Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

sursa cu pic


aetius

Postări Recomandate

Acum 57 minute, gsabac a spus:

Asa arata o sursa comandata digital realizata de un amator acum 2 ani, asa ca pentru clatirea mintii.

 Afisoare Nextion, comenzi "touch screen", 0-40V, 0-4A, cu modul PWM comandat de uC.

 

  image.thumb.png.b232cdd8b23b8471e4825fe40e4f96ff.png

 

Are un mod special de programare pentru marimea step-ului, prin selectarea ordinelor zecimale si reglaj fin cu encoder digital.

Autorul nu vrea sa prezinte cum a realizat-o, dar a postat un video de prezentare si reclama.

 

 

Merita felicitari pentru munca de programare si realizare, din stabilitatea cifrelor se vede ca nu are brum pe iesire (poate cu sarcina mica)

 si in total cred ca ar costa cam 500-800 lei.

Asa ceva sunt pe cale sa proiectez si eu, poate imi iese, deoarece sunt ceva necunoscute cu conexiunea afisor-arduino si arduino-stabilizator(fara PWM).

 

@gsabac

http://ferkogyerek.atw.hu/Programmable power supply.zip

Link spre comentariu

Desigur a aratat rezultatul muncii sale, scheme si circuite, bune pentru realizarea unui stabilizator,

 dar ca si alti useri, nu a postat inteligenta muncii sale, adica fisierele .HMI si .INO.  Si la noi pe forum

 sunt asemenea useri, care cred ca fac vreo afacere si nu doresc sa invete pe nimeni cum se face,

 asa cum nici un zugrav sau meseriasi nu arata nimic din tehnica lui, castiga bani cu ea.

De altfel programarea este o meserie ca oricare alta si se face pe bani!

Acestea sunt fisierele din zip-ul postat mai sus

  image.thumb.png.c3d4a07800b24e3c4df238fb858795b7.png

Autorul a fost rugat de mai multi useri sa le transmita fisierele lipsa dar nu a raspuns la solicitare, asta este,

 dar poate cine stie?

 

Succes!

 

@gsabac

Link spre comentariu

dupa ce am tot citit pe acolo am gasit despre hmi ca se foloseste dslr box(care se gaseste in lincul de pe pagina , fisierul ino de incarcat in arduino il da persoana  pe mail, l-am cerut eu si mi l-a dat impreuna cu un fisier dslr box.tft) in care se incarca fisierul tft, dslr box foloseste un arduino si displaiul

http://jennifer-grotheer.de/schaltplan/

 

linkul catre dslr box

 

Editat de Florian Ciobanu
completare
Link spre comentariu
Acum 4 ore, gsabac a spus:

Desigur a aratat rezultatul muncii sale, scheme si circuite, bune pentru realizarea unui stabilizator,

 dar ca si alti useri, nu a postat inteligenta muncii sale, adica fisierele .HMI si .INO.  Si la noi pe forum

 sunt asemenea useri, care cred ca fac vreo afacere si nu doresc sa invete pe nimeni cum se face,

 asa cum nici un zugrav sau meseriasi nu arata nimic din tehnica lui, castiga bani cu ea.

De altfel programarea este o meserie ca oricare alta si se face pe bani!

Sper sa nu fie cu suparare dar pare putin contradictoriu pasajul citat... nu mi-e prea clar daca aprobati sau dezaprobati practica in cauza... :) 

Si daca tot am inceput hai sa si completez: personal, in limita cunostintelor  ajut pe ORICINE sa faca orice DACA SI NUMAI DACA vad ca-si da interesul sa invete, studiaza documentatiile recomandate etc. ... n-o sa ajut niciodata niste puturosi dezinteresati care vor totu` mura-n gura... aia nu-s nici electronisti, nici programatori... :) 

Iar soft-ul refolosibil la care am lucrat intervale bune de timp si cu care-mi castig existenta, sa-mi fie cu iertare dar il ofer doar compilat.

 

Link spre comentariu

Caderea e mare, dar neesential. Am folosit sarcina electronica doar sa vad cum se comporta sursa pe partea de curent . Intre sursa si sarcina am avut 1m cablurile de la sursa + 1m cablurile de la sarcina....dus-intors = 4m :)   . La 5A era suficient o legatura cu cabluri de 15 cm , cu 10 AWG .  Sonde Kelvin folosesc doar la LCR metru si la multimetrul DMM6500 unde am nevoie de precizie .

Link spre comentariu

Adineauri m-am impiedicat de un circuit interesant pentru constructorii de surse (reglabile) INA226. Il fac de ras aici, sa-l gasesc mai usor cand mi-o trebui.

Si ca se nu trebuiasca sa deschideti linkul, cateva caracteristici:

Citat

1 Features
- Senses Bus Voltages From 0 V to 36 V
- High-Side or Low-Side Sensing
- Reports Current, Voltage, and Power
- High Accuracy:
– 0.1% Gain Error (Max)
– 10 μV Offset (Max)
- Configurable Averaging Options
- 16 Programmable Addresses
- Operates from 2.7-V to 5.5-V Power Supply
- 10-Pin, DGS (VSSOP) Package

 

 

Editat de Liviu M
Link spre comentariu
Acum 3 ore, Liviu M a spus:

Adineauri m-am impiedicat de un circuit interesant pentru constructorii de surse

Pai "unii" le-au si folosit pe la pg. 5... :rade:.

Mie-mi place asta mai nou aparut, INA190 - curenti mici pe intrari, precizie mare, ii analogic merge si-n circuite fara uC, masuratori diferentiale cu precizie suficienta (zic io) pt. ceva facut in regim de amator etc.

Editat de informer
Link spre comentariu

Se pare c-am mai ratat din posturi. :jytuiyu

Eu nu stiam de circuitele astea, am citit azi prima data despre ele.

Mie 219/226 (si probabil si 214-le folosit de tine nu, 214 are tot numai partea de curent) mi se par mai interesante ca 190, ca masoara si tensiunea si curentul. Ideale pentru sursele astea reglabile.

Singurul "impediment" la 226 mi se pare shunt-ul pentru masurat curentul. Tensiunea pe shunt e +/- 80 mV. La un curent cat de cat ajungi cu sunturile in domeniul miliohmilor (la 10 A ar fi 8 mOhm). Daca-tie iese lipitura putin stramba deja ai decalibrat shuntul. :57

219 e ceva mai "tolerant", ca se poate programa, da' si "doar" 12 biti.

Editat de Liviu M
Link spre comentariu

Din schema din foaia de catalog a lui ina226 cam kelvin ala iese,, da' 8 mili ohmi...

 

ina226.thumb.png.833b67f030ae1804bccbf96dfe3174a6.png

 

LE M-am mai gandit si cred ca te refereai al shunturi cu 4 terminale, doo de forta si doo de masurare. Asa ar trebui sa mearga, da' n-am stiut ca exista shunturi de-astea. Eu teoretic ce mai stiu diverse, practic cam deloc.

 

Editat de Liviu M
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări