Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Take Ionescu

Evaluează acest subiect


alcon

Postări Recomandate

 

Adica eu inteleg asa: "takismul" este inspirat de cel ce a afirmat ca "strada nu este tara", si este o nevroza si echivalentul filoxerei in societate.

Iar... catre "takism", adica afirmand ca "strada nu este tara" ori simpatizand cu aceasta afirmatie, se indreapta taman cei "lipsiti de merite, flamanzi de putere, nesatiosi, samsari si nelegiuiti" si de aceea au dat navala catre "takism" tocmai "cei fără ghete, cei fără automobil, cei fără proprietăți", acestia ar fi deci taman cei ce neaga cererile strazii, si tot ei sunt filoxera societatii?

 

Eu asa vad mai sus afirmandu-se ca ar fi fost scris de catre Arghezi!

 

Adica cei ce azi incearca sa nege cererile strazii justificandu-se prin "strada nu este tara", precum si simpatizantii lor, sunt "lipsiti de merite, flamanzi de putere, nesatiosi, samsari si nelegiuiti" si acestia sunt si "cei fără ghete, cei fără automobil, cei fără proprietăți"?!

 

Ma uimesti, alcoane!

 

Tudor Arghezi a mai scris si altceva in afara de Zdreanţă.

Unii,"mai destepti", cred ca a fost scrisa de George Cosbuc.

http://www.versuri-si-creatii.ro/poezii/c/george-cosbuc-8zudtpu/zdreanta-6zucuhc.html#.WmbH6kpaGec

Link spre comentariu



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări