Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Sursa simetrica


Postări Recomandate

Buna seara. 

Am fost sa-mi iau niste radiatoare de la fier vechi si am gasit intr-un dulap de comanda al unei masini aceasta sursa cu doua tensiuni de iesire: +/-5V si +12V 0 -12V. Transformatorul are 2secundare cu punte mediana. Vad ca are 3x 2N3055 si 3x LM 723CN. Initial am luat-o pentru transformator, dar cind am ajuns acasa am vazut ca functioneaza si scoate in gol tensiunile mentionate. Banuiesc ca sunt stabilizate.

      Imi puteti spune daca are vreo protectie la scurtcircuit si daca pot alimenta un consumator de 24V/0,4A(doar + si -) de la bornele de +12V si -12V? Am pus multimetrul pe ele si indica 24V.

     Pot limenta un aparat de radio de 12V(doar + si -) intre +12V si 0 sau intre 0 si -12V? E vreo problema daca cealata iesire nu are nici un consumator?

Pe cealata iesire de 12V pot alimenta alt consumator de 12V(modulator FM sau un bec?

In toate aceste 3situatii e vreun pericol pentru sursa sau pentru consumatori?

Multumesc.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 15
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Zile populare

Top autori în acest subiect

Poze cu sursa poti pune? 

 

Eventual la electronica din interior. 

 

La o prima estimare dupa ce spui probabil ca are protectie la scurt, si sigur poti pune un consumator intre + si 0 sau intre 0 si -. 

 

Singura chestie, nu e clar daca 0 de la sursa de 5V este comun cu cel de la sursa de 12V. Poti pune un ohmetru dar sursa sa fie oprita si condensatoarele descarcate. 

Link spre comentariu

Încărcaţi fotografia/fotografiile aici: https://imgur.com/upload
Apoi daţi click dreapta cu mouse pe imaginea deja încărcată acolo şi selectaţi ,,Copy Image,, sau ,,Copy image location,,
Reveniţi pe Elforum fără a închide pagina de pe Imgur şi daţi ,,Paste,, în postarea unde doriţi să apară imaginea.
Astfel, imaginea va apărea direct, nu ca link pe care să dai click ca s-o vezi...

Link spre comentariu

Marian, tu făcusei odată un tutorial animat cum se postează imagini pe situri externe.Ar fi util să-l pui undeva sticky, de exemplu la ,,Cum se face,, sau ,,Sfaturi şi idei,,.

Eu am încercat să fac asta, dar nu am reuşit în Linux să fac un printscreen care să arate şi cursorul mouse-ului....şi nu mai am răbdare să desenez peste imagini.Am făcut doar un text salvat cu indicaţiile postate deja pentru site-ul Imgur upload, unde de ani de zile postez toate pozele.Dar unii nu se pricep să lucreze cu calculatorul, ori trebuie să fac un alt tutorial cu imagini clare.

Editat de validae
Link spre comentariu

Am reusit pina la urma, era ceva cu Opera ca se tot bloca dar am incercat de pe Chrome.

La bornele din stanga(+/-out) am masurat 5V, iar la cele din dreapta(-out, com, +out) am masurat cite 12V sau 24V intre +out si -out.

Ma intereseaza daca pot alimenta un consumator de 24V intre +out si -out sau 1radio de 12V intre +out si com si un modulator fm sau bec intre com si -12V.

Bornele de intrare scrie cum se conecteaza, e clar.

Multumesc.

Link spre comentariu

 O poţi utiliza la experimentare microcontrolere pe ramura +5V şi,eventual,testare operaţionale cu alimentare dublă +/- 12V.

 Posibil să aibă limitare curent simplă dar e posibil să nu reziste la scurt.Trebuie analizată fiecare ramură.

 Protecţia simplă cu rezistenţă pe pinii 2,3 la 723 este fixă şi lentă.E neajunsul acestui circuit integrat.Schemele comerciale şi multe de amatori au protecţii pe curent evoluate,fie cu tranzistori,fie cu operaţional.

Link spre comentariu

Nu sunt atat de avansat in electronica, am alt domeniu de activitate. O voi folosi ca sa alimentez un radio de 12V pe una dintre ramuri (consuma max.0,35A) si eventual un modulator fm pe cealalta ramura.

Intre +12V si -12V se poate alimenta un consumator de 24V?

Multumesc.

Link spre comentariu

 Eu zic că merge folosit la 24V.Poţi să şi testezi cu un consumator mic.

 Sunt sigur că sursele +/- 12V erau pentru alimentarea unui operaţional.

 Aşa ca utilizare modul întreg merge la o sursă laborator reglabilă.Ai alimentare pentru afişaj şi pentru op amp.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări