Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Samsung Galaxy J5 (2017)


Postări Recomandate

Buna seara,

 

Am o mica intrebare la dvs,daca se mai poate face ceva,dar fara sa achit display-ul pentru ca deabia l-am pus.

 

Am luat un display la acest tel... : Samsung Galaxy J5 (2017), l-am montat,toate bune si frumoase,functioneaza,nu sunt probleme...doar ca mi s-a cam ridicat de-o parte,adica partea stanga a ecranului sta un pic ridicata.

 

Astept un raspuns de la dvs !

Va multumesc ff fff mult !

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 17
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

1 Trebuie curatat tot adezivul vechi .

2 Original sau copie musai sa aiba chitul de motare ( adezivul ) complet si in stare buna .

3 Facute teste inainte de a pune in contact piesele si vazut daca flexurile sunt asezate si pliate corect si daca se aseaza corect si abia dupa se indeparteaza protectia de pe adeziv .

4 Dupa punerea in contact se incalzezte la 40-50 grade si apoi se pune la racit cu ceva greutate pe el .

Rezolvarea impune demontarea displayului si remontarea dupa pasii de mai sus .

Daca chitul de reparatie ( adezivul ) nu este montat pe display si se da separat necesita multa atentie pentru pozitionare corecta .

In lipsa adezivului original se poate recurge la B7000.

Link spre comentariu
Acum 4 ore, modoran a spus:

Îl desfaci cu aer cald și îl montezi cum trebuie, de preferat cu un adeziv gen b7000 și nu se mai dezlipește.

 

Ok,am inteles !

 

Acum 2 ore, razvan-l1 a spus:

1 Trebuie curatat tot adezivul vechi .

2 Original sau copie musai sa aiba chitul de motare ( adezivul ) complet si in stare buna .

3 Facute teste inainte de a pune in contact piesele si vazut daca flexurile sunt asezate si pliate corect si daca se aseaza corect si abia dupa se indeparteaza protectia de pe adeziv .

4 Dupa punerea in contact se incalzezte la 40-50 grade si apoi se pune la racit cu ceva greutate pe el .

Rezolvarea impune demontarea displayului si remontarea dupa pasii de mai sus .

Daca chitul de reparatie ( adezivul ) nu este montat pe display si se da separat necesita multa atentie pentru pozitionare corecta .

In lipsa adezivului original se poate recurge la B7000.

 

Ok,am inteles !

 

Acum 4 ore, zaharia valentin a spus:

cumpara display original(amoled),chinezariile ieftine sunt lcd si sunt mai groase de aceea se ridica

 

Pai am luat un display la pret mai marice,adica la un pret de 268 lei de la GSMnet...care  iei zic ca sunt originale...adica amoled si nu lcd .:reytre

Stiu ca exista si display-uri la preturi mai mici,de exemplu : 170-180 lei,dar ala sigur este lcd si nu este amoled .

 

Va multumesc ff ff mult pentru ajutorul oferit !

Editat de FLORIN IORDACHE
Link spre comentariu
Acum 3 ore, FLORIN IORDACHE a spus:

Pai am luat un display la pret mai marice,adica la un pret de 268 lei de la GSMnet...care  iei zic ca sunt originale...adica amoled si nu lcd .:reytre

Stiu ca exista si display-uri la preturi mai mici,de exemplu : 170-180 lei,dar ala sigur este lcd si nu este amoled .

 

display-ul ''original'' vine cu adeziv din fabrica....chinezariile fara

planeitatea carcasei ai verificat-o?

succes!!

Editat de zaharia valentin
Link spre comentariu
Acum 1 oră, zaharia valentin a spus:

 

display-ul ''original'' vine cu adeziv din fabrica....chinezariile fara

planeitatea carcasei ai verificat-o?

succes!!

Nu prea am inteles,acest adeziv vine direct pe display si pe rama sau vine intr-un tub ca sa-l actionez eu pe display si pe rama ?

 

Va multumesc pentru intelegere !

Link spre comentariu
Acum 12 minute, razvan-l1 a spus:

Cand displayul nu are adeziv pe el folosesti la tub.

Da,asta stiu, dar problema este urmatoarea, imi este cam frica ca sa-l mai desfac inca odata....din cauza ca display-urile astea sunt destul de fragile .:84

Daca stiam ii dadeam eu de la bun inceput,dar de unde sa stiu eu ca nu  are adeziv suficient pe display si pe rama ?

 

La-si duce la un centru gsm...dar nu prea am idee daca s-ar baga...ca sa-l desfaca si sa-l pipeasca iei asa cum ar trebui.

Dar totusi o sa incerc...sa ma duc cu el si sa vad ce o sa-mi zica..si cam cat o sa-mi ia pt treaba aceasta...

 

Va multumesc ff ff mult pentru raspunsurile oferite !

Editat de FLORIN IORDACHE
Link spre comentariu

pe o plita sa nu depaseasca 90 grade il dai jos(folosesti 3 -4 carti de joc)...tre multa atentie si rabdare

spuneam ca pe cele mai de calitate vine adeziv(3M) din fabrica si e la grosimea si vascozitatea,aderenta(daca e corect zis asa) potrivita...si B7000-8000 sunt foarte bune daca se aplica corect,mai greu de curatat daca tre sa schimbi alta data ecranul...

eu cred ca ai gresit cand l-ai montat(graba si neatentie+ entuziasm)...toti am patit si inca mai patim...succes inca o data

Link spre comentariu
Acum 16 minute, zaharia valentin a spus:

pe o plita sa nu depaseasca 90 grade il dai jos(folosesti 3 -4 carti de joc)...tre multa atentie si rabdare

spuneam ca pe cele mai de calitate vine adeziv(3M) din fabrica si e la grosimea si vascozitatea,aderenta(daca e corect zis asa) potrivita...si B7000-8000 sunt foarte bune daca se aplica corect,mai greu de curatat daca tre sa schimbi alta data ecranul...

eu cred ca ai gresit cand l-ai montat(graba si neatentie+ entuziasm)...toti am patit si inca mai patim...succes inca o data

 

Acum 1 minut, razvan-l1 a spus:

La montare trebuie sa aiba adeziv doar pe display.

Este clar ca nu ai curatat rama de resturi .

 

Ok,am inteles !

 

Va multumesc fff fff mult pentru ajutoarele oferite !

Link spre comentariu

   Cum zicea FLORIN IORDACHE , "planeitatea carcasei ai verificat-o?" Am intalnit foarte multe cazuri in care carcasa , rama ,sasiul pe care vine lipit ecranul ,era deformata - indoita  ! Eu unul optez pt. a schimba cu totul (lcd , rama, sasiu ,capac spate ) , asta daca este de acord clientul ,daca nu sa se descurce la alt service !

   In cazul lui j5 2017 te mai costa in plus cu:

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Va salut !

 

Ce parere aveti de aceasta mica pata de pe display-ul tel....Samsung Galaxy J5 (2017) ???

Vreau sa stiu daca se mai poate mari sau poate sa ramana asa pata.... ???

Va anunt ca nu mi-a picat pe jos, nu l-am lovit, deci a aparut asa pur si simplu aceasta pata... !

 

67466338_2501662169854177_1313908518222299136_n.jpg?_nc_cat=106&_nc_eui2=AeHnghEGWh-4FzSxZloNicST0NnbV4N56LN41QRVT_GZA71R12FoKtun5I6FCx84iHkyebvANxU7KSIH2VSTdsEQF0Lgv9FV5FHbutT9JMHBtQ&_nc_oc=AQkZ0sldqD2ZmS7PQGbdZsVg4lsRtlFpXzJJdeUR85Xb-gJdLRo_M4uLEAwZoKoB6KQ&_nc_ht=scontent.fsbz1-1.fna&oh=af1fbff9e04f449e46f85e7d9ba3f678&oe=5DDBAEEE

 

Astept un raspuns de la dvs !

Editat de FLORIN IORDACHE
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări