Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Vaselina conectori aluminiu


Postări Recomandate

Am de gând sa revizuiesc o instalatie electrica veche din aluminiu.  Pentru a conecta firele de aluminiu la cele de cupru m-am gândit sa folosesc papuci de aluminiu prinsi cu surub si saiba metalica de cei de cupru.  Papucii de aluminiu au la interior o vaselina,  ce fac cu ea o dau jos sau o las cand prind cablul? 

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 8
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Zile populare

Top autori în acest subiect

Lasati vaselina in papuc....exista in comert, șaibe speciale de cupru/aluminiu....au o fata de cupru si una de aluminiu...se monteaza o astfel de șaiba intre cei 2 papuci ,bineinteles orientata corect!- si apoi faceti strangerea...obtineti ,astfel,un contact electric de calitate fara prea mare efort...șaibele se aleg functie de șurubul de strangere....interesați-va pe la magazinele mari de tip Dede....Prac....etc.

Link spre comentariu

Buna

Acum 10 ani am facut ceva asemanator.

Dar cum spunea "Validae" am inlocuit pe prize tot si am trecut pe Cu.

Pe iluminat am pastrat o parte din vechea instalatie.Am folosit reglete cum spuneam

si nu am nici cea mai mica problema.

Spor tuturor

Alex

Link spre comentariu
Acum 1 minut, Haralambie a spus:

 

Poate bransamentul e trifazic si pe conductor de aluminiu.

 

ideal ar fi sa nu avem poluare si totusi avem.

Era vorba de a nu combina cablaje de aluminiu cu unele de cupru în interiorul casei, nu între casă şi LEA.Pe ideea asta, dacă LEA e din aluminiu, voi face şi în casă instalaţia obligatoriu din aluminiu ??? Nu prea cred...

Cât vor exista automobile, nu vom scăpa de poluare....mai precis, cât va mai exista petrol.Că sunt Euro non-Euro...toate au emisii poluante, chiar dacă vizibil diferite.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări