Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Problema bucla masa GND si impamantare, brumm, hiss.


Postări Recomandate

Salut tuturor.

De ceva vreme incerc sa elimin buclele de masa ce tot apar in amplificatorul care vreau sa il fac.

Sa incepem cu inceputul.

In carcasa sunt montate 2 surse in comutatie care alimenteaza 4 amplificatoare, 1 sursa pentru 2 amplificatoare in punte.

Sursele au coneziunea de impamantare pe carcasa lor, nu au borna dedicata de impamantare.

Am facut configuratia de mai jos desenata si rezultatele sunt urmatoarele.

Cu intrarile puse la masa lor, nu am brum si hiss foarte mic, insa am diferenta de pontetial intre radiatorul amplificatorilor si carcasa, aprox 75V AC.

Daca conectez radiatorul la carcasa apare brumm de retea destul de tare, daca las asa conectat si adaug si GND la carcasa aproape ca dispare de tot brummul dar se ridica nivelul hiss-ului.

Radiatorul nu are contact direct cu nimic, totusi am 75V intre el si impamantare, chiar face scantei cand le ating intre ele.

Ma gandesc ca problema ar fi la defazor, masa de la defazor uneste toate cele 4 GND-uri de la intrarea fiecarui amp, ma gandeam sa pun rezistente inseriate pe GND de la fiecare IN amp.

Ce pare aveti?

Am atasat si un blank ca sa puteti sa va dati parerile pe imagine.

 

 

Audio_1.png

Audio.png

Editat de Cilibiu
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 62
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Ai 75V stabili sau mai variaza?

Ce condesatori Y ai in sursele in comutatie?

Daca faci un scurt intre masa de iesire din surse si impamintare nu dispare tensiunea asta de 75V?

 

Din punctul meu de vedere de aici trebuie sa pleci. Se formeaza un cuplaj parazit sau nu dar este. Este ciudata valoarea tensiunii pt ca este mai mare decit tensiunea de alimentare si ar trebui stabilit exact de unde provine. Cel mai probabil tensiunea aia se cupleaza aiurea si genereaza zgomotul. Tensiunea asta este strict DC sau are si componenta de AC?

Link spre comentariu

Tensiunea variaza intre 75-76V si este AC, am pus multimetrul pe DC si din cate imi aduc aminte avea 1V DC sau ceva de genu, nu am dat importanta am lasat din greseala multimetrul pe masurare tensiune DC.

Daca unesc doar o masa  GND de la iesirea unei surse cu radiatorul dispare complet tensiunea parazita dar apare brumul. Daca unesc ambele mese GND de la ambele surse cu impamantarea apare un hiss foarte mare+brum dar nu asa tare.

 

 

 

Editat de Cilibiu
Link spre comentariu

Daca nu ai impamantare deloc la priza, eu as scoate condensatoru ala albastru pus intre primar si secundar.

Mai incearca sa pui toate legaturile de masa, la toate montajele alea, intr-un singur loc adica in punctul de masa de la sursa de alimentare. Radiatorul finalilor il legi tot la masa de la sursa.

Link spre comentariu

Sursele au carcasa metalica si contactul dintre carcasa metalica a lor si carcasa amplificatorului se face prin suruburile de prindere ale surselor. De accea am spus ca sursele nu au pin dedicat de impamantare.

@maxente nu era mai simplu sa editezi poza in care nu sunt trase traseele?

La defazor am in si out, la amplificatoare am in si out. 

Ce fac cu canalul celalalt care isi face bucla de masa prin defazor cu celalalt amplificator.

Cand ating GND-urile de la surse intre ele creste hiss-ul , daca le leg si la impamantare creste si mai mult.

Editat de Cilibiu
Link spre comentariu
Acum 2 ore, Craciun a spus:

Verifica totusi cu ohmetrul ca ai scurt intre carcasele surselor si borna de impamantare.

Verificat, 0ohm intre carcasa surselor si carcasa mare, e inposibil sa nu ai contact, suprafata de aluminiu a sursei sta lipita de carcasa de aluminiu si prinsa cu 4 suruburi de ea.

Acum 31 minute, vijelie02 a spus:

Asta am spus si eu, dar cred ca nu se citeste tot. :84

 

Acum 2 ore, maxente a spus:

Pai ce e asa de greu de inteles ? Oriunde ai nevoie de masa o tragi numai din puctul ala.

Daca opresti alimentarea la unul din canale si il izolezi de celalalt canal, mai ai brum si alte mizerii la canalul care functioneaza ?

Oameni buni , acum am ajuns acasa de la munca.

Am izolat doar o sursa cu 2 amplificari si defazor.

Hiss-ul sa diminuat destul de mult, intre radiator si carcasa am 70V AC, daca conectez carcasa cu radiatorul am acelasi brum.

Acum 4 ore, sesebe a spus:

 

Ce condesatori Y ai in sursele in comutatie?

 

Nu reusesc sa citesc pe ei, am facut cateva poze poate iti dai seama.

De la N si L catre impamanatare cate unul ca in poza si la fel intre minusul din secundar catre impamantare.

 

20200518_192336.jpg

20200518_191809.jpg

Editat de Cilibiu
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări