Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Sony SS-A701


Postări Recomandate

Bună ziua!

 

Am o pereche de boxe Sony SS-A701, iar la una din ele s-a ars difuzorul de medii. Am măsurat direct pe el și am scurt, am măsurat și pe cel bun și are undeva la 5.2 ohmi. Am căutat să cumpăr unul, dar nu găsesc așa ceva, sunt destul de vechi 1989. Difuzorul este cel din imaginea de mai jos, am găsit și un manual al boxelor.

  608691441_WhatsAppImage2020-08-08at12_45_43.thumb.jpeg.2de28b0c59ea29d34b3f291c4ac3228f.jpeg

 

SONY SS-A701.pdf

 

Ce aș putea să fac? Să încerc să îl duc la reparat? Să îl schimb cu altul? Probabil dacă pun altceva trebuie să îl schimb și pe cel bun, nu? Ce părere aveți?

Mulțumesc !

 

Link spre comentariu
Acum 32 minute, Cortex a spus:

Sa nu fie de la papuceii de conectare..ele sunt capsate prin izolatoarele alea..daca au fost prea tare capsate si au strapuns izolatia , e posibil sa atinga carcasa. 

Am verificat asta, am luat în considerare acest lucru, dar din păcate nu atinge carcasa.

Acum 9 minute, validae a spus:

Pare mai degrabă tweeter după mărime şi construcţie.Eu le-aş schimba pe ambele.

Și ce anume sa caut? Eu le schimb pe ambele, dar nu știu ce să pun in locul lor .

Mulțumesc !

Link spre comentariu

Ciudata medie, cu spatele inchis. Dar daca asa zice la carte, asa o fi.

Scurt total e cam gfeu sa fie in bobina difizorului. Probabil, cum se zice mai sus, ai ceva in neregula la izolatii. Verifica treaba asta.

Daca e nevoie, schimba ambele difuzoare.

Probabil nu vei gasi de 5 ohm, ci de 4, va trebui sa refaci filtrul.

 

Editat de icar
Link spre comentariu

Ar trebui sa incepi cu filtru..sa vezi cam ce atenuare are pe medie ( ..daca are) . Boxa per total zice ca are 88dB, daca difu' de medii e "pe direct" ,fara atenuare, poti pune orice ti se potriveste ca dimensiune si dB aprox, problema apare daca pui dif cu deschidere in spate, media originala are "propria incinta"  deci nu a fost distrusa mecanic de difuzorul de bass, cred ca ai prins ideea,  poti incepe de la..Visaton M10..ca idee

Link spre comentariu
1 oră în urmă, icar a spus:

Ciudata medie, cu spatele inchis. Dar daca asa zice la carte, asa o fi.

 

Pai in mod normal cam asa ar trebui sa fie. Ori sasiul difuzorului sa izoleze complet membrana de influentele difuzorului de joase, ori incinta sa asigure separatia. Din amintiri tin minte ca in instructiunile de realizare ale unei incinte cand se foloseau difuzoare de medii cu spatele "deschis" se recomanda crearea unei cutii separate in incinta si trebuia luat in calcul volumul pierdut.

Link spre comentariu

5,2ohmi este rezistenta difuzorului in curent continuu si nu impedanta.  Asta corespunde cel mai probabil unei impedante de 8 ohmi, sau poate (mult mai rar), uneia de 6 ohmi.

Pt inlocuire se cauta  difuzoare de 8 ohmi si nu de 4 ohmi. Nu sunt necesare modificari in filtru.  

Atentie, daca se folosesc difuzoare cu spatele deschis va fi nevoie de o caseta/cutie de izolare.

In caz ca se alege solutia repararii difuzorului, se gasesc oferte serioase si de buna calitate pe OLX. Din pacate pretul este mult mai mare decat merita aceste boxe submediocre.

Editat de Shambala
Link spre comentariu

Nu neaparat.

Impedanta generala a boxelor de 6ohmi nu inseamna ca toate difuzoarele sunt  de 6 ohmi.

Impedanta unei boxe este data majoritar de impedanta wooferului. Practic  este irelevant ca tweeterul si/sau media au 4, 6, 8 sau 16 ohmi.

La boxele ieftine din clasa consummer (cum sunt acestea) alegerea difuzoarelor se face 100% pe criterii de pret.   In functie de impedanta si SPL-ul mediei si al tw,  se mai "trage" din filtre (cu rezistente de atenuare puse in serie sau in paralel) pt a iesi cat mai ieftin,  in fct. de tipul condensatorilor alesi. De ex cand se folosesc condensatori electrolitici si la medie (la bas se pun intotdeauna) se alege o medie de impedanta mica sau o atenuare de tip paralel, care sa reduca impedanta.  Asta pt ca impedanta mica inseamna in filtru condensatror (C) de valoare mare si bobina (L) de valoare mica, iar un electrolitic de cateva zeci de uF este mult mai ieftin decat o bobina.

Incercati sa intelegeti intotdeauna [corect] cum sunt gandite aparatele si motivele proiectarii intr-un fel sau altul.

Link spre comentariu
Acum 5 ore, Shambala a spus:

5,2ohmi este rezistenta difuzorului in curent continuu si nu impedanta.  Asta corespunde cel mai probabil unei impedante de 8 ohmi, sau poate (mult mai rar), uneia de 6 ohmi.

Pt inlocuire se cauta  difuzoare de 8 ohmi si nu de 4 ohmi. Nu sunt necesare modificari in filtru.  

Atentie, daca se folosesc difuzoare cu spatele deschis va fi nevoie de o caseta/cutie de izolare.

In caz ca se alege solutia repararii difuzorului, se gasesc oferte serioase si de buna calitate pe OLX. Din pacate pretul este mult mai mare decat merita aceste boxe submediocre.

Aveti o recomandare pentru difuzoare cu spatele inchis pentru ca nu pot sa fac acea caseta in interiorul boxei, nu imi permite spatiul.

Boxe submediocre...eu le folosesc cu placere, nu sunt pretentios si sunt dispus chiar sa o repar! Daca imi puteti recomanda un atelier ceva unde as putea realiza aceasta operatie, pe OLX sunt multe....

Multumesc tuturor pentru idei si interes!

Link spre comentariu

Sunt pe magazinele online dif sal  8 ohm cu carcasa inchisa .

Au SPL mai mic (85-86) dar pentru medii e ok .Se reduce efectu' de conserva/tigaie .

Necesita decupare panou incinta .(largirea gaurii de montaj )

Pret pe buc cam 20-21  ron .

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări