Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Curiozitati...


Postări Recomandate

https://eushtiu.com/groapa-marianelor-10-curiozitati-despre-cel-mai-adanc-punct-al-pamantului/?fbclid=IwAR36C8aiMjyjHPxLEBEe8H7UQOzgBrnzDuwY6RiE2d0GgFAo7ZKocDU0XHs

 

Altii descopera si melci...

 

        Eu nu prea cred ca ''nenea Cameron" s-a scufundat chiar pana acolo....

        Chiar, ce presiune se exercita asupra unui organism, sau obiect sau ce o fi, la acea adancime?

 

       Pe noi, oamenii, ne deranjeaza o schimbare de 5-10 mm coloana de mercur. 

       Sau simtim cum ne apasa cand intram in rau sau balta, adancime de un metru; fiind si apa sarata, are si densitate mai mare, cred eu...

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Zile populare

Mda, chestii ca sa scriem un articol. Pentru copii de gradinita. Credeam ca cinestie ca s-a mai descoperit in haul Marianelor. Cind colo, chestii pe care le stiu de prin anii  '60, '65!  Trieste a fost construit de italieni, dupa un proiect elvetian, prin anii '60. Era compus  din doua parti, una, un rezervor mare, umplut cu...benzina, ce controla flotabilitatea si sfera propriuzisa, facuta din otel de 15 cm grosime in care au intrat doi oameni. Interesant este ca proiectantul lui Trieste, proiecta...aerostate. Cu unul din ele a ajuns in stratosfera, adica opusul...gropii Marianelor.

Sfera este un corp geometric, ce  are proprietatea de a avea cea mai mica suprafata la cel mai mare volum. De aceea lichidele, in stare de imponderabilitate, iau forma sferelor. Mercurul, avind tensiunea superficiala mare, in mase mici, ia forma sferei si la suprafata Pamintului. La fel cosotorul sau cesiul. Rezervoarele de mare presiune sau recipientele ce trebuie sa aiba suprafata mica, sunt sferice. Dat banui ca pe astea le stiti prea bine!

Editat de icar
Link spre comentariu



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări