Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Convertor 16V DC la +- 16V DC


Vizitator Maryan Liviu

Postări Recomandate

Singura componentă conectată între intrare și ieșire ( cu excepția optocuplorulu, desigur) este condensatorul Y de 1-2,2nF . Nu îmi dau seama în ce măsură va influența . Cred că într-una mică.

 

EDIT. Am văzut între timp postarea colegului . Eu mă refer strict la alimentatorul de laptop. Sursele cu carcasă metalică ( și deci cu fir de împământare) au o altă structură a filtajului anti EMI. E posibil chiar ca unele să aibă un fir al ieșirii legat la pământ . Asta ar explica ușor ce s-a spus mai sus.

Editat de UDAR
Link spre comentariu

Asa arata schema unui alimentator Dell:

post-238209-0-50284200-1507749174_thumb.png

Dupa cum se vede separarea este facuta prin condensator si o descarcare electrostatica

prin 4 rezistente de 10Meg in serie.

 

Edit: Am masurat si la un alimentator de laptop ecranat si intradevar borna externa cu tensiune negativa

este conectata la conexiunea de impamintare a steckerului de retea, deci face un scurtcircuit la

conectarea in serie a iesirilor a doua alimentatoare, daca se utilizeaza si prize cu impamintare.

 

@gsabac

Editat de gsabac
Link spre comentariu

Asa arata schema unui alimentator Dell:

 

Sau așa

44vRKi3.png

 

sau Asus

kQtIwqf.png

 

În zeci de surse de laptop în care am umblat nu am găsit decât o chinezărie (dar era pt. monitor cu alimentare externă) la care masa ieșirii era legată la una din intrările de 220V (presupus nul - dar putea foarte bine să fie și faza)

 

LE

@gsabac

La toate masa ieșirii e legata la împământarea rețelei dar prizele de camera nu prea sunt cu împământare.

Editat de Real Minitehnicus
Link spre comentariu

Am sa adaug si eu, ca am vazut multe stechere simple cu 2 conexiuni si fara impamintare.

De fapt cind au venit originale aveau stecker de America, care a fost taiat si montat unul simplu cu 2 borne.

In acest caz, orice conexiune a secundarelor este posibila.

 

@gsabac

Editat de gsabac
Link spre comentariu

Ce insemna OP?

cel mai ciudat este nu motivul pentru care ne ambalam ci ca ne ambalam...

Motivul ala este ca ai postat o mica perla pe care nu ti-ai asumat-o, in loc sa accepti corectia lui UDAR ( intemeiata ), ai tot cautat iesiri.

Eu am desfacut si reparat alimentatoare de laptop de mai multe marci/modele, si toate au fost flyback, iar sursa flyback are o singura infasurare pe secundar, in antifaza cu primarul, si 1 dioda ( sau 2 in paralel daca se vrea curent mai mare ).

Nu exista alternativa prizei mediane, pentru ca la alimentatoarele de laptop nu exista priza mediana pe nicaieri.

 

Referitor la subiect, cea mai simpla si viabila varianta pentru solicitare, este un traf de retea.

Link spre comentariu

 

Eu am desfacut si reparat alimentatoare de laptop de mai multe marci/modele, si toate au fost flyback, iar sursa flyback are o singura infasurare pe secundar, in antifaza cu primarul, si 1 dioda ( sau 2 in paralel daca se vrea curent mai mare ).

Nu exista alternativa prizei mediane, pentru ca la alimentatoarele de laptop nu exista priza mediana pe nicaieri.

 

 

 

 

A nu se intelege din afirmatiile de mai sus ca o sursa flyback nu ar suporta iesire diferentiala, asa ceva e deja implementat prin toate tv-urile CRT cu BV alimentat din sursa, alea tot flyback sunt. Motivul real e ca l;a un laptop nu ai nevoie de alimentare diferentiala, nu ca daca e flyback nu suporta asa ceva.

Editat de modoran
Link spre comentariu

Mediana este altceva, termenul s-a folosit la redresoare cand nici nu se auzise de electronica. Zeci de ani era asociata cu traful de 50/60hz si era o metoda de a folosi jumatate din nr de diode necesar redresarii DUBLA ALTERNANTA. Reteaua de alimentare este sinusoidala, deci are alternante simetrice.Sursele in comutatie sunt si numai cu o faza(in sensul comportarii in domeniu timp, nu are legatura cu FAZA de la retea) cum ar fi flyback sau forward. Daca avem doar o faza cum sa faci redresare dubla alternanta ca sa folosesti priza mediana ca varianta a puntii intregi? Dar sursele in comutatie pot fi si in 2 faze simetrice, dreptunghi ca la dublu forward=push-pull sau sinus ca la sursele rezonante paralel. Flyback in schimb nu poate fi in 2 faze asa cu nu are decat varianta redresare cu o dioda. Cand ai 2 tens simetrice la flyback nu e priza mediana care inseamna in domeniul timp un interval conduce o infasurare si intervalul urmator egal conduce cealalta infasurare. La flyback cu 2 infasurari identice ambele conduc in acelasi timp dar datorita fazarii una conduce pt ramura pozitiva si una pt cea negativa. Priza mediana se refera deci la domeniul timp si nu la o structura fizica, adica 2 infasurari identice cu un punct comun.

Pacat de munca lui SMILEX si aici si pe forumul paralel, timp pierdut. Probabil de aceea nu mai activeaza decat sporadic.

Link spre comentariu

M-am referit la "mediana" din punctul de vedere al acelei legaturi comune dintre 2 infasurari inseriate ( eu asa ii zic ), si deci cu potential de obtinere a unei tensiuni simetrice, si la alimentatorul de laptop nu exista asa ceva.
Unde este eroarea?

Editat de marian
Link spre comentariu

@Marian, foarte bine, nota 10 de la mine si cred ca si de la @Smilex !

Vad ca si mai multi useri sunt de acord cu afirmatiile din postarea #37..

O intrebare simpla care poate lamuri problema, la folosirea unei surse flyback:

Daca se pune la masa celalalt capat al infasurarii secundare si se intorc diodele pe dos nu cumva se obtine o sursa de tensiune negativa?

Deci prin extensie, la folosirea unei prize mediane nu se obtin tensiuni pozitive si negative simetrice si de putere?

 

@gsabac

Editat de gsabac
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări