruri bune. Din pacate, gasesc doar la un magazin cu livrare din HU, nu cred ca merita experimentul pt 1kg electrozi.

Link spre comentariu

Nu e vreo scula, e un Intensiv MiG /MMA 160. Teoretic duce 100A si ceva in regim continuu, maxim vreo 130-140 in regim intermitent, nu am avut de ce sa ajung acolo cu electrozi de 2 sau 2.5.

Am sudat cu cateva marci de electrozi, la intensitatea recomandata pe pachet, pentru fiarele subtiri chiar spre minimul recomandat. Cu rutilici ca sa nu vina zgura pe baie am fost nevoit sa tin electrodul destul de inclinat, uneori si la 45 de grade sau mai mult. 

Cu sarma flux pot regla tensiunea (am incercat pe la 17v) si viteza sarmei (aici nu mai stiu ce am pus). 

Oricum nici macar manualul aparatului nu are recomandari de reglaje pt Mig

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări