Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cum se baga aer la vasul de expansiune de la centrala termica ?


Postări Recomandate

Ce-i mai greu ai reusit. Restul e floare la ureche.

Acum 3 minute, Giuseppe Bagarella a spus:

M-am uitat in spatele centralei si arata asa

 Fie vorba intre noi...puteai sa arunci cateva pensoane pe acolo sa se vada gigel in poza.Ala trebuie ca e ventilul. Inseamna ca poza pusa mai inainte care era cu ventilul inspre schimbatorul in placi, o fi de la alt model de centrala, alta generatie. 

Editat de doru3160
Link spre comentariu

Omule, in primul rand faci curatenie acolo, ca doar n-ai sa umbli asa, sa-ti intre toata mizeria in ventil cand ii dai jos capacelul. Dupa ce faci curat, poti sa ne arati si noua ce-ai reusit, sa vedem si noi teava aia. In mod sigur ala e locul, ca doar n-or fi mai multe.

Acum 6 minute, Giuseppe Bagarella a spus:

E foarte greu accesibil acolo...

Ete na, acum o fi greu de umblat.Asta e, doar nu umbli in fiecare zi acolo.

Link spre comentariu

Dudi, ce model de centrala ai? E cu schimbator bitermic? Sau dinaia cu vana cu 3 cai?

Tare ma tem ca ai dat de dracu si s-a fisurat schimbatoru si iti intra apa din circuitul de apa calda/retea in calorifere.

 

Ca sa elimini posibilitatea ca e vasu, ia mai bine goleste un calorifer si aerul ala va fi in loc de vas cu expansiune. Da-i drumu sa faca caldura si daca tot creste, nu e vasu.

 

Solutia la schimbator crapat e sa iei un regulator de presiune, il pui initial la 2.7bar cat suporta instalatia de incalzire. Pe masura ce fisura avanseaza tot scazi presiunea, si in final probabil vei fi limitat la vreo 1.5bar. Dar la presiuna aia apa calda abia mai curge.

Avantajul e ca mai tragi de centrala cativa ani, iar regulatorul va fi util pt urmatoarea centrala care o vei instala.

 

Sper sa n-am dreptate.

Link spre comentariu
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări