Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Recunoasteti aparatul?


ALVIN

Postări Recomandate

  • 4 săptămâni mai târziu...

Pe holul unei biblioteci am văzut un aparat radio, cu denumirea Electronica S606A, sub formă de mobilier.

După cum arată, a avut pick-up. La exterior arată bine, dar în interior este degradat (foarte tare).

Știți sub ce denumire mai este recunoscut acest radio ?

Care ar putea fi schema acestui radio ?

Mulțumesc !

Radio Electronica S606A.jpg

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Aparatul este combina fabricată la Electronica S606A. Foarte rară. Trebuie salvată!!! Avea magnetofonul Tesla care se vroia asamblată-construită la uzina. Avea şi pick-up Suprapon... Ceea ce este deosebit este sistemul audio cu 5! difuzoare... cu filtre LC pentru separarea frecvenţelor.... 

Descrierea ei se găseşte în revista Pro Radio Antic nr. 15/2016

 

Din câte am auzit de la cei care au lucrat la Uzinele Electronica, sigla aceasta este cea folosită la magnetofonul Sonet-Duo Electronica.

 

Cine are posibilitate de spaţiu să o salveze........... 

Link spre comentariu

Asa e, privind scala, te duci cu gandul la Enescu, dar din prima cand am vazut registrele de ton m-am gandit la Modern. Si apoi, acum dupa ce am vazut si schema, Enescu a avut final SE pe cand Modern a avut PP. Probabil din Enescu au derivat ambele.

Editat de doru3160
Link spre comentariu

Mulţumesc, Singureu, pentru pentru precizare corectare ...  O fi existând şi "Enescu"  cu final PP... Zic, pentru că am trei prospecte "Enescu"  şi unul pentru Orfeu:

 

Enescu S602A1

Enescu S602A2

Armonia S602A3, are schema cu final PP, cu pick-up Suprapon MD51

Orfeu S602A4, are schema cu final PP,  cu magnetofon Sonet Duo

.....

Enescu S602A11 !!!

.....

Electronica S606A, schema similară cu Armonia şi Orfeu, echipat cu pick-up şi magnetofon

.....

.....

Modern S626A este practic un "low cost"...

 

Înseamnă că până la versiunea A11 ar mai fi trebuit să fie ceva "Enescu" dacă aşa scrie în reclamă...

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări