Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Problema bucla masa GND si impamantare, brumm, hiss.


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 62
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Tu vrei sau nu vrei sa rezolvi problema?

Ai facut ce ti-am sugerat?

Nu te mai lua dupa toti desteptii de pe net, daca faci ce ti-am spus nu trebuie sa afecteze frecventele inalte. Studiaza cum lucreaza un filtru de mod comun daca nu ma crezi.

Mai intii rezolva problemele existente si abia apoi analizeaza cum taie diferite frecvente (daca taie) si modifici solutia in functie de aceste constatari.

Banuiesc ca nu mai ai 18-25 de ani ca sa mai poti sustine ca auzi si frecvente de 18Khz. 

Faci amplificatorul pt a te lauda cit de bine masoara sau pt a suna cit mai bine? Il faci poate ca sa-l vinzi impreuna cu raport de test?

Eu am renuntat demult la astfel de mofturi si sint multi ca mine. Ca sa-i amintesc numai pe pasionatii de amplificatoare pe tuburi. Un amplificator cu tuburi masoara foarte prost comparativ cu un SS dar suna mult mai placut.

 

Astept rezultatele testelor si mai vorbim pe urma. 

Apropo, cauta sa vezi ca asa si-a rezolvat si Dudikoff problema cu zgomotele de la intrerupatoare la amplificatorul lui cu LM3886.

Link spre comentariu

Nu am zis ca nu vreau sa rezolv problema, sigur ca iti ascul sfaturile si incerc ce mi-ai zis, dar totusi vroiam sa stiu si mai multe detali despre el.

Cand ajung acasa de la servici o sa fac ce mi-ai propus, am gasit inele de ferita.

Amplificatorul va fi personal use, nu il vand si nici nul fac proiect comercial, vreau sa il fac cat mai bun posibil.

Poti  sa imi raspunzi la intrebarea de mai jos? multi spun ca pentru audio trebuie cablu dedicat audio, care ar fi diferenta intre cel audio si cel de mai jos.

Mersi.

Acum 2 ore, Cilibiu a spus:

 

Editat de Cilibiu
Link spre comentariu

Nu cred ca e treaba de ferita sau cabluri. Hiss-ul ala e preluat de pe conexiuni facute prost/bucla de masa.

Radiatorul nu il lasi in aer ca o ia razna, aia e clar. Ala il tragi la ceva.

Ai 2 mase, una de putere, radiatoare, anexe, ventilatoare, dfuzor etc si una e masa de semnal, le separi cu o rez de valoare mica.

 

Carcasa vezi si tu unde suna mai bine, dar eu as pune ori la putere ori intre.

Daca e sa legi carcasa la masa de semnal, o legi la mufa de intrare, in zona aia. Dar nu e o regula, testeaza.

Eventual pui si 1ohm sau ceva.

Tto ce aleimentezi nu cascadezi, ci tragi fir separat de la alimentare la consumator, fara portiuni comune.

 

Vezi sectiunea legaturile electrice in amplificatoare. Hiss si brum de astea e generata, iar paraiala e din condensatori ce se incarca si tu le culegi pulsurile de incarcare ca si semnal util.

Link spre comentariu

Conexiuni sunt ok.

Bucle iti garantez ca nu exista, daca chiar vrei sa te convingi iti fac filmulet.

Cu rezistente de pana la 100ohm am incercat si nu se schimba nimic.

Daca conectez masa de la mufa de IN la carcasa apare bum de retea+acel hiss.

 

Link spre comentariu
Acum 9 ore, sesebe a spus:

Un amplificator cu tuburi masoara foarte prost comparativ cu un SS dar suna mult mai placut.

 

 

Ai masurat vreounul? 

Link spre comentariu

Nu a fost nevoie, am văzut destule măsurători pe net. 

Vrei sa spui ca-i invers? Măsoară bine dar suna rău? 

Nu contest ca nu exista și amplificatoare pe tuburi cu distorsiuni foarte mici dar alea nu mai suna ca un amplificator pe tuburi. 

Știi foarte bine despre ce vorbesc. Hai sa nu facem Off-topic aici și mai bine îl ajuți pe colegul cu idei. 

Editat de sesebe
Link spre comentariu

Mam hotarat sa ramana acel hiss si cand am conectat din nou cum era inainte iara a aparut brumm:bataie

Verific si a aparut iara intre radiator si impamantare vreo 20v Ac.

Am dat toate montajele jos de pe radiator si am decuplat toate tensiunile de pe montajele auxiliare.

Doar 2 amplificari prinse pe radiator si atat, tensiunea inca exista. Ciudat fapt ca zilele trecute nu mai era, diferenta este ca azi am lasat sa cante amplificatorul si temperatura a urcat in jur 35 de grade vs zilele trecute 20 grade.

Cred ca izolatorul dintre tranzistori si radiator este problema cu toate ca masurat cu ohmetru intre radiator si orice pin de la tranzistori am infinit pe scala 20M. Cred ca deja am capacitate intre tranzistori si radiator.

Adevarul este ca am folosit covoraj siliconic foarte subtire pentru un transfer cat mai bun, dar se pare ca dau in alte probleme.

Maine o sa il inlocuiesc cu covoras textil dedicat care este un pic mai gros ca cel siliconic.

Link spre comentariu

ai ceva pasta conductoare oare?

De pui rezistente e normal sa apara bucla de masa.

Poti cumva defazorul si amplifurile sa le legi prin punctul comun de masa? Sa nu mai faci bucla.

Defazorul nu il poti elimina sa te duci single ended? Sau ai alimentare nesimetrica? Ai putea cu iesire prin condensator. cat sa vezi daca tace.

Editat de Sharky
Link spre comentariu

Nu am pasta termoconductoare.

O sa incerc sa modific GND urile de la defazor sa fac punct comun de masa cu amplificatori.

Nu pot renunta la defazor, asa am configuratia pentru puterea necesara pe iesire.

O sa incerc cu iesirea prin condesator sa vad daca tace.

Mersi de sfaturi.

Link spre comentariu

Nu cred ca ai inteles.

La defazor renunti acum cat sa vezi daca fara el dispare ceva. Daca ramane tot la fel nu de acolo e buba.

 

Iesirea e simetrica fata de masa? Sau e cu sursa simpla care sta la v/2 si de aia folosesti puntea?

Pt aia ziceam condensator, nu pt zgomot.

Editat de Sharky
Link spre comentariu
La 20.05.2020 la 22:22, Cilibiu a spus:

Am conectat GND de la sursa cu Impamantarea si radiatorul. Intrarea pusa la GND, perfect silent. Acum conectez GND de la defazor nici un brum sau hiss, conectez si OUT de la defazor cu IN de la amp si apare doar un HISS destul de proeminent, de la 50cm il auzi, brum nu am deloc.

Defazorul are alimentare separata galvanic de restul, are filtrare si tot ce ii trebuie.

Cum pot scapa si de acel HISS?

Urmeaza sa conectez si al doilea amp sa vedem ce se intampla.

Am scris aici ca fara defazor este dead silent.

Cand conectez gnd de la defazor  nu apare nimic. Doar cand pun out de la defazor la in amplificator apare acel hiss.

Amplificatorul este alimentat simetric. Sunt MPA300 a lui @Marian.

 

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări