Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Lamuriri aparat masura


icar

Postări Recomandate

Am achizitionat un aparat de masura su autoscalare. Am mai lucrat cu asa ceva (masurare radiatii) si nu prea am fost incintat, dar am zis hai, poate ma ajuta.

Am citeva nelamuriri, de nepriceputean.

- in prospect scrie ca tensiunea maxima de intrare, pe domeniul de 400mV, este de 250V, iar pe celelalte domenii, 600 V. Cind este valabila aceasta cerinta, in autoscalare sau cind imi aleg singur domeniul? Adica, daca eu sunt pe autoscalare si vreau sa masor o anodica peste 250 V, prajesc aparatul? Ca daca trebuie sa selectez domeniul de masura, nu fac decit sa ma scarpin cu mina dreapta, la urechea stinga.

- butonul REL (Relative Mode) imi scade automat indicatia "reziduala" a aparatului, ca sa zic asa? Din prospect asa se intelege. Adica, pun bornele in scurt, apas REL si indicatia cu bornele in scurt, este scazuta automat din valoarea masurata.

- la ce se refera functia DUTY CYCLE, cum si in ce scop se foloseste?

Multumiri.

 

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 10
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Tensiunile maxime sunt aceleaşi şi la autoscalare şi la setarea manuală.Practic la autoscalare, aparatul introduce domeniul cel mai mare (600V în cazul de faţă) şi dacă tensiunea detectată e sub maximul lui, mai scade cu un domeniu şi aşa mai departe, până când valoarea măsurată se află preferabil în prima treime a domeniului potrivit.Adică undeva unde eroarea de măsură e minimă.Când setezi manual domeniul, faci acelaşi lucru, doar că o faci manual,apăsând repetat butonul ,,Range,,.Dar aparatele cu autoscalare au de obicei o protecţie la depăşirile de domenii, astfel încât să nu se,, prăjească ,, dacă ai setat eronat un domeniu mai mic decât valoarea măsurată.

Butonul ,,Rel,, scade indicaţia reziduală din valoarea măsurată, ca să nu mai scazi mintal valori.

Duty cicle reprezintă ,,factorul de umplere,, în cazul măsurării unui semnal alternativ.Frecvenţa poate fi constantă, dar factorul de umplere poate varia, adică semnalul poate fi ,,On,, 50% din timpul de conducţie, mai mult sau mai puţin....de exemplu, curentul alternativ de la ieşirea unui traf are ,,duty cicle,, de 50%.

Editat de validae
Link spre comentariu
Acum 10 ore, icar a spus:

Am achizitionat un aparat de masura su autoscalare. Am mai lucrat cu asa ceva (masurare radiatii) si nu prea am fost incintat, dar am zis hai, poate ma ajuta.

Am citeva nelamuriri, de nepriceputean.

- in prospect scrie ca tensiunea maxima de intrare, pe domeniul de 400mV, este de 250V, iar pe celelalte domenii, 600 V. Cind este valabila aceasta cerinta, in autoscalare sau cind imi aleg singur domeniul? Adica, daca eu sunt pe autoscalare si vreau sa masor o anodica peste 250 V, prajesc aparatul? Ca daca trebuie sa selectez domeniul de masura, nu fac decit sa ma scarpin cu mina dreapta, la urechea stinga.

 

 

Daca aparatul are domeniu separat pentru 400mV (pentru care nu are autoscalare) trebuie respectata valoarea maxima de 250V din prospect. Exemplu de domeniu separat de 300mV pentru Fluke77:

image.thumb.png.6431d1b8e543207cc4c604367176a620.png

Link spre comentariu
Acum 18 ore, nelu F a spus:

Daca aparatul are domeniu separat pentru 400mV

Nu, pentru volti nu are domeniu separat, e cu autoscalare de la scala cea mai mica. Domenii separate are doar pentru amperi: uA, mA si 10 A. Din aceasta cauza doar la volti se punea problema.

La partea de REL, mai trebuie lucrat, nu e chiar cum am crezut eu, dar in mare m-am prins.

Ce nu-mi place la el, e ca e putin cam lent. Adica, pina isi aseaza el scala, dureza ceva secunde.

 

Editat de icar
Link spre comentariu

Se poate trai si fara fluke. Pt capacitati si inductante recomand aparate dedicate. Partea care se ocupa de asa ceva in multimetre nu are cum sa satisfaca si sa se miste ca un aparat dedicat. Ca e mai mult decat nimic, de acord. Dar de aici si pana la a masura domenii largi de valori cu precizie mare si rapid, e distanta mare.

Link spre comentariu

Rel permite masuratori diferentiale, adica faceti tararea pentru o anumita valoare aplicata la borne si va indica pe urma diferenta dintre valoarea aplicata ulterior si valoarea pentru care s-a facut tararea. Trebuia sa-mi fi zis mai din timp; am niste M4650 casate (4 1/2 digiti, comutare manuala).

DUTY CYCLE indica factorul de umplere al unui semnal în impulsuri.

Acum 13 minute, doru3160 a spus:

Se poate trai si fara fluke.

Normal. De-aia am si luat GMC.

Editat de franzm
Link spre comentariu
La 23.11.2020 la 13:12, validae a spus:

Tensiunile maxime sunt aceleaşi şi la autoscalare şi la setarea manuală.Practic la autoscalare, aparatul introduce domeniul cel mai mare (600V în cazul de faţă)

Autoscalarea incepe exact invers, adica de la cel mai sensibil domeniu catre cel mai mare. Eu nu am avut sau vazut aparat care sa faca autoscalarea de sus in jos.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări