Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

BITX20


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 709
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

  • 4 săptămâni mai târziu...
  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 4 săptămâni mai târziu...

M-am chiorit la minima, am oftat si am trecut la modificarea BITX-ului. Dupa ce am testat citeva variante, aproape ca m-am decis ce varianta sa adopt. am pierdut cam mult timp dar se merita, cred eu. Mai am citeva teste de facut pentru a ma hotari definitiv ce solutie voi adopta. Singurul lucru pe care il pot spune acum este ca modificarile incap pe cablajul existent scotind piesele inutile si plantind placuta de cablaj cu modificarile deasupra locului eliberat astfel . Am ales aceasta solutie pentru a nu macelari cabljul si pentru a nu renunta la o munca deja efectuata. Sa vedem ce reusesc mai departe...

Link spre comentariu

Am ajuns si eu la aceeasi concluzie din cauza partii de emisie, acceptabila in varianta in cazul in care nu se cere prea mult de la ea. Fiind cam incapatinat am testat deja NE602 la receptie si lucrurile se schimba fundamental in bine deoarece scade zgomotul si creste sensibilitatea. Pe de alta parte, NE602 are nevoie de 25 mVrms pentru a lucra corect. La emisie, fata de varianta originala, sunt citeva modificari. Mai am ceva de testat si ma voi pronunta, in final. NE602 nu a fost facut pentru a fi folosit la emisie dar este mai bun decit un mixer chior cu diode. Voi vedea, in final, ce va iesi. Ma mai joc cu el deocamdata... In cel mai rau caz voi folosi 1496 la mixere. Ma hotarasc in curind.

Link spre comentariu

Referindu-ma la BITX V3, am folosit mixere cu 1N4148 si, raportindu-ma la documentatia statiei, am obtinut rezultate mai bune decit scrie acolo. Partea proasta este ca apar distorsiuni mult prea mari pentru gustul meu. Pur si simplu nu imi place partea de emisie si asa cum spune YO6PIR, nu se merita sa se piarda timpul cu el daca nu se opereaza modificari radicale. Din testele facute am vazut ca pentru a fi un proiect de calitate acceptabila schimbarea modulatoarelor si amplificatorului de microfon. In citeva zile ma lamuresc si daca nu iese ce imi doresc voi pastra partea de receptie, care se comporta destul de bine.

Link spre comentariu

Si daca tot schimbi mixer la receptie, mixer la emisie, amplificator microfon, etc. inseamna ca nu mai este BITX.Parerea mea este ca aceasta scula e o jucarie buna pentru hami din lumea a treia, cu indulgenta as numi-o RTX.

Link spre comentariu

Pai, una peste alta cam asa ar fi. Important este, asa cum am mai spus, faptul ca a generat interes pentru constructii. Din cite am vazut, baietii care au mai construit pe la noi nu s-au inghesuit sa publice un proiect coererent. Toata lumea trage foaia de hirtie sub antebrat sa nu copie vecinul, hi. Nu stiu daca mai este BITX dar scopul de a construi o statie ieftina, functionala, nu s-a modificat. Practic, prin modificarile facute pretul de cost se mareste cu 10-12 lei ceeace nu este un capat de lume. Deocamdata nu ma pronunt nefiind un proiect definitivat.

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

Referindu-ma la BITX V3, am folosit mixere cu 1N4148 si, raportindu-ma la documentatia statiei, am obtinut rezultate mai bune decit scrie acolo. Partea proasta este ca apar distorsiuni mult prea mari pentru gustul meu. Pur si simplu nu imi place partea de emisie si asa cum spune YO6PIR, nu se merita sa se piarda timpul cu el daca nu se opereaza modificari radicale. Din testele facute am vazut ca pentru a fi un proiect de calitate acceptabila schimbarea modulatoarelor si amplificatorului de microfon. In citeva zile ma lamuresc si daca nu iese ce imi doresc voi pastra partea de receptie, care se comporta destul de bine.

Cam de aceasi problema m-am lovit si eu,distorsiuni destul de mari.Asa am observat ca la mixerul cuT2 exista o omisiune in schema si anume priza mediana a mixerului nu este inchisa la masa printr-o rezistenta.Astfel diodele din mixer nu comuta prea bine asa ca am facut adaugarea din poza si functionarea s-a schimbat radical in bine si la receptie si la emisie.Din cele doua semireglabile si trimerul aferent mixerul se poate echilibra acum excelent.
Link spre comentariu

La BITX20 am inlocuit deja mixerul cu NE602. Nu am apucat sa modific la BITX80 asa ca voi face modificarea sugerata pentru a vedea cum functioneaza. Voi intocmi si documentatia pentru ceeace am facut deja si daca intereseaza pe cineva o pun la dispozitie cu placere. In ultima vreme am fost prins cu altele si nu prea am mai lucrat asa ca nu am progresat. Sa speram ca perioada aceasta va trece. Multumesc pentru sugestie.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări