Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Amplificatoare AF vechi romanesti.-remedieri


Vizitator niki37

Postări Recomandate

:) ... domnilor, nu vă enervați!

1 oră în urmă, Radiotelegrafist a spus:

,Ce tensiune trebuie sa am in colectorul lui T401 ca eu nu am deloc?

 

 

Asta-i nasol, pare că rezistența R405 de 1.5k ar fi întreruptă. Măsurați-o. Apropo, prin acea rezistență ar trebui să circule un curent de cca 1mA, iar tensiunea măsurată la bornele ei ar trebui să fie de cca 1.5V. Cele 3 diode montate între ramura plus și baza tranzistorului vorbesc de la sine (adică explică  căt ar trebui să fie tensiunea pe R405).

Masurați asta apoi vedem și tensiunea în colector.

Editat de +_Florin_+
Link spre comentariu
Acum 7 minute, +_Florin_+ a spus:

:) ... domnilor, nu vă enervați!

 

Asta-i nasol, pare că rezistența R405 de 1.5k ar fi întreruptă. Măsurați-o. Apropo, prin acea rezistență ar trebui să circule un curent de cca 1mA, iar tensiunea măsurată la bornele ei ar trebui să fie de cca 1.5V. Cele 3 diode montate între ramura plus și baza tranzistorului vorbesc de la sine (adică explică  căt ar trebui să fie tensiunea pe R405).

Masurați asta apoi vedem și tensiunea în colector.

Pe R405 am 1,35v in colectorul lui T401 nimic,aceasi problema este pe ambele canale.

Link spre comentariu

Problema nu-i la rezistente ci la operatorul multimetrului. 

@+_Florin_+ tu nu vezi ca omul nu poate face diferența între o tensiune pozitiva și una negativa?

Ce-ți mai bați capul?

Puteam să-ți spun și eu cam cit era tensiunea pe rezistenta aia pt ca diferențialul de intrare pare sa funcționeze. Defapt mai tot amplificatorul. E nevoie de măsurători mai de finețe aici dar nu are cine le face atita timp cit el nu a auzit de tensiuni pozitive și negative, de + și de -. 

Dacă îți măsoară, sa zicem, 2V B-E la un tranzistor de unde știi dacă tranzistorul este ars sau blocat cind el încă nu a auzit de tensiuni pozitive și negative?

 

@+_Florin_+ Da, tranzistorul este cel mai probabil bun. Tot etajul diferențial lucreaza. 

Editat de sesebe
Link spre comentariu
Acum 53 minute, sesebe a spus:

 

@+_Florin_+ Da, tranzistorul este cel mai probabil bun. Tot etajul diferențial lucreaza. 

 

Și totuși, dacă etajul diferențial lucrează, n-ar trebui să existe o tensiune între colectorul lui T401 și masă (0V) ? ... Radiotelegrafist spune că tensiunea e zero ...

Între masă și colectorul lui T401 trebuie să fie cel puțin căderea de tensiune pe joncțiunea B-E a T 405 plus căderea de tensiune pe rezistența de 68k care-l polarizează. N-are cum să fie zero, indiferent cum conectezi multimetrul (dacă îl pui invers apare cu minus).

 

Ai dreptate, e greu de depanat prin mesaje fără să ai aparatul pe masă....

Editat de +_Florin_+
Link spre comentariu

@+_Florin_+ dacă tensiunea la ieșirea amplificatorului este negativa și trage baza tranzistorului de pe feedback puțin spre minus atunci și emitorul lui se duce mai spre minus și tensiunea se poate apropia de 0V.

Dar de unde sa știi cind tensiunile negative încă nu s-au inventat pt telegrafist. 

Editat de sesebe
Link spre comentariu
Acum 2 ore, Radiotelegrafist a spus:

Va salut domnilor colegi,ma ajutati si pe mine sa-mi repar si eu acest amplificator?

 

Ori inveti sa faci masuratori ori il duci la cineva care stie.

Pe schema postata sint marcate puncte in care sa faci masuratori si rezistente la bornele carora trebuie sa masori caderea de tensiunea, tensiune care trebuie masurata tinind cont si de semnul ei. Cit timp tu n-ai auzit de tensiuni pozitive si negative n-ai nici o sansa sa repari amplificatorul fara o alta persoana care sa faca masuratorile.

Alta varianta ca sa mearga bine nu exista.

Link spre comentariu

Ma intereseaza ce tensiuni trebuie sa fie in punctele notate pe schema.

Acum 24 minute, sesebe a spus:

Ori inveti sa faci masuratori ori il duci la cineva care stie.

Pe schema postata sint marcate puncte in care sa faci masuratori si rezistente la bornele carora trebuie sa masori caderea de tensiunea, tensiune care trebuie masurata tinind cont si de semnul ei. Cit timp tu n-ai auzit de tensiuni pozitive si negative n-ai nici o sansa sa repari amplificatorul fara o alta persoana care sa faca masuratorile.

Alta varianta ca sa mearga bine nu exista.

Ce te face sa crezi ca nu stiu care este tensiune pozitivă și care este negativă?

Link spre comentariu

Eu as scoate cate un piciorus de la d 417 si d419. Dupa aceea as verifica tensiunea continua pe mufa de la difuzoare sa fie cam 0 Vcc (fara boxa bagata). Dupa aceea as verifica boxa pe un alt amplificator si in final m-as juca putin cu r605 cu semnal si in sarcina, cu mana pe finali sa nu se incinga.  Apropo, m-am trezit cu o astfel de statie, 2 x 40 w. Pe placa de sursa se aflau doi tranzistori care imi alimentau preul de doza de pick-up. Nu mai exista si nu am schema (care nu e identica cu a350).

stie cineva ce tranzistori erau? Multumesc.

Editat de Adi Gheorghiu
Link spre comentariu
Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări