Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

BITX20


Postări Recomandate

Am inteles optiunile privind coaxialul folosit. Eu am folosit cindva, pentru putina vreme, coaxialul care se folosea la radioreleele R403 si am fost foarte multumit de el dar m-a deranjat faptul ca trebuia balun sus si, asa cum mai spuneam, eu nu am construit si nu am adaptat niciodata balunuri drept care am folosit ceva de inprumut. La vremea respectiva nu aveam cu ce masura dar se pare ca era bine facut deoarece aveam un RUS de maxim 1,2-1,3 in 80 si 40m. Chestia este ca toata harabaua era destul de grea si m-am pomenit ca a trebuit sa o adun de pe jos dupa un vint mai puternic, ocazie cu care si balunul a ajuns inapoi la proprietar. Oricum, m-am intors la dipolul cu coborire simetrica si pina in urma cu niste ani cind am luat o pauza prelungita a fost singura instalatie de antena folosita. Deocamdata fac receptie pina voi convinge pe cineva sa imi ridice niste sirme. Chestia cu folosirea feritei de la bobinele de deflexie am vazut-o prin anii ,82'-83' la cineva din Sibiu si mi s-a parut o curiozitate dar pe urma am mai auzit ca foloseau metoda si altii. Oricum, trebuie un cablu destul de serios pentru antena deoarece se cam aduna greutate atunci cind folosesti asa ceva. BITX-u meu se cam apropie de finalizare. Am muncit sa fac niste ecranari dar s-a meritat dupa cite vad. Cred ca in citeva zile voi termina cu ce mi-am propus sa fac cu el deocamdata. Pe urma mai vad eu ce fac cu el, hi. Deocamdata ma voi apuca sa echipez placa cu filtre de la varianta multiband si cred ca ma apuca Anul Nou bibilind la bobine.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 709
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Ok, se pare ca au mai spus-o si altii, doar romanii nu o stiau... Eu am aflat-o acu vreo luna de la YO9FNJ si amtestat-o. Ieri inca in 80m erau oameni care se tanguiau ca sunt scumpe FT240 si nu isi pot permite un balun calumea...

Link spre comentariu

Am testat si eu un balun 4:1 pe aer, performantele sunt foarte proaste: nu raspunde deloc liniar in frecventa si are si pierderi mari. Explicatia teoretica e ca la un balun (si la orice transformator de banda larga) exista si o capacitate parazita (formata intre spirele infasurarii inductive) care il tranforma de fapt intr-un circuit rezonant. Pentru ca noi urmarim functionarea pe o banda cat mai larga de frecvente avem interesul ca acest circuit rezonant sa aiba factorul de calitate (Q) cat mai prost, astfel incat caracterul rezonant sa fie cat mai amortizat posibil. Asta o putem face printr-un raport foarte mic intre capacitatea parazita si inductanta infasurarilor (Q e egal cu R inmultit cu radicalul raportului C/L, pentru un circuit RLC paralel), cu alte cuvinte urmarim sa avem o inductanta cat mai mare dar o rezistenta a spirelor si o capacitate parazita cat mai mica. A doua conditie impune folosire unui numar cat mai mic de spire, asa ca pentru a o indeplini pe prima se impune pentru inductor folosirea unui miez cu o permeabilitate cat mai mare. Cum aerul e unul din materialele cu permeabilitate magnetica foarte redusa, constructia "in aer" e cea mai proasta solutie posibila pentru un balun. De fapt, ar trebui sa faci infasurarile pe ceva aliaje rare scufundate in azot lichid ca sa ai rezultate mai proaste de atat.

 

 

Nu ca ar mai conta dar cel al lui SM2YER e si dimensionat prost pentru 7MHz, inductanta proprie in primar iese pe la 1.8uH rezulta ca reactanta primarului e de ~80 ohmi, o valoare mult prea mica ca sa o pui in paralel cu linia de 50 ohmi. In realitate probabil mare parte din putere se pierde in acel balun.

Link spre comentariu

Toruletul acela de 3 cm este bun pentru QRP, sa nu deranjam statiile rusesti din banda. La 1KW multi recomanda lipirea a 2 toruri FT240-43 pentru a fi siguri ca biruie. Si pe site-ul lui PA0FRI este o poza cu un FT240-61 spart la aplicarea a 800W... http://pa0fri.home.xs4all.nl/Ant/Baluns/baluns.htm

 

Cam asa arata balunul meu 1:4 pe FT240-43 bobinat cu sarma litata de 1,5 mm dupa 1 sapatamana de lucru cu maxim 1KW:

 

post-31721-13982971152_thumb.jpg

 

 

 

73 de YO6PMX

Link spre comentariu

Da, pai vorbeam de BITX si puteri mici, 5...20W. De fapt, FT114-43 e OK pana la 50W+ dar e cam greu cu infasurarile pe toruri mai mici, de-aia l-am sugerat (la 15W mi-a mers OK si FT80-43, dar se mai incalecau spirele, ramanea relativ rece).

 

Pentru o estimare teoretica (la care se adauga rezerve in functie de cat de nerezonanta e antena, pana la 100% in plus), Mini Ring Core Calculator: http://www.dl5swb.de/html/mini_ring_core_calculator.htm

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Sa revenim la BITX, am incropit si eu rapid unul ca sa testez controller-ul Arduino + DDS cu AD9850, ceva observatii pentru varianta multiband G6LBQ MK I:- filtrul pe cuartz nu e terminat corect in capatul dinspre MC1350; filtrul necesita o terminatie de aproximativ 200ohm iar MC1350 are o impedanta de intrare de aproximativ 2000-2500ohm. In consecinta, rezistorul de 220 ohm (inseriat intre filtru si MC1350 in schema originala) trebuie pus intre iesirea filtrului si masa, printr-o dioda comandata doar la receptie.- cu condensatoarele din schema (100pF-220pF-100pF) filtrul cu cuartz pe 10MHz era prea ingust (aprox 1KHz), le-am coborat la 68pF-100pF-68pF si acum e putin peste 2KHz, nu foarte liniar (scade putin in mijlocul benzii de trecere) dar se aude decent.- ca sa trag BFO-ul in pozitia necesara pentru filtrul meu (9.997.750) a trebuit sa adaug un condensator de 56pF in paralel cu trimmerul inseriat cu cuartz-ul (aceste doua probleme pot fi legate de tipul cuartz-urilor)- din BFO/mixerul demodulator imi vine un ton de 10-15Khz pe audio, nu e puternic dar observabil, nu imi dau seama ce e cu el inca; nu depinde de ajustarea frecventei BFO, dar cand opresc oscilatia dispare si el. 100nF la masa pe intrarea AAF (LM386N-1) nu rezolva de tot problema si imi si taie din spectrul autio util. Totul e construit in aer si neecranat, desi nu pare ca asta sa influenteze problema.- receptia e foarte linistitita, sunt curios cum se va comporta dupa ce fac si circuitul de AGC.Mixerele sunt cu diode 1N914 imperecheate la 1mA, intre oscilatia serie a cuartz-urilor din filtru diferenta maxima e de 110Hz, transformatoarele din mixere sunt pe ferite Amidon BN-43-2402 iar transformatorul de IF de pe iesirea MC1350 e facut pe un tor T37-2.

Link spre comentariu

...- din BFO/mixerul demodulator imi vine un ton de 10-15Khz pe audio, nu e puternic dar observabil, nu imi dau seama ce e cu el inca; nu depinde de ajustarea frecventei BFO, dar cand opresc oscilatia dispare si el. 100nF la masa pe intrarea AAF (LM386N-1) nu rezolva de tot problema si imi si taie din spectrul autio util. Totul e construit in aer si neecranat, desi nu pare ca asta sa influenteze problema....

S-a rezolvat cu un soc de 100uH pe alimentarea BFO.Intre timp am facut si circuitul AGC (dupa G6LBQ), si impreuna cu controllerul meu cu Arduino merge cam asa, cu o sarma de cativa metri la un geam de la etajul 4:MNRXGEqTGnk
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări