Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Asociatia Pro Radio Antic --Ultima Actualizare--


feri.visky

Postări Recomandate

Kripton e normal sa apara hibrizi de genul, e greu sa gasesti un radio vechi total in stare buna unele au carcasa deteriorata, scala sparta, lipsa difuzor sau capace etc. si pana la urma le inlocuiesti cu ce ai, asa am facut si eu cu cateva radiouri.

eu am vazut un exemplu ciudat si la nemti in care un graetz sinfonia 422 avea panza de la difuzor de la sinfonia 522 ceea ce cred ca nu era din fabrica ci modificare ulterioara si nu era specificat ca ar fi vreo serie rara

Editat de klauss00
Link spre comentariu

In cazul acestui aparat am fost si eu sfatuit sa-l cumpar... insa fara o documentare minima nu mi-am permis luxul! Problema cu aceste aparate "struto-camila" nu este ca apar in colectii ci faptul ca, din dorinta de a fi "primii", le decretam ca fiind originale!

 

Dar, vorba militianului: "Documentele vorbeste!"

 

Cei care au lucrat in ateliere de reparatii stiu ca se pot schimba foarte usor si foarte multe la un aparat intrat in atelier, mai ales cartonul, cutia dar si scala... Noi, insa trebuie sa fim vigilenti si mai ales corecti ca sa putem reface cat mai corect, traseul istoric al radioului romanesc.

Link spre comentariu

Va salut domnule Visky,Vad ca se incepe iar:http://www.proradioantic.ro/index.php?x=item&id_p=11909http://i59.tinypic.com/2s6vuvt.jpgAfara de orice alte "argumente" -tehnice- discutam asupra celor ce se vad pe fata.1 -scala de Rapsodia S-612A nu este de la acest montaj Se vad numai sase indicatii pentru clape si nu 8 cate are montajul. si care ar trebui sa existe in dreptul fiecaruia si evident caseta "Enescu "2. Rapsodia are pick-up incorporat, indiferent de varianta, aici nu este .Nu ma intereseaza ce este (montat sau manufacturat) inauntru dar nu voi fi de acord sa permiteti ( din nou ), considerand dezinformare si abuz consimtit, denumirea sub orice forma de Rapsodia, pana nu se argumenteaza cele mai sus mentionate.Dupa cum bine stiti "Rapsodia" exista in doua variante, ambele cu pick-up respectiv S-612A si S-612A2.Cum se explica faptul ca un colectionar pretinde ca are mai multe produse omologate decat producatorul ?

Link spre comentariu

 

Mai bine stergeti proprietarul, e patologic omul, isi da singur calificative :rade: .

Inca nu, aveti rabdare . e topicul asociatiei si ori punem problemele la punct, ori nu ....si mai adaug cu respect ca am dreptul la replica intrucat sunt direct implicat.

Va salut,Aparatul in discutie a fost mutat de mai multe ori si a fost sters inca o data desi nu montajul este cel vinovat sau nedorit ci denumirea si incercarea de falsificare a acesteia , fara nici o justificare sau document verificabil in bibliografiile nationale sau de specialitate.Iata aici replica data la un argument (jos) unui moderator ( subsemnatul ) :http://s22.postimg.org/m0plpnizl/Rapsodia_1.jpgmai jos, o "metafora" adusa altui moderator care nu a facut pe site nici o afirmatie si nici o nominalizare decat ca in cursul discutiei care se poate citi in acest topic , a adus un argument perfect real impotriva afirmatiilor vadit eronate.http://s2.postimg.org/isp390t21/image.jpg..este scrisa la "descriere", fara dreptul de-a insulta chiar impersonal si nu are nici o legatura cu o descriere macar modesta dar profitand din plin ca este inaccesibila moderatorilor. Cu toate acestea, in mod arogant pastreaza denumirea fals atribuita de radioreceptor produs ( sau licenta, sau oricum vreti, nu asta conteaza ) de Radio Popilar . Fara sa mai aminesc auto- notarea aroganta cu toate ca dovada era deja adusa.Urmarind permanent forumul (si fara curajul inviolabil de pe site) de a-si aduce si aici "argumente", actioneaza injositor si in consecinta pe site, fiind deranjat de orice discutie ne-nominala de pe acest forum, tirania luand deja proportii . Citatul care urmeaza se poate gasi pe paginile anterioare si apartine d-lui Feri Visky legate de aparatul in discutie, pe cand era inca la vanzator " :............................................................................Postat 07 martie 2015 - 11:33In cazul acestui aparat am fost si eu sfatuit sa-l cumpar... insa fara o documentare minima nu mi-am permis luxul! Problema cu aceste aparate "struto-camila" nu este ca apar in colectii ci faptul ca, din dorinta de a fi "primii", le decretam ca fiind originale!.............................................................................Drept urmare, aparatul care a fost sters ,(pe editor scrie "de proprietar") , reapare abuziv cu titlul luat ofensiv si premeditat din textul de mai sus drept "multumire" pentru prima stergere a datelor eronate anexate acestuia :http://s21.postimg.org/bdms8vl47/image.jpg...sa vada si altii, cine-i stapanu' de fapt si de drept al site-ului ., evident aluzia subtila nu poate fi perceputa fara cunoasterea dublei activitati pe cele doua site-uri.Pentru a nu starni discutii de acest gen, de nenumarate ori cu dovezi certe , am consimtit unele compromisuri mai mult sau mai putin evidente intorcand de tot atatea ori si celalalt obraz stregandu-mi ades propriile argumente "suparatoare si rautacioase".Aici , alte "multumiri" dorite a fi nominalizate dar nu am ce face daca sunt considerat substantiv comun :http://s18.postimg.org/isk3spv61/image.jpg...innobilat in urma altor argumente ,( tehnice, in general reale ),imediat dupa stergerea aparatului , si inaintea reaparitiei acestuia, cu titlul vazut, poate ales din opera carturarului-domn Dimitrie Cantemir; din cate se vede, cunoscuta la perfectie.Stimate domnule Visky,Daca pentru fiecare aparat trebuie dus cate un razboi de cate doua saptamani cum a fost cu cele doua, nu inteleg ce colaborare poate fi inteleasa cand informatiile cele mai pertinente si de certa autenticitate verificabile bibliografic sunt , nu numai ignorate, dar persoanele care indraznesc sa le aduca , sunt tratate cum am aratat , ca solii Sublimei Porti Otomane care veneau cu vesti neplacute luminatilor sultani. Numesaca-se colaborare, sau indoctrinarea subtila a putinilor tineri care mai vor sa se indeletniceasca sau sa studieze acel patrimoniu , in cazul de fata , umplut la refuz de "mari raritati " si prezentari savante cum de-altfel suntem obisnuiti cei mai "copti " .?Singura rezolvare pe care o vad , fara impunerea exhaustiva tehnic ( ca-i musai sa respectam statutul ) dar cel putin atacul la persoana sub nici o forma sa nu mai fie posibil, este ca moderatorii sa aiba acces echitabil la informatie si nu unilaterala prin insasi configuratia sistemului site-ului si care permite acesta impunere abuziva. de multe ori adusa la cunostinta dar vizibila acum si aici . Moderatorii in aceste cazuri putem doar sa fim umilii "aplaudaci" oficiali alaturi de lingaii deja consacrati in adorarea "marilor raritati" constienti totusi de prestatia pan-europeana a site-ulul.Desigur, nu m-ar surprinde sa fiu acuzat ca de ce postez aceste informatii din moment ce au fost sterse si ca mi-as depasi atributiile acordate. Asa cum am spus mai sus, este dreptul la replica fiind direct jignit cu toate argumentele , indiferent cat de corecte sunt dar aduse fara ofense direct la persoana sau la cultura ei generala . .Ori daca echitatea este acceptata si de statutul asociatiei, imi voi insusi acest drept printr-un amplu articol pe pagina web in care sa infatisez aceste manifestari care evident sunt in cadrul asociatiei prin care nu voi face altceva decat sa situez personajul controversat la adevartul sau rang si la egalitate deplina cu cei elogiati sau przentati in articolele de pe prima pagina, reprezentand astfel insasi asociatia .Dar nu imi voi face dascalii de rusine prin cele ce mi-au daruit din stiinta lor, inchinandu-ma in fata acestor erori, si nici pe colegii care m-au ales prin vot liber pe acest forum, indoctrinat uneori de aceleasi dezinformari pe care numai citindu-le , produc repulsie. .Cunoasterea , prin definitie, implica intransigenta si nu personalizarea confuziei, in perpesctiva ipotetica a unei statui ridicate intru cinstirea eroului ... cunoscut.Personal inteleg ca nu puteti sta de veghe permanent iar unele aspecte intalnite sunt deja partial consumate cand luati cunostinta de ele si e firesc sa fie interpretate fara antecedentele neplacute si tocmai din acest motiv scriu cele de fata. Intrucat si retragerea atator colectionari este rezultatul aceluiasi tip de dialoguri , uneori peste limitele bunei cuviinte dar nefiind dovezi, "basmaua-i curata" ; am sters destule in decursul acestor ani avand tupeul sa intrebe pe fata de ce nu i se dau note sau altele.Mai sper inca, intr-o modesta colaborare dar categoric numai in echitate si promovare a informatiilor reale, compatibile cu scrierile autorizate si argumente certe, existand totodata posibilitatea de anihilare a jignirilor , devenite voga sublima a comunicarii publice unilaterale, iar la argumente sa se contraargumenteze pertinent daca e cazul. Ori daca am gresit prin cele scrise voi retracta tot aici, numai aspecte cotate ca interzise, convins totusi, ca intentia macar, sa fie bine inteleasa, desi dupa cum stau lucrurile , ma indoiesc de pe-acum, cerandu-mi anticipat scuze si de stangacia exprimarii , net inferioara cauzatorului acestor discutii. Daca nu observa , stiu ca va citi, precizez ca in text nu-i este numele decat in actiunile proprii.In loc de concluzie, citez pe indragitii epigramisti , George Niculescu si Florentin Smarandache :"Admitand ca am admiteAnormalul ca normal,Involuntar am comiteParadoxul voluntar".Cu stima,Aurel Moldovan

 

Link spre comentariu
  • 5 luni mai târziu...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări